Robí si Elon Musk s kryptomenami čo sa mu zachce?

Elon Musk si zdá sa robí s kryptomenami naozaj čo len chce. Jeho posledná reakcia či vyjadrenie o kryptomenách sa totižto nedá inak pochopiť, ako iba čistá trhová manipulácia. Aj preto skutočne verím, že tak, ako v prípade ľudí ako John McAffee, tak aj v prípade Muska sa čoskoro začne SEC zaoberať jeho vplyvom na trh a to, čo robí. A teraz vôbec nejde o to, že by nejako sám „zostrelil“ cenu Bitcoinu dole, pretože sa v posledných pár dňoch udialo na trhoch naozaj veľa vecí, ktoré mohli prepad Bitcoinu ovplyvniť (aj keď cena výrazne letela dole až po jeho tweete). To by však ani zďaleka nebol ten najväčší problém, ktoré Musk prináša v spojení s kryptomenovým svetom. Problém ale je, že možno si ani sám neuvedomuje, ako veľký vplyv má na mladých „investorov,“ ktorí jeho rady berú takmer ako Bibliu a followujú akúkoľvek zmienku o kryptomenách a následne podľa toho investujú.

Tesla sa otočila Bitcoinu chrbtom

Najpodstatnejšia správa, ktorá sa samozrejme včera večer dostala do sveta je fakt, že Tesla sa rozhodla prestať prijímať bitcoiny ako platobné možnosti. Stalo sa tak ani nie po 3 mesiacoch, odkedy oficiálne ohlásila, že bude prijímať bitcoiny za všetky svoje produkty. To už ale nie je pravda, keďže sa včera na Muskovom Twitteri objavil príspevok, ktorý z časti nielenže kritizoval Bitcoin, ale takisto aj poukázal na to, že táto automobilka už nebude prijímať BTC ako možnosť platby za ich produkty.

Image
Zdroj: Twitter.com

V jeho tweete, ktorý si môžete prečítať vyššie sa síce vyjadril, že kryptomeny sú dobrou myšlienkou, ktorá majú zaujímavú budúcnosť, rovnako ale poukázal na to, že Tesla nebude používať Bitcoin ako platobný prostriedok za svoje produkty. Takisto ani neplánuje svoje BTC predať, pretože má v pláne ich používať na transakcie, pričom sa tak má stať až v momente, kedy sa ťažba stane oveľa menej náročnejšou na životné prostredie a bude viac energeticky udržateľnou.

Rovnako upozornil na to, že Tesla sa aktuálne pozerá po iných možnostiach, či kryptomenách, ktorých celkové zaťaženie na energetický sektor za transakciu je výrazne menšie ako v prípade BTC ( menej ako 1% zo zaťaženia Bitcoinu). No a to už samozrejme všetci vieme, kam môže smerovať.

Dostane sa Dogecoin na výslnie?

Presne tak. Je to proste nepochopiteľné, ale Elon Musk Dogecoinu proste nedá pokoj a to sa opäť prejavilo aj na jeho Twitteri. Iba nedávno totižto spravil anketu, v ktorej sa pýtal, či by ľudia chceli, aby sa Tesla rozhodla pridať do svojej ponuky Dogecoin, ako spôsob platby za autá tohto výrobu. Ako sa ukázalo, tak anketa skončila takmer so 4 miliónmi hlasov, pričom viac ako 78% všetkých ľudí odpovedalo, že chce aby sa Tesla rozhodla takýto krok spraviť.

Prečítajte si tiež: Tether a ďalšie stablecoiny pravdepodobne čakajú náročnejšie časy

Opäť sa tak ale kladie otázka, prečo práve Dogecoin? Prečo by táto kryptomena mala byť tou, ktorá by sa mala stať platidlom za rôzne modely Tesly? Odpoveď, že preto, lebo ju má rád CEO tejto spoločnosti by pochopiteľne mala byť viac ako nedostačujúca. Samozrejme, že sa tak ešte nestalo a Tesla v žiadnom prípade neoznámila, že za jej produkty sa dá platiť Dogecoinom.

Avšak ako nám Musk ukázal prostredníctvom SpaceX, ktorého je tiež tvorcom, toto bizarné prepojenie vôbec nemusí byť tak ďaleko. Podľa najnovších správ sa totižto spoločnosť SpaceX rozhodla zafinancovať časť svojej misie práve prostredníctvom Dogecoinu, ktorý môže byť vyzbieraný aj od darcov, ktorí majú chuť tento projekt podporiť a reálne tak dostať Dogecoin na mesiac.

Závislosť na Muskovi

Práve preto by tak nikoho ani zďaleka určite neprekvapilo, ak by sa Tesla v blízkej budúcnosti rozhodla oznámiť, že Dogecoin bude akceptovať. Pre kryptomeny ako také by to ale neveštilo nič dobré. Toto spojenie by totižto nielenže manifestovalo, že akýkoľvek „memecoin“ je lepší ako Bitcoin, ale takisto by poukázalo na to, že jeden človek, aj keď Elon Musk, ale predsa len jeden človek, dokáže totálne „rozbiť“ svet, ktorý sa nazýva „decentralizovaným.“ No a pritom väčšia centralizácia, ako závislosť iba na jednej osobe, hádam ani nie je.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Samozrejme, že kryptomeny ako také, závislé na Elonovi Muskovi alebo Tesle nie sú. Ich úspech totižto prišiel ďaleko predtým, ako sa Tesla rozhodla ich začať používať ako svoj platobný systém. Navyše, táto správa sa môže na prvý pohľad zdať oveľa negatívnejšia, ako v skutočnosti je. Tesla totižto okrem iného zverejnila, že svoje kryptomeny nemá v pláne predať a rovnako je tiež pravdepodobné, že skôr či neskôr sa do ich platobnej ponuky opätovne dostane iná (alebo možno aj tá istá) kryptomena.

Avšak smutnou správou pre kryptomenový svet na teraz ostáva, že Elon Musk si proste s týmto svetom robí čo chce. Vplyv najbohatšieho človeka na svete na tento sektor nemôže nikto spochybniť, no a ako sa zdá, tak ten ho aktuálne využíva maximálne na to, aby bol „zaujímavý“ či vtipný. Pokiaľ sa má ale kryptomenový svet posunúť vpred, tak sa musí úplne odbremeniť od vplyvu Elona Muska, či akéhokoľvek iného jednotlivca alebo spoločnosti.

Zdroje: https://www.forbes.com/, https://u.today/, https://www.cryptoglobe.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart