Viac ako 18-hodinový výpadok – je Solana v problémoch?

Tento týždeň sme tu už jeden veľmi zaujímavý pohyb v kryptomenovom svete mali. Ten zaznamenala kryptomena Litecoin, ktorá po fake news, ktoré ju spájali s Walmartom a rýchlo sa rozšírili kryptomenovým svetom, nielen vyletela o takmer 40 % za menej ako hodinu, ale rovnako rýchlo aj spadla naspäť dole na rovnaké hodnoty ako pred rastom. Takýto extrémny pohyb síce Solana nezažila, avšak dôvody na prudký prepad a následný postupný rast naspäť boli v prípade tejto kryptomeny pravdepodobne ešte vážnejšie. Solana totižto zaznamenala takmer 18-hodinový výpadok, čo sa pri tak veľkej kryptomene, akou je Solana, nestáva vôbec často.

Problémy kvôli preťaženosti siete

O problémoch už včera informoval priamo Twitter účet Solana Status, za ktorým stojí Solana Foundation. Na ňom sa objavilo oznámenie, ktoré hovorilo o tom, že došlo ku dočasnej nestabilite siete. Tá však trvala takmer 18 hodín, pričom sa podľa následného prešetrenia celého prípadu mali problémy dostaviť najmä kvôli IDO (initial decentralized exchange offering – niečo ako ICO ale na decentralizovanej burze) projektu Grape Protocol na DEX Raydium.

Prečítajte si tiež: Cardano smart kontrakty uzreli svetlo sveta

Práve z tejto burzy sa mali hrnúť transakcie na nákupy Grape Protocol tokenov v takom množstve, že táto DEX, ktorá je vybudovaná práve na Solane, zahltila celý systém. Údajne malo dôjsť ku automatickým nákupom zo strany botov, ktorý pohltili systém natoľko, že sa celá sieť dostala až na 400 000 transakcií za sekundu, čo je samozrejme číslo, ktoré by aktuálne neuniesol žiadny kryptomenový (či iný) projekt.

Aj práve kvôli tomuto náporu sa iba upozornilo na problém s prioritizáciou správ kritických pre celú sieť, čím dokonca došlo ku rozdeleniu siete. To spôsobilo prehnanú spotrebu, čím sa pozastavila efektivita a práca validátorov, ktorá následne spôsobila celý výpadok. Podľa informácii priamo zo Solana Foundation sa ale o tomto probléme vedelo už aj pred týmto výpadkom. Dokonca na ňom mali aj vývojári pracovať, avšak ku jeho vyriešeniu zatiaľ ešte nedošlo.

Takéto výrazné problémy zaznamenali aj väčší prepad na cene, keďže sa Solana dostala približne zo sumy 172 dolárov na menej ako 142 dolárov (prepad o približne 18%). Podporovatelia tejto kryptomeny sa ale evidentne nemusia obávať, že by sa cena tejto kryptomeny mala poberať na oveľa nižšie sumy, keďže sa už teraz obchoduje na viac ako 165 dolároch. Ku opätovnému rastu nahor došlo potom, čo sa Solana Foundation vyjadrila, že došlo ku spusteniu siete a že všetky Dapps či podporujúce systémy by mali byť opäť nahodené naspäť a fungovať tak ako doteraz.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Extrémny mesiac pre Solanu

Aj napriek tejto chybe, ktorá by na prvý pohľad mohla položiť nejeden kryptomenový projekt či jeho reputáciu, sa podporovatelia projektu Solana budú s najväčšou pravdepodobnosťou pozerať na posledných pár týždňov určite pozitívne. Táto kryptomena si totižto prešla veľmi zaujímavým rastom, ktorý má byť podporený aj adopciou či škálovateľnosťou siete, ktorá sa začína podľa mnohých dostávať do štádií, kedy by mohla reálne začať ohrozovať Ethereum. Áno, pre tých, ktorý tento projekt nepoznajú, tak Solana je ďalším Ethereum killerom.

Práve tento projekt ale nielenže narástol za posledný mesiac o viac ako 350 %, ale takisto bol až doteraz v parabole, ktorá ho vyniesla na niekoľko vlastných ATH, pričom to aktuálne je na hodnote viac ako 215 dolárov. Do toho sa podarilo pochopiteľne Solane narásť aj na trhovej kapitalizácii na sumu viac ako 45 miliárd dolárov, čo ju nielenže katapultovalo do TOP 10 kryptomien podľa trhovej kapitalizácie, ale takisto ju to dostalo pred také projekty ako Ripple či Polkadot na aktuálne 6.miesto (v čase písania článku).

Je tak pravdepodobné, že po tak skvelom raste, ktorý nie je iba o hype (ale určite aj o ňom), má tento projekt potenciál nielen na to, aby prekonal tieto problémy, ale takisto aj na to, aby sa dostal oveľa, oveľa vyššie pri najbližšom bullrune.

Zdroje: https://www.theblockcrypto.com/, https://cryptobriefing.com/, https://bitcoinist.com/, https://decrypt.co/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences