Horúca novinka od našich susedov: Daňové zaťaženie kryptomien znížia o polovicu

Zdanenie kryptomien je v komunite často diskutovanou a kontroverznou témou. Na Slovensku je situácia týkajúca sa daní z krypta jednou z najhorších na svete a traderi sú nútení vyhľadávať jurisdikcie s priaznivejším nastavením systému. Mnohí navyše poukazujú na fakt, že kryptomeny by nemali podliehať zdaneniu vôbec, nakoľko ich hlavným princípom je odluka od štátu a jeho štruktúr. Maďarský minister financií vo videu na Facebooku informoval o novinke týkajúcej sa zdanenia kryptomien, a vyzerá to tak, že krypto nadšenci v tejto krajine majú dôvod na radosť.

Prečo je zdanenie kryptomien (jemne povedané) kontroverzné

Častým argumentom krypto nadšencov pri diskusii o zdanení digitálnych aktív je to, že nakoľko kryptomeny od štátov nič nepotrebujú a predstavujú odluku od ich štruktúr, nemali by podliehať ani zdaneniu. Obchodníci, ktorí najmä v prebiehajúcom bull rune evidujú značné zisky, preto vyhľadávajú krajiny s čo najnižším daňovým zaťažením. Ničím výnimočným nie je ani využívanie rôznych možností ako nakupovať a obchodovať kryptomeny v absolútnej anonymite. Prostredníctvom nákupov v kryptomatoch a P2P sieťach je pomerne jednoduché vyhnúť sa akémukoľvek zdaneniu týchto aktivít.

Štáty pomerne intenzívne pracujú na reguláciách kryptomien, ktorých súčasťou je aj riešenie otázky daní. Situácia v jednotlivých krajinách je však často diametrálne odlišná. Napríklad Slovensko v tomto smere patrí k najhorším vo svete, čo pravdepodobne prispieva k väčšej miere obchádzania stanovených pravidiel. Niektoré štáty si postupne začínajú uvedomovať, že zbytočne tvrdým nastavením daňového zaťaženia kryptomien v konečnom dôsledku skôr strácajú.

Maďarsko verí, že znížením daňového zaťaženia kryptomien získa

Rovnako ako krajiny po celom svete, aj Maďarsko utrpelo z ekonomického pohľadu počas pandémie značné straty. Ministerstvo financií preto skúma možnosti, ako opäť naštartovať ekonomiku a za jednu z nich považuje aj zníženie daňového zaťaženia kryptomien. Len včera minister financií Mihály Varga vo videu zverejnenom na sociálnej sieti Facebook načrtol predstavu vládneho stimulačného programu pre rok 2022. Ako súčasť tohto úsilia zákonodarcovia zvažujú zníženie daní z obchodovania kryptomien zo súčasných až 30,5% na 15%.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Podobný krok by, samozrejme, z Maďarska urobil konkurencieschopnejšiu jurisdikciu, pokiaľ ide o dane z kapitálových výnosov založených na kryptomenách. Regulácie kryptomien v Maďarsku nie sú považované za najrozvinutejšie, avšak obchodovanie s kryptom zaznamenalo v tomto roku značný vzostup. Ministerstvo financií verí, že tento krok prispeje k lepšiemu výberu daní v tomto sektore a krajina tak v konečnom dôsledku získa miliardy ročne. Zmeny navrhované v spomínanom videu budú čoskoro predložené aj parlamentu a predpokladá sa, že budú bez väčších problémov prijaté. Kryptomenový nadšenci by sa tak mohli tešiť z nižších daní už budúci rok v júli.

Situácia v jednotlivých krajinách je značne odlišná a chýba všeobecný konsenzus

Maďarsko by sa podľa týchto informácií mohlo stať jednou z prvých krajín, ktoré znížia daňové zaťaženie kryptomien, čo by mohlo poskytnúť aj lepší obraz o prijatí krypta v tejto krajine. Nejedná sa o jediný štát, ktorý v súčasnosti pracuje na reguláciách kryptomien. Zaujímajú sa o ne aj európske krajiny a samozrejme aj Amerika. Regulácie najčastejšie „schovávajú“ za snahu o čo najvyššiu ochranu spotrebiteľov, avšak skutočným dôvodom pravdepodobne bude to, že si nechcú nechať ujsť svoje podiely na trhu o objeme viac ako 2,5 bilióna dolárov, ktorý navyše raketovo rastie.

Prečítajte si tiež: Scénu pohltilo nové „psie“ šialenstvo s názvom Shiba Inu

Šéf amerického výboru SEC, Gary Gensler, vo svojom nedávnom prejave pred Výborom pre finančné služby požadoval pravidlá pre lepšiu reguláciu rastúceho trhu kryptomien, aby sa zabezpečila lepšia ochrana investorov. Očakáva sa, že Gensler, ktorý sa nedávno ujal vedenia výboru SEC, prinesie lepšie regulácie, ktoré v budúcnosti pomôžu USA stať sa prosperujúcou pôdou pre krypto spoločnosti. Nie všetky krajiny sa uberajú podobným smerom a napríklad Južná Kórea plánuje uvaliť na zisky z kryptomien 25%-nú daň. Na zadefinovaní regulačných a daňových predpisov pracuje aj Európska únia a Slovensko, takže sa určite dočkáme zmien aj u nás. Uvidíme však, či sa bude jednať o podobne pozitívne zmeny ako v Maďarsku.

Zdroje: bitcoinbazis.hu, coinmarketcap.com, cointelegraph.com

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences