Spoločnosť Evergrande spôsobila na trhoch chaos – prečo reagoval aj Bitcoin?

Dnes to na trhoch nevyzerá určite pozitívne. A to nehovoríme iba o kryptomenách, ale napríklad aj o akciách či hlavných indexoch. Napríklad S&P 500 zatiaľ zaznamenal približne 2 % pokles, Nasdaq je o -1,3 % nižšie ako včera a Dow Jones je nižšie o takmer 1,75 %. Na kryptomenách sú samozrejme vidieť horšie prepady, keď sa Bitcoin aktuálne nachádza na hodnote približne 43 800 dolárov, pričom svoje dnešné low mal na burze Binance na hodnote 42 500 dolárov (približne 10 % prepad). Z TOP 10 kryptomien na tom nie je lepšie vôbec žiadna minca (samozrejme, že stablecoiny sa do tohto údaju nedajú započítať). Trhy aj týmto správaním evidentne reagujú na nie príliš pozitívne novinky z Číny, ktoré môžu mať oveľa väčší dopad, ako sa na prvý pohľad môže zdať. O čo konkrétne ale ide?

Problémy čínskej spoločnosti s nehnuteľnosťami

Podľa takmer všetkých renomovaných denníkov, magazínov či finančných analytikov je za daným prepadom na trhoch čínska spoločnosť s nehnuteľnosťami Evergrande. Práve táto spoločnosť mala totižto aktuálne na trhoch vytvoriť pomerne veľkú vlnu paniky, ktorá sa stále ešte stále stupňuje, čo by sa malo diať minimálne do momentu, kedy sa zistí, čo bude s Evergrande ďalej. Čo také ale táto spoločnosť spravila?

Long story short, nabrala si na seba taký veľký dlh, že ho nie je schopná splácať. Podľa informácii by sa tento dlh mal hýbať až na hodnote 305 miliárd dolárov, pričom problémy spojené s predajom a nízkymi tržbami z posledných dvoch mesiacov mali spôsobiť, že spoločnosť Evergrande oznámila, že nebude schopná dnes splniť svoje povinnosti voči svojim investorom.

Prečítajte si tiež: Prehľad týždňa – Fake news Litecoinu, problémy Solany či zvláštne vyjadrenia Raya Dalia

Do takýchto problémov sa mala táto spoločnosť dostať nielen kvôli problémami s tržbami za posledné obdobie, ale takisto aj kvôli ich biznis modelu, ktorý síce nie je nezvyčajný, no ako sa teraz ukázalo, tak vie byť veľmi nebezpečný. Táto spoločnosť totižto fungovala tak, že predpredávala apartmány, byty či domy ktoré stavala, a použila tieto peniaze na financovanie iných projektov (väčšinou staršie projekty) a tým vytvorila akýsi cyklus neustáleho požičiavania. Ten sa ale teraz môže rozpadnúť na tom, že noví investori do tohto projektu už určite nepôjdu a tak sa čaká na to, ako zareaguje Peking.

Očakáva sa totižto, že najmä kvôli veľkosti tejto spoločnosti Peking podá Evergrande pomocnú ruku. Ide totižto o druhú najväčšiu spoločnosť s nehnuteľnosťami v krajine, ktorá má navyše záväzky voči minimálne 170 bankám v krajine a viac ako 120 iným finančným spoločnostiam. Pokiaľ by tak táto spoločnosť skrachovala, je možné, že by prišlo ku reťazovej reakcii a zasiahnutá by bola celá ekonomika. A to pravdepodobne nie iba v Číne.

Evergrande je okrem iného aj 122. najväčšia spoločnosť podľa profitov, a tak by sa krach takejto spoločnosti mal určite veľký dopad, čo je pravdepodobne aj hlavným dôvodom nervozity, a volatility najmä smerom nadol, na všetkých trhoch.  

Evergrande ako Lehman Brothers 2.0.?

Veľkosť tejto spoločnosti a rovnako aj jej dlhu, či jeho štruktúra spôsobuje to, že niekoľko analytikov už prirovnalo Evergrande ku banke spojenej s Finančnou krízou 2008 – 2009 -Lehman Brothers. Pokiaľ by tak nedošlo ku podpore zo strany Pekingu, je možné, že dopad krachu takto veľkej inštitúcie by výrazne pocítila aj Európa či Amerika.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Na teraz je ale určite ešte skoro hovoriť, keďže sa na vyjadrenie Pekingu zatiaľ iba čaká. Reakcia vlády či centrálnej banky bude ale kľúčová v tom, či sa situácia na trhu ukľudní alebo naopak ešte zhorší. Zaujímavé je ale napríklad to, že hlavné problémy tejto spoločnosti boli zverejnené 15.septembra 2021, čo je presne 13 rokov od momentu, kedy skrachovala banka Lehman Brothers.

Tá mala dlh až vo výške 613 miliárd dolárov a množstvo expertov označuje práve skolabovanie tejto inštitúcie za príchod Finančnej krízy 2008 – 2009. Podľa odhadov bolo následne počas danej krízy stratených celkovo až 10 biliónov dolárov prostredníctvom celosvetového ekonomického kolapsu, čo by sa pravdepodobne pri dnešnej situácii na trhoch dalo považovať za úspech, keďže problém tohto systému siaha oveľa ďalej ako iba ku jednej inštitúcii.

Prečo reagoval aj Bitcoin či iné kryptomeny?

Práve Lehman Brothers a kríza v danom období mala stáť aj za vzniknutím Bitcoinu. Ten mal byť vytvoriť ako alternatívny finančný systém a pôsobiť ako možnosť pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť inflácii či neúprosnému tlačeniu peňazí (a samozrejme množstvu iných vecí). Prečo ale teda reagoval takmer najvýraznejšie zo všetkých aktív?

Dôvodov je samozrejme hneď niekoľko. Bitcoin je stále extrémne malý čo sa týka trhovej kapitalizácie v porovnaní s inými aktívami či triedami aktív. Kryptomeny tiež patria medzi tie najvolatilnejšie aktíva aj práve kvôli nedostatku kapitálu, ale takisto aj kvôli tomu, že sú stále oveľa menej regulované, ako akékoľvek iné aktíva.

Navyše, kryptomeny na čele s Bitcoinom sú stále z pohľadu tradičného sveta vnímané najmä ako riskantné aktívum a tak sa v prípade prvých problémov na trhoch väčšinou všetci pozerajú hlavne na to, ako vybrať peniaze z tých najrizikovejších investícii, medzi ktoré bez pochyby patrí aj Bitcoin.

Aj preto určite táto okolnosť nikoho neprekvapila. Akýkoľvek väčší problém na tradičných finančných trhoch sa takmer s istotou zatiaľ prejaví aj na Bitcoine. Či sa táto situácia, korelácia či vzťah zmení ukáže až čas, avšak na teraz treba mať na pamäti skutočnosť, že najmä pri výraznejších prepadov akciových indexov či celkovo ekonomiky, bude trpieť aj Bitcoin. Minimálne z krátkodobého hľadiska.

Zdroje: https://www.newsbtc.com/, https://cointelegraph.com/, https://u.today/, https://cryptopotato.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences