Prestávka od obchodovania bez stresu alebo čo je to stop loss?

Aj keď sme ešte pred sviatkami všetkým odporučili, aby si od kryptomien a tradingu oddýchli, pri pohyboch, aké robí Bitcoin, sa to podarilo asi len málokomu. Je to pochopiteľné, keďže sa Bitcoin deň čo deň dostane cenovo vyššie, pričom za posledných 7 dní mu narástla cena o viac ako 20 %. Pokiaľ ste sa ale pokúsili byť mimo obrazoviek a grafov a aj napriek tomu ostať v hre o všetky tieto zisky, tak ste pravdepodobne vo svojej obchodnej stratégii využili aj stop loss, pre zvýšenie bezpečnosti a zníženie rizika vašich obchodov. Čo vám ale môže pomôcť ku správnemu nastaveniu stop lossu?

Stop loss vníma každý inak

Pokiaľ sa snažíte začať s obchodovaním, tak pravdepodobne jednou z prvých rád, ktoré ste počuli je, že máte vždy, vždy ale naozaj vždy používať stop loss. Ide o funkciu, ktorá ochráni váš obchod od pohybov proti vášmu obchodu. Pokiaľ ste teda long (nakúpili ste napríklad Bitcoin) a cena najväčšej kryptomeny spadne na váš stop loss, obchod sa automaticky uzavrie bez toho, aby ste vy museli sedieť pri PC v momente prepadu a ručne vystúpiť z obchodu.

Prečítajte si tiež: Bitcoin aj Ethereum stále rastú – čo od toho očakávať?

Napriek tomu, že používanie SL vie pomôcť ochrániť od veľkých strát, môže sa stať aj to, že vás oberie o potencionálny zisk. Ak ste totižto správne vybrali smer vášho obchodu, ale nastavili priúzky stop loss, aj malá volatilita (ktorej je pri kryptomenách viac ako dosť) môže spôsobiť, že sa cena prepadne pod váš stop loss, vás vyhodí z obchodu a následne dané aktívum začne stúpať do našich targetov, ktoré ste nastavili vo vašej stratégii. To vám už ale bude jedno, keďže je už tento obchod uzavretý, kvôli tomu, že vám bola „hitnutá SL.“

O stop losse sme pripravili video aj my. Je v ňom rozobraná podstata tejto funkcie, aj to ako ju používať a preto neváhajte a pozrite si dané video na nasledujúcom odkaze:

Average True Range (ATR) indikátor

Správne alebo univerzálne využívanie stop lossu samozrejme neexistuje. Každý by ho mal používať závisiac od svojej stratégie, ale aj od individuálnych obchodov, do ktorých vstupujete. Ovplyvniť jeho veľkosť môže všetko od času obchodu, obchodovaného páru, sentimentu na trhu či váš postoj voči risku. Či už pri výbere stop lossu používate prepočet percenta z kapitálu, ktoré si môžete „dovoliť“ stratiť prostredníctvom risk a money managementu alebo sa obrátite napríklad na RRR (Risk-reward ratio), stop loss by vo vašej obchodnej stratégii nemal chýbať.

Chcete sa pridať do VIP skupiny? Všetko podstatné nájdete tu!

Pokiaľ ale neviete, ako ho máte určiť, tak vám môže pomôcť indikátor Average True Range. Tento indikátor sa pozerá na mieru volatility vami zvoleného aktíva, ktoré chcete obchodovať. Z toho si viete následne vyvodiť, ako veľký stop loss by ste mali pri danom obchode použiť, aby ste zbytočne neriskovali stratu veľkého kapitálu, ale zároveň aby vám nehrozilo predčasné vyhodenie z pozície.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tomto indikátore, tak vrelo odporúčame si pozrieť nasledovný článok (v angličtine):

https://librehash.org/how-to-create-a-solid-stop-loss/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences