Viete ako fungujú stablecoiny a aké typy poznáme?

Stablecoiny sú dôležitou súčasťou sveta kryptomien a ich hlavnou funkciou je udržiavanie hodnoty, ktorá kopíruje známe národné FIAT meny, alebo iný druh aktív. Pri ich vzniku slúžili najmä ako ochrana voči značnej volatilite kryptomenových trhov a pomáhali aj jednoduchému vstupu do sveta digitálnych aktív prostredníctvom FIAT. Postupne však prechádzajú zaujímavým vývojom a možnosti ich využitia sa stále rozširujú. S rastúcou trhovou kapitalizáciou jednotlivých stablecoinov sa však nevyhli ani problémom a značnej kritike, pričom spôsob fungovania rôznych centralizovaných spoločností v tomto sektore je stále predmetom rozsiahlych diskusií.

Čo to vlastne stablecoin je?

V princípe by sa dalo povedať, že stablecoin je kryptomena, ktorá sa snaží prostredníctvom rôznych metód udržať svoju fixnú hodnotu.Cieľom je udržanie cenovej stability spolu so zachovaním vysokej úrovne bezpečnosti, rýchlosti a nízkych nákladov za spracovanie transakcie digitálnych aktív. Práve to je dôvodom prečo sa o túto formu „nových“ peňazí zaujímajú aj centrálne banky a vlády rôznych štátov.

Poznáme 4 základné typy stablecoinov a delíme ich na centralizované a decentralizované. Medzi centralizované patria 3 typy a sú kryté FIAT menami, komoditami alebo kryptomenami. Štvrtý typ predstavujú decentralizované algoritmické stablecoiny, ktoré sa spoliehajú na automatické udržiavanie hodnoty prostredníctvom rôznych algoritmov a smart kontraktov.

Jednotlivé typy stablecoinov sa líšia podkladovými aktívami

Stablecoin krytý FIAT menou – tento typ udržiava svoju cenu tak, že spoločnosť, ktorá ho vydáva drží FIAT ako podkladové aktívum pre každý coin individuálne. Najčastejšie sa jedná o kryptomeny, ktoré sú v pomere 1:1 kryté najznámejšími národnými menami – dolár, euro, jen, atď. V zásade sú podporované plnou vierou a kreditom emitenta FIAT meny s hodnotou, za ktorou stojí daná centrálna banka.

Najväčším a najznámejším stablecoinom tohto typu je s trhovou kapitalizáciou presahujúcou 62 miliárd dolárov určite Tether (USDT). Medzi ďalšie popredné patrí USD Coin (USDC, 26 mld. $), Binance USD (BUSD, 10 mld. $) a DAI (DAI, 5 mld. $).

Neviete, čo si vybrať? Tak si vyberte všetko! VIP má všetko. Exkluzívny obsah je len začiatok! Vstúpte do VIP sveta Kryptotrejder. Viac info TU.

Stablecoin krytý komoditami – jedná sa o podobný typ ako predošlý, avšak jeho podkladové aktívum má fyzickú formu. Najčastejšie sa jedná o drahé kovy, napríklad tradičný uchovávateľ hodnoty – zlato. Za niektorými stablecoinami stoja aj koše rôznych drahých kovov, alebo napríklad aj švajčiarske nehnuteľnosti. Tieto stablecoiny sú spojené s konkrétnym množstvom danej komodity, ktorá je uložená na známom mieste a často podliehajú aj externým auditom.

Dobrým príkladom ERC-20 token PAX Gold (PAXG, 107 mil. $), ktorý kopíruje cenu jednej trójskej unce zlata London Good Delivery, uloženej v depozitári zlata v hlavnom meste Veľkej Británie. Nechýba možnosť priamej výmeny za fyzický drahý kov.

Stablecoin krytý kryptomenami – pri tomto type je predstavuje podkladové aktívum zväčša kôš viacerých kryptomien. Prostredníctvom nákupu podobného stablecoinu môže investor diverzifikovať riziko nákupu medzi viacero kryptomien, ktoré sú jednotlivo značne volatilné. Tieto stablecoiny sú však vysoko prekorateralizované a často vyžadujú, aby kupujúci uzamkol svoje tokeny do smart kontraktov, ktorý ich zlikviduje, ak hodnota kolaterálu príliš klesne.

Algoritmický stablecoin – predstavuje najkomplexnejšiu decentralizovanú formu stablecoinu a na udržanie cenovej úrovne sa využívajú rôzne algoritmy a smart kontrakty. Cenu riadia prostredníctvom automatizovaného zvyšovania, alebo znižovania ponuky coinov na trhu. Ak jeho cena začne klesať pod hodnotu sledovaného aktíva (dolár, euro, alebo čohokoľvek iné), ​​algoritmy odstránia tokeny z obehu. Ak hodnota stablecoinu stúpne nad danú hodnotu, systém vypustí na trh nové stablecoiny. V zásade sa tak snažia vytvoriť decentralizovanú a automatizovanú „centrálnu“ banku, ktorá podľa potreby zvyšuje, alebo znižuje ponuku stablecoinov na udržanie cenovej hladiny.

So stablecoinami sa pomerne často spája aj veľká úroveň kontroverzie

Často sa hovorí, že pri stablecoine je dôležité najmä to, kto a ako ho vydáva. Dobrým príkladom je stablecoin spoločnosti Facebook známy pod názvom Diem (predtým Libra), ktorý sa stretol s veľkou kritikou zo strany regulátora. Myšlienkou bolo vytvoriť stablecoin, ktorý bude kopírovať FIAT menu a na platby by ho mohli využívať všetci registrovaní používatelia platformy známej sociálnej siete (2,3 mld. ľudí).

Regulátor mal problém hlavne s tým, že vydavateľom stablecoinu by mala extrémne dominantná nadnárodná spoločnosť, ktorá nie je známa svojou dôveryhodnosťou. Obávali sa tiež toho, že Diem by mohol výrazne podkopávať národné FIAT meny. Je dôležité spomenúť, že táto kryptomena sa nestretla s najlepším ohlasom ani v krypto komunite. Absolútne centralizovaný stablecoin, ktorého fungovanie riadi obrovská globálna spoločnosť nie je smer, ktorým by sme sa chceli uberať.

Prečítajte si tiež: Problémy burzy Binance – regulátori po celom svete začínajú s ofenzívou

Veľkou kauzou bolo v minulosti aj fungovanie stablecoinu Tether (USDT) a diskusia okolo jeho transparentnosti prebieha dodnes. Spoločnosť deklarovala 100% krytie americkým dolárom, ale odmietala sa podrobiť nestrannému auditu, ktorý by tieto čísla potvrdil. V tomto prípade dokonca prebiehalo aj pomerne rozsiahle vyšetrovanie, po ktorom si vyslúžili aj žalobu od generálneho prokurátora. Aj vďaka tomu sme sa dozvedeli, že spoločnosť nekryje stablecoin v plnom rozsahu a pozadie ich fungovania je predmetom špekulácií dodnes.

Zdroje: coinmarketcap.com, cointelegraph.com

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.