Britskej polícii z mesta West Midlands sa podaril celkom nečakaný úlovok. Podľa informácií dostali tip na podozrivý sklad, ktorý sa rozhodli preveriť. Nakoľko súčasťou podozrenia bola aj pomerne vysoká spotreba elektrickej energie spomínaného priestoru, policajti šli takmer naisto. To, čo našli, ich však celkom prekvapilo a aj samotní policajní funkcionári nešetrili slovami údivu. Množstvo elektrickej energie si zjavne nevyžaduje iba pestovanie marihuany, ale aj iné činnosti.
Hľadali marihuanu a našli iba množstvo zvláštnych zariadení
Polícia sa po tipe na podozrivý sklad rozhodla, že ho najprv preskúma policajným dronom. Pri preletoch, ale aj pri obhliadke miesta videli množstvo ventilačných potrubí a káblov. Zistili tiež, že spomínané miesto v rôznych hodinách a často navštevovali viacerí ľudia. Dron s termálnou kamerou dokonca zachytil v objekte aj veľký zdroj tepla, čo bolo samozrejme ihneď podozrivé.
Ako potvrdili aj predstavitelia polície, po preskúmaní objektu mali v situácii celkom jasno. Objekt vykazoval typické známky prítomnosti marihuanovej farmy. 18. mája teda vykonali na priemyselnom pozemku policajný zásah, avšak žiadnu marihuanu, ani iné drogy sa im zaistiť nepodarilo. Na mieste objavili približne stovku počítačových jednotiek. Jednalo sa o zariadenia ASIC, takže sa dá predpokladať, že pracovali na ťažbe Bitcoinu.
Žiadne drogy, ale skutok sa stal
Ťažba kryptomien je z pohľadu využívanej elektrickej energie pomerne náročná záležitosť a ťažiari majú v princípe len dve možnosti, ako zaručiť profitabilitu svojej ťažiarskej činnosti. Prvou je nájdenie zdroja lacnej elektrickej energie, čo je najmä vo veľkých mestách takmer nereálne. Druhou je, že potrebnú energiu jednoducho ukradnú tým, že sa na čierno napoja na zdroj.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
Ťažiarsku farmu sa snažili prevádzkovať utajene práve z dôvodu nelegálneho napojenia na elektrickú sieť. Páchatelia, ktorí stoja za týmto skutkom mali elektrickú energiu úplne zdarma a mohli si tak touto trestnou činnosťou pravdepodobne prísť na veľmi zaujímavé zisky. V okamihu razie sa v objekte nikto nenachádzal a preto nebol zatiaľ nikto ani zatknutý. Polícia však zaistila nájdené zariadenia a aj naďalej prebieha vyšetrovanie.
Netreba viniť kryptomeny, špekulanti a zlodeji sa nájdu všade
Rovnako, ako pri každom biznis odvetví, aj v kryptomenách sa nájdu ľudia, ktorí chcú zarobiť za každú cenu a neváhajú zákony obchádzať, alebo ich dokonca priamo a vedome porušovať. Rovnako tomu bolo aj v tomto prípade a napriek tomu, že pri razii neboli zaistené žiadne drogy, páchatelia sa pravdepodobne obvineniu nevyhnú.
Prečítajte si tiež: Niekoľko nie príliš pozitívnych vyjadrení o kryptomenách z tohto týždňa – centrálne banky sa opäť činili
Aj samotná polícia potvrdila, že sa určite nejednalo o to, čo očakávali a dodali tiež, že podobné prípady neevidujú takmer vôbec (údajne sa jednalo len o druhý podobný). So ziskovosťou ťažby je to pomerne náročné a ťažiari sú doslova nútení presídľovať svoje aktivity tam, kde sa to ekonomicky najviac vyplatí. Jedná sa o miesta, kde je prebytok elektrickej energie, ktorí zároveň tlačí jej ceny smerom nadol. V niektorých častiach sveta sa s týmito prebytkami dokonca doslova plytvá. Tento prípad je tak značne ojedinelý, nakoľko zvýšená spotreba elektrickej energie je ľahko vysledovateľnou stopu.
Ako vidíme aj na tomto prípade, zvýšená spotreba môže ľahko prilákať záujem orgánov činných v trestnom konaní a predstavuje tak v prípade dokázania viny jednosmerný lístok do výkonu trestu. Ťažba ako taká samozrejme trestná nie je, ale odoberanie elektrickej energie na čierno je už úplne iná debata.
Zdroje: coindesk.com, bitcoinist.com, cryptoslate.com