Dogecoin sa zviezol na hype, ktorý zažili akcie GME, KOSS či AMC – ešte ale nemusí byť koniec!

Edit: Od času písania článku sa cena Dogecoinu výrazne pohla, keď vytvorila svoje ATH na hodnote 0,028 doláru, pričom už odvtedy klesla na približne 0,023 doláru.

V posledných dňoch žije finančný svet najmä akciami ako GameStop (GME), Koss (KOSS), AMC Entertainmnet Holding (AMC) či BlackBerry (BB). Všetky tieto akcie zažili absolútne nevídané rasty za posledné dni, pričom sa mnoho z nich pripisuje najmä vplyvu subredditu „WallStreetBets.“ Práve tu mali byť totižto dané akcie „vyhypené,“ pričom napríklad iba GameStop zažila v roku 2021 nárast až o 1 700 % a spôsobili extrémne straty inštitúciám ako Melvin Capital či Citron Research, ktoré danú spoločnosť shortovali. Ako sa však dalo očakávať, tak čoskoro sa vplyv WallStreetBets odzrkadlil aj v kryptomenovom svete. No a ak má byť niektorá kryptomena vystrelená do nebies len tak zo srandy, tak musí byť všetkým jasné, ktorá z nich to bude.

Dogecoin a 100 % nárast za pár hodín

Pumpy na kryptomene Dogecoin nie sú ničím novým. Najčastejšie sa však stávajú potom, čo sa Elon Musk pravdepodobne nudí a o Dogecoine tweetne. Vtedy je vidno obrovský nárast nielen objemov, ale takisto aj ceny. Nárast viac ako 100 % sme pritom mohli vidieť aj dnes nadránom, kedy sa iba za 2 hodiny podarilo tejto kryptomene dostať z ceny 0,0077 doláru na 0,0145 doláru. Tentokrát však boli pravdepodobne za pumpu zodpovední predstavitelia „WallStreetBets.“

Iba pred pár hodinami sa totižto na Twitteri zvanom „WSB Chairman“ objavil nasledovný tweet:

„Bol už niekedy Dogecoin na dolári?“

Iba o niekoľko momentov na to už cena Dogecoinu letela priamo hore. Bola pritom iba otázka času, kedy sa WSB otočí priamo aj na kryptomeny. Takáto pumpa na Dogecoine síce spraví svoje, avšak oproti rastu GME či Koss ide o slabý odvar. To však neznamená, že sme WSB videli takto sa vyšantiť aj na kryptomenách posledný krát. Ten istý Twitter účet, WSB Chairman, ktorý má viac ako 427 000 followerov, totižto pridal v posledných hodinách hneď niekoľko tweetov, ktoré boli „kryptomenovo“ ladené.

Prečítajte si tiež: Spoluzakladatel a generální ředitel Bitmainu v jedné osobě rezignoval

Pomôže príklad GME kryptomenám?

Okrem toho, že tento účet niekoľkokrát za posledných pár hodín spomenul Bitcoin (nie iba Dogecoin), sa taktiež vyjadril aj ku niečomu oveľa fundamentálnejšiemu, čo stojí aj za kryptomenami. Tým je decentralizácia. Práve WSB subreddit bol totižto oficiálne zmenený na privátnu skupinu, pričom na Discorde bol dokonca tento účet úplne zakázaný. Práve to nahnevalo celý rad podporovateľov týchto skupín na čele s anonymným „WSB Chairmanom.“ Ten sa vyjadril, že zatiaľ čo moderátori a správcovia subredditu WSB chcú moc, on chce decentralizáciu.

Potreba decentralizácie by dokonca mala byť zvýraznená komentármi, ktoré prišli od CEO Nasdaqu, Adeny Friedman. Tá sa vyjadrila, že po fiasku, ktoré je spojené s GME obchodovaním, sa nedá vylúčiť možnosť, že bude Nasdaq zastavovať obchodovanie akcií, ktoré vykazujú netradičnú obchodnú aktivitu.

„Máme technológiu, ktorá sa zameriava napríklad na sociálne média, sentimentálnu analýzu a pokiaľ nám príde, že sa na sociálnych médiách prílišne zvýšil záujem o nejakú akciu a vieme si spojiť túto aktivitu s nezvyčajnou obchodnou aktivitou – môžeme potenciálne zabrániť obchodovaniu tejto akcie.“

A ako sa dnes potvrdilo, tak takéto kroky nie sú iba vyhrážkami, ale dokonca realitou. Mnohí providery obchodovania a investičných služieb a takisto aj mnohé platformy dnes pred otvorením amerických trhov buď neumožnili nakupovanie akcií ako GME, Koss alebo AMC alebo mali natoľko pretrvávajúce problémy so servermi, že ich stránky boli neustále vypadnuté. Najviac sa to prejavovalo pri takých platformách ako Robinhood, Trading 212 či Ameritrade.

Práve blokovanie obchodov, či celkové výpadky obchodných platforiem a stránok v tradičnom finančnom svete robia výbornú reklamu kryptomenám. Tie majú samozrejme podobné problémy (najmä v časoch veľkých pohybov Bitcoinu) avšak vtedy ide najmä o centralizované burzy. Decentralizované burzy síce ešte neboli takto tvrdo testované obrovskými objemami, ale ideológia toho, že vás len tak nebude môcť odpojiť z obchodu len preto, že sa to jemu nepáči (alebo preto že Hedge fund, ktorý stráca peniaze vo veľkom finančne podporuje danú obchodnú platformu) je azda jednou z najlepších možných reklám, aké môžu kryptomeny dostať.

Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://ambcrypto.com/, https://cryptopotato.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences