Stablecoiny: Všetko, čo potrebujete vedieť

S pojmom stablecoin sa už pravdepodobne stretol každý z vás a ich popularita za posledné obdobie výrazne narástla. Ich pôvodnou základnou funkciou bola ochrana voči vysokej volatilite cien kryptomien a na tento účel sa používajú dodnes. Obchodníkom tiež uľahčujú pôsobenie na trhu a značne skracujú čas, ktorý je potrebný na vstup a výstup z jednotlivých obchodov. Od polovice februára 2020 do augusta tohto roku stúpol ich objem z 5,7 miliardy dolárov na neuveriteľných 119 miliárd dolárov.

Intro do sveta stablecoinov

Stablecoiny pôvodne vznikli preto, aby obchodníkom priniesli možnosť ochrany pre vysokou volatilitou cien kryptomien. Pri obchodovaní mohli jednoducho „uzamknúť“ aktuálnu hodnotu prostredníctvom predaja za stablecoin a rovnako následne vstúpiť do nového obchodu bez toho, aby museli svoje prostriedky premieňať späť na FIAT peniaze.

Niektoré burzy navyše neponúkajú možnosť vstupu prostredníctvom FIAT mostov a pri týchto riešeniach sú stablecoiny opäť elegantným riešením. Ich popularita rastie aj spolu s decentralizovanými burzami, ktoré už zo svojej podstaty neponúkajú FIAT riešenia vôbec. Dôležitým faktorom úspechu sú aj sprostredkovateľské náklady, pričom stablecoiny sú v tomto smere omnoho lacnejšou možnosťou, ako prevody prostredníctvom FIAT, ktoré so sebou prinášajú vysoké poplatky a časové oneskorenia.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Rastúcu obľúbenosť tohto typu digitálnych aktív ukazujú samozrejme aj štatistiky. Ich celkový objem na trhu vzrástol za posledný rok z 5,7 miliardy dolárov na 119 miliárd dolárov. Medzi hlavné katalyzátory tohto rastu môžeme považovať napríklad DeFi odvetvie, Yield Farming a tiež všeobecne zvýšený dopyt po kryptomenách na celom svete.

Čo určuje hodnotu stablecoinu?

Stablecoiny majú v princípe 3 základné vlastnosti, ktoré určujú jeho hodnotu na trhu. Prvou je to, na čo je jeho hodnota naviazaná – stablecoin môže sledovať hodnotu prakticky akéhokoľvek aktíva a medzi najobľúbenejšie patria coiny naviazané na hodnotu FIAT mien, napríklad na dolár alebo euro. Stablecoin je možné naviazať aj na hodnotu iných aktív, napríklad zlata.

Hodnota stablecoinu je zabezpečená takzvaným kolaterálom, čo znamená uzamknutie aktív na zaistenie požadovanej hodnoty. Možnosti kolaterálu sú FIAT meny, komodity, iné kryptomeny alebo ich kombinácia. Existuje tiež rozdiel medzi on-chain a off-chain kolaterálom.

Posledný rozdiel predstavuje výška kolaterálu. Ten môže byť úplný, čo znamená, že eminent stablecoinu drží rezervy aspoň vo výške market capu daného coinu. V prípade čiastočného kolaterálu eminent plne nekryje celý objem market capu a v prípade, že by všetci držitelia chceli zameniť svoje stablecoiny za aktívum, na ktoré sú naviazané, nebolo by to možné. Tento systém je podobný, ako fungovanie bánk a negatívne ovplyvňuje stabilitu stablecoinu.

Poznáme niekoľko typov stablecoinov

Tokenizované aktíva

Do tejto skupiny patria takmer všetky najväčšie stablecoiny, ako USDT, USDC a BUSD. Ich fungovanie je pomerne jednoduché a predstavujú blockchainový ekvivalent k už existujúcim menovým jednotkám. Klient spoločnosti, ktorá stojí za daným stablecoinom prevedie svoje finančné prostriedky a spoločnosť (eminent) vytvorí rovnaký počet tokenizovaných jednotiek, ktoré prevedie klientovi. Tie následne môžu byť na blockchaine používané tak, ako akákoľvek iná kryptomena. V princípe rovnaký proces prebieha aj pri spätnej výmene stablecoinov za finančné prostriedky. Používateľ pošle stablecoiny eminentovi, tie budú spálené a požívateľovi sa vráti kapitál v ekvivalentnej hodnote.

Kolateralizované stablecoiny

Tento typ stablecoinom je podľa definície krytý kolaterálom, ktorý môže v priebehu času kolísať. Off-chain kolateralizované stablecoiny sú veľmi podobné ako tokenizované aktíva a rovnako prebieha aj proces ich vydávania/pálenia. Pri on-chain kolateralizovaných stablecoinoch sa kryptomeny posielajú do smart kontraktu, ktorý následne funguje ako kolaterál. Voči tomuto kolaterálu môže následne používateľ vydávať stablecoiny a používať ich ako chce. Túto schému si môžeme predstavovať ako pôžičku a na to, aby používateľ opäť získal prístup k svojej záruky v podobe kryptomeny, musí najprv splatiť určené množstvo stablecoinu (často aj s úrokom). Medzi najznámejšie stablecoiny tohto typu patrí DAI.

Algoritmické stablecoiny

Tretím a posledným typom stablecoinu je algoritmický stablecoin. Pri týchto tokenoch neexistuje na zaistenie ich viazanej hodnoty žiadna kolateralizácia a ich cenu udržiava iný stabilizačný systém (algoritmus). Na trhu sme boli svedkami mnohých pokusov o čisto algoritmický stablecoin, ale ukázalo sa, že majú značné problémy s udržaním svojej ceny po počiatočných výnosných fázach. Príkladom podobného stablecoinu je FRAX.

Konkrétne príklady stablecoinov a ich hlavné výhody/nevýhody

Ktorý stablecoin je najlepší? S touto otázkou sa stretávame pomerne často a pravdou je, že jednoznačná odpoveď neexistuje. Dôležité sú preferencie jednotlivých používateľov, podľa ktorých sa následne dá vybrať najlepšia možnosť. Poďme sa preto konkrétne pozrieť na niektoré stablecoiny a rozoberme si ich vlastnosti.

Tether – USDT

Jedná sa o najstarší a zároveň najväčší stablecoin, ktorého celkový market cap je väčší, ako súčet všetkých ostatných stablecoinov dokopy. Tether je tokenizované aktívum, ktoré je priamo naviazané na cenu amerického dolára. Nakoľko hovoríme o prvom type stablecoinu, jeho eminent by mal držať rezervy minimálne v hodnote market capu. Práve s týmto mala spoločnosť Tether v minulosti problémy a okolo ich finančného fungovania kolovalo množstvo negatívnych správ. V tomto smere sa však polepšili a tento rok vydali pomerne podrobnú správu o svojich finančných rezervách, ktorá potvrdzuje takmer 100%-né krytie coinov v obehu.

Prečítajte si tiež: SEC ide tvrdo po zakladateľoch BitConnectu – dostanú sa niektorí aj do väzby?

Najväčšou výhodou tohto stablecoinu je to, že jeho používanie podporujú takmer všetky kryptomenové burzy a tiež väčšina DeFi protokolov a blockchainov. Za zápory používatelia považujú najmä to, že celý projekt riadi centralizovaná spoločnosť, ktorej rezervy sú aj napriek zverejneniu podrobnejšej správy aj naďalej predmetom rôznych špekulácií a obáv.

USD Coin – USDC

Tento stablecoin vznikol v septembri 2018 a na trh ho priniesla spoločnosť Circle. Z pohľadu fungovania sa pozeráme na takmer totožný stablecoin s USDT. USDC je však regulovanejšou alternatívou a preto je pre používateľov o niečo dôveryhodnejší. Aj USDC je podporované väčšinou búrz a svoje miesto si našiel hlavne v odvetví DeFi, kde jeho uzamknutá hodnota dokonca prevyšuje USDT. Tento stablecoin je aj naďalej v procese vývoja a prichádza z rôznymi novými funkciami, ktoré majú za cieľ stimuláciu jeho prijatia na trhu. Podarilo sa im tiež uzavrieť dôležité partnerstvo so spoločnosťou VISA. Circle oznámil, že svoje rezervy obmedzia na držanie hotovosti a krátkodobých inštrumentov štátnej pokladnice USA, čím výrazne znižujú riziká.

Hlavné výhody – podpora búrz, rozsiahle možnosti v DeFi a prísnejšie regulovanie. Nevýhodou je opäť ovládanie fungovania stablecoinu centralizovanou spoločnosťou.

Binance USD – BUSD

Jedná sa o white-label spoločnosti Paxos Trust Company, ktorá má aj vlastný stablecoin Pax Dollar (USDP). BUSD je stablecoin, ktorý táto spoločnosť pripravila presne na mieru pre Binance tak, aby ho mohli používať na svojom vlastnom blockchaine Binance Smart Chain (BSC). BUSD je podľa informácií plne krytý hotovosťou a inými peňažnými ekvivalentmi. Používa sa najmä na kryptomenovej burze Binance a tiež na ich blockchaine, pre ktorý predstavuje hlavný stablecoin.

Za výhodu považujeme to, že bol vytvorený spoločnosťou Paxos, ktorá pravidelne svoje produkty audituje a tiež veľmi jednoduché prevody z burzy Binance na blockchain BSC. Záporom je určite takmer nulové využitie v odvetví DeFi a opäť riadenie centralizovaniu spoločnosťou. BUSD navyše nie je možné využiť na žiadnej veľkej burze okrem Binance.

Dai – DAI

DAI je produktom MakerDAO, čo je jeden z najstarších a najznámejších DeFi projektov. Aj tento stablecoin drží v rezerve aktíva, ktoré kryjú jeho hodnotu na trhu. V jednoduchosti by sa MakerDAO dalo považovať za ultramodernú verziu banky. Požívateľ sem vloží svoje krypto aktíva, ktoré budú následné slúžiť ako kolaterál. Následne je oprávnený raziť DAI, ktoré môže používať podľa svojho uváženia. Skutočná sila tohto projektu a rovnako aj stablecoinu spočíva v decentralizácii. Všetko funguje prostredníctvom smart kontraktov a za MakerDAO nestojí žiadna centralizovaná entita. Prakticky jediným nebezpečím je to, že ak hodnota vášho kolaterálu klesne pod určitú úroveň, dostanete sa do likvidácie a stratíte tak všetky vložené prostriedky.

Nesporne najväčšou výhodou je úplná decentralizácia – hovoríme o skutočnom DeFi. Stablecoin je navyše široko podporovaný na DeFi platformách. Nevýhodou je slabšia podpora na burzách a tiež riziko likvidácie, spojené s menšou stabilitou tohto stablecoinu.

Frax – FRAX

Algoritmické stablecoiny zatiaľ z dlhodobého hľadiska veľmi nepreukázali svoju životaschopnosť. Frax predstavuje jeden z projektov, ktoré stoja aspoň za zmienku a ich cieľom je priniesť decentralizované algoritmické peniaze, namiesto digitálnych aktív s pevnou zásobou (napr. Bitcoin). FRAX je čiastočne kolateralizovaný s USDC a preto ide o takzvaný zlomkový algoritmický stablecoin. Mechanizmus fungovania tohto tokenu je o niečo náročnejší a skúsenejší používatelia nájdu podrobnejšie informácie na ich stránkach. Jedná sa však o veľmi zaujímavý monetárny experiment, ktorý sa snaží na blockchaine prekonať nové hranice. Ďalším krokom by malo byť nahradenie USDC decentralizovaným tokenom a FRAX by bol následne ešte odolnejší voči cenzúre.

Výhodou je vysoká úroveň decentralizácie a FRAX vďaka algoritmickému fungovaniu znižuje náklady na zabezpečenie kolaterálu. Nie je však podporovaný žiadnu veľkou burzou a rovnako ani DeFi protokolmi na blockchaine Ethereum.

Zdroje: coinmarketcap.com, medium.com

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.