Dogecoin je pravdepodobne najväčším prekvapením roku 2021. Ak by totižto niekto na začiatku roku povedal, že je viac ako reálne, že sa Dogecoin môže dostať na 1 dolár, tak by bol nielenže za hlupáka, ale pravdepodobne by ho jeho okolie určite neoznačilo za kryptomenového experta či odborníka. Tým ani zďaleka nechcem povedať, že kryptomenoví odborníci by investíciu do Dogecoinu odporúčali alebo dokonca predpovedali jej rast. Ako sa však ukázalo, tak Dogecoin si ide svoju vlastnú jazdu či sa to niekomu páči alebo nie. Dôvodom na jeho zbesilý rast ale môže byť Elon Musk,“memifikácia“ investícii či len naivita a neskúsenosť nových kryptomenových investorov.
Niekoľko faktov o Dogecoine, ktoré musíte vedieť
Ešte predtým, ako sa pozrieme na dôvody, prečo sa Dogecoinu tak darí a čo ho čaká, pozrime sa aj na niekoľko faktov, ktoré poukazujú na to, ako extrémne nelogický a iracionálny je rast tejto kryptomeny. Ten je totižto bezpochyby založený iba na sentimente, keďže ani technické a ani fundamentálne analýzy na Dogecoin by nikdy nepredznačovali to, čo sa s touto kryptomenou deje v roku 2021.
Prečítajte si tiež: Je Bitcoin pripravený na 2. etapu bull runu?
No a teraz tých zopár faktov o Dogecoin, ktoré by sme bez problémov mohli pomenovať aj „Dôvody, prečo sa Dogecoinu zďaleka vyhýbať.“ Prvým a asi najviac odstrašujúcim faktom je, že Dogecoin je extrémne centralizovaný. Iba jedna peňaženka totižto vlastní viac ak o 28% všetkých DOGE mincí, pričom 9 peňaženiek vlastní viac ako 40%. Pri takto koncentrovanom rozložení hodlerov si tak nikdy nemôžete byť istý, či sa náhodou niektorí z nich zle nevyspí a dumpne svoje mince na trh, čím by poriadne zamával cenou a kredibilitou tejto kryptomeny.
Ďalším nie práve lichotivým faktom pre túto kryptomenu je, že nemá stanovený žiadny konečný limit (max supply). To znamená, že sa v teoretickej rovine môže chovať ako fiat, čo teda určite nie je príliš „kryptomenové správanie“. Navyše sa každý jeden deň do obehu dostane prostredníctvom ťažby viac ako 14 miliónov nových DOGE (čo znamená, že za 2 dni sa dostane do obehu viac dogecoinov, ako kedy bude bitcoinov), čo činí približne 5,2 miliardy DOGE, čo je viac, ako celková ponuka drvivej väčšiny kryptomien.
Dogecoin sa často spomína v porovnávaní s Bitcoinom či Ethereom v momente, keď sa hovorí o transakčných poplatkoch. Tie má samozrejme Dogecoin neporovnateľne menšie, ako ich má Bitccoin či Ethereum, avšak DOGE nie je ani zďaleka tou najlacnejšou kryptomenou na transakcie, čo potvrdzuje aj nasledovný graf.
V porovnaní s takými kryptomenami ako Litecoin, Ripple či Bitcoin Cash (a mnoho mnoho ďalších) Dogecoin nemá ani zďaleka tak výhodné transakčné poplatky, ako mnohí tvrdia. Preto tento argument na rast či popularitu Dogecoinu určite nie je takým silným, ako by si podporovatelia Dogecoinu mohli priať.
Posledným faktom, ktorý hrá proti tejto kryptomene je jeho samotný fundament. A tým teraz nemyslíme, že Dogecoin bol vytvorený ako joke a ako absolútne nezmyselná kryptomena. Ale fakt, že až do tohto februára, bol akýkoľvek tím alebo vývojári za touto kryptomenou úplne neaktívny a celý projekt sa nikam neposunul. Posledný update (pred tým februárovým) sa uskutočnil ešte v roku 2019, z čoho jasne dedukovať, že tím dobrovoľných vývojárov sa prebudil až potom, čo sa začal hype okolo tejto kryptomeny (január 2021).
2021 = Rok Dogecoinu
Je priam desivé, že zatiaľ sa o roku 2021 dá hovoriť aj ako o roku Dogecoinu. Táto kryptomena suverénne schováva do vačku všetky popredné kryptomeny a vo svojich ziskoch sa jej nevyrovná takmer žiadna z nich. Od začiatku roka spravila viac ako 15 000%, pričom si pravidelne prekonáva svoje ATH, ktoré je aktuálne približne na hodnote 0,74 doláru s trhovou kapitalizáciou cez 90 miliárd dolárov.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
Iba za posledný týždeň sa jej podarilo zdvojnásobiť svoju hodnotu, čo ju vystrelili do TOP 5 kryptomien podľa trhovej kapitalizácie, pričom sa dá aktuálne tvrdiť, že je oveľa pravdepodobnejšie, že sa dostane na 3.miesto v trhovej kapitalizácii (kde je Binance Coin s približným market capom na hranici 97 miliárd dolárov), ako že by sa mala prepadnúť na 5.miesto trhovej kapitalizácie, kde je Ripple s približne 55 miliardami dolárov.
Aj napriek tomu sa ale zdá, že investorov do tejto kryptomeny stále pribúda. Otázky o Dogecoine sú už dennou súčasťou všetkých možných fór, diskusných skupín či blogov. Ľudia sa často pýtajú na to, ako vysoko sa môže táto kryptomena dostať, či je vhodné ju nakúpiť alebo kde ju nakúpiť. Navyše očakávajú, že práve dnes sa jej podarí preraziť cez 1 dolár po tom, čo sa Elon Musk prisľúbil, že sa v Saturday Night Live o tejto kryptomene zmieni. Avšak to všetko (a ešte mnoho iného spomenutého aj vyššie) poukazuje na fakt, že s kryptomenovým svetom nie je niečo v poriadku.
Elon Musk a SNL pumpa
Saturday Night Live (SNL) je obľúbeným americkým programom, v ktorom sa dnes má predstaviť okrem iných aj Elon Musk. Ten je s kryptomenou Dogecoin spojený viac ako by mal a aj preto sa očakáva, že táto kryptomena zažije práve počas tejto show veľmi volatilné chvíle. Okrem toho, že sa Elon Musk totižto sám nazval „Dogefather,“ tak dnes už aj stihol pridať tweet, kde sa okrem neho nachádzajú na fotke aj speváčka Miley Cyrus a rapper The Kid Laroi, ktorí majú byť hosťami danej show. No a presne medzi nimi sa nachádza aj fotka Shiba Inu, psieho plemena, ktoré je aj logom kryptomeny Dogecoin.
Touto udalosťou sa žije až na toľko, že v rôznych stávkových agentúrach sa objavujú rôzne kurzy spojené s večernou SNL. Napríklad podľa MyBookie je viac ako 98% šanca, že sa Elon Musk skutočne o Dogecoine vyjadrí. Navyše je podľa rôznych agentúr približne 40% šanca, že sa táto kryptomena dostane nad 1 dolár, čo by aktuálne predstavovalo približne 40% nárast z momentálnej ceny. A ako dobre vieme, takéto rasty nie sú v prípade spojenia Elona Muska a kryptomeny Dogecoin ničím výnimočným.
Ľudia úplne strácajú súdnosť – Mark Cuban je jasným príkladom
Situácia okolo Dogecoinu sa ale absolútne vymkla spod kontroly. Veľa, skutočne veľa nováčikov či špekulantov sa na tejto kryptomene popáli. To je viac ako isté, pretože okrem toho, že Dogecoin má za sebou takmer neudržateľný rast, tak je z fundamentálneho hľadiska táto kryptomena absolútne irelevantná. To ale ani zďaleka nepotvrdzujú vyjadrenia Marka Cubana, známeho amerického miliardára, ktorý je okrem iného aj majiteľom NBA tímu Dallas Mavericks. Ten je po Elonovi Muskovi pravdepodobne druhým najznámejším Dogecoin podporovateľom, ktorý si ale svojimi vyjadreniami o tejto kryptomene nepridáva priveľmi na kredibilite. V nedávnom interview pre Ethereal Virtual Summit sa o tejto kryptomene vyjadril aj nasledovne:
„Myslím si, že sa môže Dogecoin dostať na hodnotu jedného doláru, kde sa zastabilizuje a stane sa z neho stablecoin. Budete ho tak môcť používať alebo sporiť si v ňom. Spočiatku však môže ísť ešte dole, na 60, 70 možno 80 centov. Ale z dlhodobého hľadiska si myslím, že sa ustáli na hranici 1 doláru. Ide však iba o môj odhad.“
Dogecoin stablecoinom? Alebo ešte v lepšej perspektíve podané – kryptomena, ktorá spravila viac ako 15 000% za približne 4 mesiace sa stane stablecoinom? To hádam Mark Cuban nemyslí vážne.
Na tieto slová už veľmi trefne reagoval napríklad aj Kicom z Bitcoinového Kanálu, ktorý priam neveriacky krútil hlavou nad tým, čo to Mark Cuban povedal. A niet sa mu čo čudovať. Ak sa iba opäť pozrieme na pár faktov z úvodu, tak nám musí byť jasné, že Dogecoin nemá na to, aby sa mohol stať stabilným a hlavne dôveryhodným stablecoinom, ak je tak extrémne centralizovaný, ako je. Kedykoľvek by ho totižto mohla jedna z daných veľrýb zostreliť, a je viac ako pravdepodobné, že zvyšok trhu by s tým nemal čo spraviť. Proti tomuto argumentu hrá aj fakt extrémneho nárastu a bubliny okolo tejto kryptomeny, či faktu, že ide o vtip a meme.
Podľa vlastných slov ani Elon Musk ani Mark Cuban nevlastnia veľké množstvo tejto kryptomeny a tak je naozaj záhadou, prečo sa ju neustále snažia pumpovať (aj keď to oni možno tak nemyslia, avšak ľudia a hlavne neskúsení retail investori to tak berú). Preto je absolútne nejasné, z akého dôvodu si práve Dogecoin u nich našiel tak špeciálne miesto a získava si ich pozornosť. Nech už majú ale dôvody akékoľvek, pre všetkých, ktorí chcú mať niečo s touto kryptomenou spoločné by malo platiť, že v najbližších hodinách si treba dávať extrémny pozor a to naozaj na všetko, čo sa dá s Dogecoinom spojiť. Situáciu ohľadom tejto kryptomeny a najmä Elona Muska a SNL budeme sledovať a je viac ako pravdepodobné, že zajtra vám po jej odvysielaní prinesieme krátke zhrnutie toho, čo sa udialo.
Zdroje: https://www.forbes.com/, https://www.coindesk.com/, https://cryptopotato.com/, https://decrypt.co/