SEC si konečne posvietil na BitConnect – ako dopadol “Bitconnect Guy” Carlos Matos?

Pre tých, ktorí vstúpili do kryptomien iba v tomto cykle, bude slovo Bitconnect pravdepodobne jednou neznámou. Pre tých, ktorí však nepatria medzi kryptomenových nováčikov, je Bitconnect známym podvodom, ktorému sa najviac darilo v rokoch 2016 až 2018. Práve počas predošlého bullrunu zažil tento projekt taký veľký hype, že sa dlho držal v TOP 10 kryptomien podľa trhovej kapitalizácie aj napriek tomu, že išlo o očividný podvod. Našťastie je kryptomenový svet od tohto podvodu už očistený a podľa najnovšieho vyjadrenia amerického SECu sa „čistenie“ ešte neskončilo.

Obvinených bolo 5 promotérov

Podľa oficiálneho oznámenia amerického regulátora Securities and Exchange Commission (SEC), ktoré môžete nájsť na tomto linku, sa táto inštitúcia rozhodla obžalovať 5 promotérov projektu Bitconnect. Má ísť o Trevona Browna (na Twitteri známeho ako Trevor James), Ryana Maasena, Craiga Granta, Michaela Nobleoho (na Twitteri známy ako Michael Crypto) a Joshuu Jeppesena.

Zatiaľ čo prví štyria boli obvinení z propagovania investičného programu Bitconnect prostredníctvom YouTube videí, za ktoré mali dostávať následne odmeny, Joshua Jeppesen mal byť prostredníkom práve medzi týmito promotérmi a projektom Bitconnect.  

Prečítajte si tiež: Niekoľko nie príliš pozitívnych vyjadrení o kryptomenách z tohto týždňa – centrálne banky sa opäť činili

Podľa vyjadrení sa SECu nielenže nepozdáva to, že daní promotéri mali získavať peniaze z rôznych referral linkov alebo na základe úspešnosti ich kampane, ale najmä preto, že neboli oficiálne registrovaní ani oni, ani samotný Bitconnect práve u regulátora SEC. Vo vyhlásení SECu sa okrem iného nachádzalo aj nasledovné:

„Spravíme všetko preto, aby boli títo ľudia zodpovední za to, že sa ilegálne obohacovali na úkor všeobecného dobra prostredníctvom digitálnych aktív.“

Tieto vyjadrenia sa nepozdávajú napríklad Trevorovi Brownowi, ktorý sa voči nim na svojom Twitteri ohradil. Okrem iného povedal, že skutoční kryptomenoví OGs (original gangsters), sa zhromaždia okolo neho a budú ho podporovať. Vraj to majú byť práve oni, ktorí boli okolo neho od prvého dňa a tak iba oni vedia, čo sa v skutočnosti stalo.

Kde je Carlos Matos?

Keď sa v kryptomenovom svete povie slovo Bitconnect, tak azda všetkým, ktorí sú v tomto svete viac ako 3 roky, napadne „Bitconnect Guy.“ Carlos Matos, ako znie jeho skutočné meno, je aktuálne tvárou nespočetného množstva memečiek, za čo môže „ďakovať“ najmä svojej podarenej propagácii projektu Bitconnect. No, veď posúďte sami:

Zdroj: Youtube

Práve toto video sa stalo už kryptomenovou legendou, ktorá bola prerobená do X rôznych remixov či podôb. Carlos Matos ale medzi obžalovanými nie je, čo je pomerne prekvapujúce, keďže sa dá považovať za tvár (a aj hlas) Bitconnectu. Aj napriek jeho legendármenu vystúpeniu a pokriku „Bitconeeeeeect,“ sa Carlosovi Mantosovi zatiaľ úspešne podarilo vyhýbať akejkoľvek trestnoprávnej zodpovednosti za svoje činy.

Viac o Bitconnecte

Bitconnect patrí stále medzi jeden z najväčších kryptomenových podvodov. Od investorov sa mu podarilo dokopy vyzbierať viac ako 2 miliardy dolárov, čo bolo v bullrune pred 4 rokmi extrémne veľa. Aj vďaka tomu sa mu darilo držať v TOP 10, keď jeho minca, Bitconnect Coin (BCC) mala hodnotu viac ako 500 dolárov.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Celý tento príbeh sa však pre investorov skončil nešťastne (pre kryptomenový svet ale pomerne šťastne, keďže BCC už neexistuje), keď sa iba za pár hodín prepadla cena tejto „meny“ o viac ako 90% potom, čo začal SEC tento projekt podrobnejšie skúmať. Toto všetko sa udialo v roku 2018, pričom úrady vo viacerých štátoch pred Bitconnectom varovali už dlho predtým, pričom ho správne označovali za Ponzi schému.

Ilegálnosť tohto projektu bola zjavná na prvý pohľad. Okrem toho, že sľuboval garantované zisky (toto je vždy, vždy, vždy obrovský varovný prst), tak sa Bitconnect chválil extrémne rýchlym rastom svojej klientely, neskutočnými trading botmi, o ktorých nikto nič nevedel, či pomerne veľkými referral odmenami. Navyše boli najväčšie objemy mince BCC práve na ich vlastnej platforme, z ktorej sa mince pomerne ťažko vyberali. Varovných prstov tak bolo pri tomto projekte hneď niekoľko a preto, pokiaľ ste v tomto sektore nováčikovia, si o Bitconnecte určite prečítajte viac, aby ste sa vyvarovali chybám, na ktoré už pred vami doplatili tisícky ľudí.

Zdroje: https://www.newsbtc.com/, https://cointelegraph.com/, https://finbold.com/, https://cryptopotato.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences