Podnikli 2 centrálne banky prvé kroky proti kryptomenám?

V kryptomenových magazínoch či portáloch sa často spomína vývoj CBDC (digitálnych mien centrálnych bánk). Napriek tomu, že tieto typy digitálnych mien určite nepatria medzi kryptomeny, aj prostredníctvom vývoja CBDC sa niektoré centrálne banky môžu dostať ku kryptomenám, vyjadriť svoje názory na tieto digitálne aktíva a takisto okomentovať aj ich budúcnosť. Niekoľko z nich tak už aj urobilo, pričom všeobecný konsenzus nie je taký zlý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nie všetky centrálne banky však patria ku podporovateľom týchto aktív, čo potvrdili dnes hneď dve z nich.

Nigéria tvrdo reguluje

Centrálna banka Nigérie (CBN) dnes vydala oficiálny zákon, ktorý prikazuje všetkým komerčným bankám v krajine zrušiť akékoľvek účty kryptomenových búrz alebo kryptomenových biznisov. Rovnako by sa mali banky pokúšať aj o sledovanie takýchto transakcii a rušiť ich, pričom v prípade, že komerčné banky odmietnu poslúchnuť novo vydaný zákon, majú byť veľmi tvrdo postihnuté hlavnou finančnou inštitúciou v krajine.

Nejde pritom o prvé takéto vyjadrenie zo strany CBN. Tá už v roku 2017 kryptomeny zakázala, avšak následne daný zákaz zrušila, pričom odvtedy nebola ani na kryptomenovej strane, ani na opačnej. Aktuálne ale veľmi rýchlo zaujala jasné proti-kryptomenové stanovisko, ktoré môže výrazne ovplyvniť celý národ.

Prečítajte si tiež: Visa zverejnila viac informácii o svojom pláne poskytovať kryptomenové služby

Nigéria, najväčšia ekonomika v Afrike (s GDP viac ako 445 miliárd dolárov), totižto patrí medzi celosvetové kryptomenové veľmoci. Ešte v decembri 2020 napríklad kryptomenová zmenáreň Paxful zverejnila, že Nigéria je druhou najväčšou krajinou (z pohľadu obchodov) na danej stránke. Po Amerike má byť práve Nigéria krajinou s druhým najväčším transakčným objemom, ktorý prekročil 566 miliónov dolárov. Zaujímavosťou tiež je, že v metrike vyhľadávania Bitcoinu prostredníctvom Googlu, je práve Nigéria na prvom mieste.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je VIP-FINAL-1024x215.png

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Aj keď tento krok prišiel čisto z nenazdajky, tak je pravdepodobné, že mal čo to dočinenia s protestami, ktoré sa šírili cez #EndSARS. Ich cieľom bolo zastaviť policajnú brutalitu v krajine, pričom hlavným organizátorom a mladým programátorom, ktorí pomáhali dané protesty šíriť, boli zablokované bankové účty zo strany vlády. Následne sa samozrejme táto skupina ľudí obrátila na Bitcoin, v ktorom dostávala podporu a rôzne dotácie, pričom ich vo svojom tweete podporil aj zakladateľ a CEO Twitteru Jack Dorsey.

Centrálna banka Austrália zaujala pasívno-agresívne stanovisko

Rovnako sa dnes dostali na verejnosť aj komentáre zo strany Centrálnej banky Austrálie, ktorá síce nič nezakázala a nevydala tak prísne regulácie, ako CBN, avšak ich stanovisko sa za pozitívne voči kryptomenám určite nedá nazvať. Julian Simmonds, člen jeden z parlamentných strán si totižto vypýtal postoj asistentky guvernéra danej centrálnej banky na Bitcoin a kryptomeny z pohľadu potenciálneho risku pre finančný sektor v krajine.

Bitcoin nie je platobným nástrojom a rovnako nie je ani skutočnými peniazmi. Myslím si, že je ohľadom neho priveľa ruchu ako o možnom investičnom aktíve. Bitcoin je riskantný z pohľadu investorov, avšak nie z pohľadu finančnej stability.“

Takýto postoj mal zaujať aj guvernér centrálnej banky Austrálie, Philip Lowe, ktorého názory interpretovala Michelle Bullock, asistentka guvernéra zaoberajúca sa finančnými systémami v danej inštitúcii. Tá sa rovnako vyjadrila aj na tému stablecoinov alebo prichádzajúcich korporačných digitálnych aktív, aké plánuje napríklad Facebook v ich projekte Diem (Libra).

„Facebook sa pokúša o spustenie Diemu, o čom je taktiež veľa diskusie. S inými regulátormi sme v kontakte ohľadom týchto tém avšak je takmer isté, že s týmito mincami ku ničomu nedôjde, pokým nebudú regulátori šťastní.“

Zdroje: https://u.today/, https://cointelegraph.com/, https://www.coindesk.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences