Čo sú to ETF a ako ovplyvnia kryptomeny?

Kapitalizácia Bitcoinu narástla za niekoľko posledných rokov už na vyše 1 bilión dolárov. To z neho robí najziskovejšie aktívum aké kedy existovalo a potenciál na ďalší rast láka stále väčšie množstvo investorov. Túto métu sa podarilo Bitcoinu dosiahnuť aj prostredníctvom retailových peňazí od bežných ľudí. Väčšinu peňazí však vlastnia veľké spoločnosti a investori, ktorí ostávajú voči kryptomenám aj naďalej značne skeptickí. Na to, aby mohli naplno vstúpiť do sveta kryptomien a priniesť tak obrovský kapitál potrebujú, aby mohli s kryptomenami obchodovať rovnako bezpečne, ako s inými aktívami. A presne na to slúžia ETF.

Čo sú ETF?

ETF je skratka pre exchange-traded fund (fond obchodovaný na burze). Tento typ aktíva poznáme z iných trhov už od roku 1993, kedy v Amerike vzniklo prvé. Jeho vznik bol poháňaný dopytom po spojení najlepších vlastností akcií a indexových fondov.

Ako určite viete, akcie predstavujú spoluvlastníctvo spoločnosti. Ak napríklad vlastníte akcie Apple, ste spolumajiteľom tejto spoločnosti. Toto vlastníctvo vám dáva právo podieľať sa na rozhodnutiach o chode spoločnosti, čo je dôvodom, prečo si mnoho spoločností ponecháva vo vlastníctve aspoň 51% akcií. V prípade, že je spoločnosť v zisku, vypláca svojim akcionárom dividendy – teda časť zisku podľa množstva vlastnených akcií. Obchodujú sa v čase, v akom sa obchoduje na burzách, kde sú zalistované.

Prečítajte si tiež: Knižka Bitcoinové peniaze – skvelý počin, ktorý by mali podporiť všetci!

Na druhej strane, indexové fondy sledujú výkonnosť skupiny aktív. Ak si teda kúpite napríklad S&P 500, získavate vlastne malú časť 500 rôznych akciových spoločností v jednej transakcii. Tieto fondy sú riadené pasívne, čo znamená, že ich správcovia nakupujú a predávajú jednotlivé aktíva podľa dopytu ľudí, ktorí investovali do ich fondu. Pri podielových fondoch ich správcovia aktívne nakupujú a predávajú aktíva tak, aby maximalizovali zisk investorov. Tieto fondy však môžu byť obchodované iba raz denne.

ETF tak spájajú to najlepšie z akciového a indexového trhu. Obchodujú sa ako akcie a skladajú sa z viacerých aktív. V roku 2020 bolo na trhu takmer 8 000 rôznych ETF, ktoré sa obchodujú na viac ako 70 burzách po celom svete. Ich celková hodnota sa pohybuje na úrovni 8 biliónov dolárov. Sú považované za bezpečnú formu investície, nakoľko sa riadia prísnymi reguláciami. Väčšina z nich je zaregistrovaných na americkom trhu, kde je ich regulátorom SEC. Od bullrunu v roku 2017 SEC zaznamenal množstvo žiadostí od rôznych spoločností o zaregistrovanie ETF spojených s kryptomenami a všetky boli zamietnuté.

Ak teda nakúpite napríklad Bitcoin ETF, fond nakúpi požadované množstvo BTC a vytvorí nové „akcie“ reprezentujúce tento BTC. Pri predaji naopak fond predá požadované množstvo Bitcoinu a vyplatí investorovi jeho FIAT peniaze. Prvé 3 Bitcoin ETF, ktoré vznikli v Kanade a boli zalistované na Torontskej akciovej burze, za dva mesiace spolu nakúpili Bitcoin v hodnote viac ako 750 miliónov dolárov.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Prečo sa Bitcoin ETF ešte vo veľkom neobchodujú?

Najväčším problémom pre získanie registrácie Bitcoin ETF od SECu je pravdepodobne značná volatilita a tiež nízka trhová kapitalizácia Bitcoinu (v porovnaní s inými trhmi). Cathie Wood, zakladateľka a CEO spoločnosti ARK Investment Management LLC, sa vyjadrila, že podľa jej názoru nezíska žiadna spoločnosť registráciu BTC ETF od SECu, kým celková kapitalizácie bitcoinu nepresiahne 2 trilióny dolárov (čo predstavuje cenu cca 110 000$ / BTC). Urýchleniu tohto procesu dopomáha aj nakupovanie BTC veľkými a známymi spoločnosťami ako sú Tesla, PayPal, MicroStrategy a ďalšie. Nesmieme zabudnúť ani na banky, ktoré už v súčasnosti reportujú obrovský záujem ich klientov o kryptomeny.

Hlavnou prekážkou, ktorá bráni tomu, aby s ETF spojenými s kryptomenami doslova roztrhlo vrece, je tak schválenie prvého ETF na americkom trhu. Potom už nič nebude brániť prílevu obrovského objemu kapitálu do kryptomien. V tomto smere však prišla dúfajme výborná správa. Predsedom SECu sa totiž stal Gary Gensler, ktorý je profesorom MIT (Massachusetts Institute of Technology) a špecializuje sa na blockchain a digitálne meny. Je tak možné, že sa dočkáme schválenia krypto ETF na US trhu už tento rok. Takáto správa by pokojne mohla mať za následok vytvorenie nového ATH Bitcoinu a stať sa hlavným pohonom rastu, ktorý aktuálne na trhu sledujeme.

Na záver by sme určite mali spomenúť, že Bitcoin a krypto ETF majú aj svojich kritikov. Tí sa obávajú najmä toho, že veľké spoločnosti začnú po vstupe na kryptomenový trh manipulovať s cenami kryptomien tak, ako to v súčasnosti robia aj pri iných aktívach (napríklad zlato). Problém by mohol nastať aj pri tzv. forku kryptomeny, kde by v rozhodovaní mohli mať hlavné slovo práve tieto spoločnosti. Krypto ETF tak čiastočne idú proti zmyslu kryptomien, ktoré mali súčasný finančný systém nahradiť a nie stať sa jeho súčasťou. 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart