On-chain analýza je zaujímavým nástrojom pre úspešné obchodovanie

Podobne ako všetky ostatné, aj trh s kryptomenami predstavuje priestor, v ktorom sa množstvo obchodníkov snaží nejakým spôsobom predbehnúť ostatných a následne z toho profitovať. Tým, že sa jedná o relatívne mladý a dynamicky rastúci trh, prináša v tomto smere veľa príležitostí. Na tieto účely obchodníci využívajú rôzne nástroje a medzi najznámejšie patrí technická a fundamentálna analýza. Často sa však opomína ďalšia zaujímavá možnosť, ktorú poznáme pod názvom on-chain analýza. Práve tá môže pre obchodníka predstavovať kľúčový náskok pred veľkými inštitúciami, ktoré často dokážu získať prístup k cenným informáciám pred všetkými ostatnými.

Čo je to vlastne on-chain analýza a ako sa dá využiť pri obchodovaní

Ako určite viete, takmer všetky blockchainy sú z veľkej časti plne verejné. Znamená to, že každú transakciu viete sledovať online v reálnom čase. Táto úroveň transparentnosti prináša omnoho viac, ako len to, že si môžete skontrolovať, či vaša transakcia bola overená. Rôzne online webové rozhrania ponúkajú veľa možností filtrovania transakcií a sledovania množstva kryptomien na jednotlivých elektronických peňaženkách.

On-chain analýza sa v úplnom základe využíva pri kontrole toho, či je kryptomena rovnomerne rozložená medzi hodlerov, alebo jej veľké množstvo drží iba obmedzený počet peňaženiek. V prípade, že je ich extrémne málo, často ide o prvý „red flag“ a investíciu do podobnej kryptomeny by ste mali zvážiť. Entita, ktorá vlastní veľké množstvo danej kryptomeny môže totiž začať predávať, čo by samozrejme spôsobilo prepad z pohľadu ceny. Táto základná forma on-chain analýzy je využívaná pomerne často a pomáha najmä pri investíciách do menších projektov.

Spoznajte užitočné nástroje – blockchain explorer a platformy pre automatizáciu on-chain analýzy

Blockchainový explorer väčšinou automaticky označuje elektronické peňaženky patriace decentralizovaným burzovým protokolom a centralizovaným burzám. Ak množstvo kryptomien na týchto peňaženkách rastie, znamená to, že ich majitelia pravdepodobne neplánujú ich dlhodobé držanie a môže sa blížiť vlna predajov. Opačná situácia nastáva, ak kryptomeny vo veľkom množstve opúšťajú tieto peňaženky. Ak hodleri odosielajú aktíva na svoje súkromné peňaženky, pravdepodobne ich budú držať dlhšie, čo bude mať samozrejme pozitívny vplyv na cenu.

Niektorí obchodníci dokonca zachádzajú tak ďaleko, že nesledujú iba pohyby na burzových peňaženkách, ale aj na tých, ktoré patria veľkým hodlerom. Tých označujeme aj ako veľryby (whales). Táto taktika prináša možnosť, ako nakupovať spolu s veľrybami, a to často ešte predtým, než je zverejnená nejaká bullish informácia pre danú kryptomenu. Jedná sa však o pomerne náročnú manuálnu prácu, nakoľko je potrebné v reálnom čase sledovať veľké množstvo dát. Existujú však nástroje, ktoré tento proces automatizujú – napríklad Glassnode a CryptoQuant. Tieto platformy pre on-chain analýzy kombinujú ceny s dátami z blockchainu a prinášajú tak informácie, ktoré môžu priniesť omnoho jasnejší pohľad na budúci vývoj, ako napríklad technická analýza.

V rukách už máme výkonne nástroje automatizovanej on-chain analýzy a vieme, ako ich využívať. Presun prostriedkov od veľkých hráčov na burzy väčšinou signalizuje predaj a pokles ceny. Naopak výbery z búrz vo veľkých objemoch značia zníženie ponuky a teda možný rast ceny. Tieto signály sú samozrejme najzaujímavejšie, ak sa jedná o presuny kryptomien v hodnote miliónov dolárov.

Do hry výrazne zasahujú aj ďalšie faktory, z ktorých sa dá čítať množstvo informácií

Stablecoiny slúžia v princípe najmä na jednoduchý prevod FIAT mien na kryptomeny a rovnako aj na formu hedžovania prípadného zisku. Ak sa teda presúva veľké množstvo stablecoinov na peňaženky krypto búrz, znamená to, že sa niekto chystá nakupovať a cena aktíva pravdepodobne porastie. Opačný jav opäť značí nevôľu k nákupom, ktorá môže zapríčiniť prepad cien a v extrémnych prípadoch aj príchod bear marketu.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Jedným z najviac podceňovaných a nepochopených javov je prevod väčšieho množstva aktív medzi súkromnými elektronickými peňaženkami.Len málokto vie, že väčšina veľkých investorov a obchodníkov nepoužíva kryptomenové burzy vôbec. Veľké nákupy, alebo predaje by sa im totiž na týchto platformách mohli značne predražiť. Namiesto toho využívajú možnosť OTC obchodovania (Over-The-Counter), ktoré im umožňujú nákup a predaj veľkých objemov za fixnú cenu. Prevod veľkých objemov kryptomien medzi peňaženkami tak môže predstavovať práve OTC obchodovanie. Je pomerne náročné identifikovať tieto obchody, avšak väčšinou nemajú zásadný vplyv na vývoj ceny. Výnimkou je, že sa k podobnému nákupu vydá napríklad tlačová správa, ktorá môže byť bullish signálom.

Nie všetko je tak jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať

Spomínané techniky a nástroje sú medzi obchodníkmi pomerne známe. Niektoré pohyby, ktoré sme opisovali však môžu viesť k nesprávnej interpretácii. Zásadným prvkom je to, čo považujeme za veľkú transakciu, ktorú môžeme označiť ako pohyb veľryby. Väčšinou sa jedná o 7-miestne nominálne hodnoty v dolároch, ale pri jednotlivých kryptomenách je to veľmi individuálne a je potrebné vnímať hĺbku trhu. Práve tá totiž určuje, aký objem je potrebný, aby to zásadne ovplyvnilo cenu kryptomeny. Objem, ktorý „zamáva“ s cenou na Bitcoine je teda určite odlišný od objemu, ktorý je potrebný na rovnakú zmenu na menších altcoinoch.

Veľké pohyby veľrýb na najznámejších kryptomenách sledujeme pomerne často. Čo však úplne často nevidíme, je moment, ak sa podobný pohyb uskutoční na peňaženke, ktorá kryptomenu drží bez zmeny extrémne dlho. Často to značí, že cena je tak vysoko, že aj tvrdí hodler sa rozhodol pre predaj svojho portfólia. Ak uvidíte podobný pohyb blízko zaujímavých hraníc, môže to znamenať, že sa blížime k vrcholu.

Trh ostro sleduje aj elektronické peňaženky osobností, ktoré sú známe v krypto priestore. Dobrým príkladom je zakladateľ Etherea Vitalik Buterin, ktorý je známy tým, že naposledy predával väčšie objemy ETH tesne pred dosiahnutím maxima. Ak vidíte tieto prevody, mali by ste zvážiť podobný krok.

Posledným faktorom, ktorý by ste vždy mali brať do úvahy je fakt, že inštitúcie a veľryby veľmi dobre o tomto všetkom vedia a s pomerne veľkou presnosťou dokážu predvídať správanie retailových obchodníkov. Často sa preto stáva, že uskutočnia veľké pohyby, ktoré naznačujú istý budúci vývoj ceny, no v skutočnosti je ich zámerom presný opak. Tieto informácie si tak skúsený obchodník vždy musí dávať do súvislosti s ďalšími informáciami a rozhodnúť sa pre nákup/predaj až na základe celkového obrazu.

Prečítajte si tiež: Bude Ether stáť 85 000 $ už v roku 2025 ?

Pre on-chain analýzu existuje množstvo platených aj neplatených nástrojov, ktoré môžete využívať. Je však dôležité chápať, že čím väčší počet obchodníkov sa riadi určitým signálom, tým menšia je jeho účinnosť a niekedy sa dokonca môže jeho účinok vo výsledku úplne otočiť.V konečnom dôsledku nie dôležité, aký signál získate, ale to, ako si ho vyložíte a následne reagujete. Práve to rozhoduje, či ste dobrým obchodníkom a či sa budete tešiť zo zaujímavých ziskov.

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences