Príde Bidenova vláda s nepekným prekvapením pre kryptomeny?

Iba pred pár dňami sme pre vás pripravili článok, v ktorom sme hovorili o tom, že rok 2022 môže byť pre kryptomeny rokom, kedy uvidíme celoplošné regulácie tohto sektora. A zatiaľ čo nie je aktuálne jasné, či by sa najväčšie mocnosti dokázali zhodnúť na tom, ako spoločne regulovať kryptomeny, tak vyjadrení ohľadom regulácii tohto sveta pribúda. To ale ani zďaleka nie je pozitívne, keďže sa zdá, že naratív okolo daných regulácii je minimálne pofiderný.

Regulovanie kryptomien v USA

Zatiaľ čo sa doposiaľ venoval regulovaniu kryptomien v USA hlavnej regulátor SEC (Securities and Exchange Commission), aktuálne to vyzerá tak, že sa táto „problematika“ posunie ešte o čosi vyššie. Iba včera totižto malo byť z Bieleho Domu vydané neoficiálne stanovisko, ktoré hovorí o tom, že v najbližších týždňoch príde od prezidenta Bidena príkaz na to, aby sa niekoľko amerických inštitúcii a vládnych organizácii pozrelo na to, ako správne regulovať kryptomeny. Následne by mali predložiť návrh, ktorý by Biden mohol posunúť ďalej v prípade, že by sa mu pozdával.

Podľa aktuálne neznámeho zdroja, ktorý ale má byť blízky tejto tematike priamo z Bieleho Domu, by malo ísť dokonca o príkaz, ktorý by sa mal venovať regulácii kryptomien najmä preto, že pre USA majú predstavovať „hrozbu pre národnú bezpečnosť.“ Aj preto by mali byť študované nielen kryptomeny, ale takisto aj stablecoiny či NFT (non-fungible tokens).

Kryptomeny sú podľa všetkého stále vnímané v tejto krajine ako nástroj na pranie špinavých peňazí či podporu iných ilegálnych aktivít. Aj preto by mali byť zaradené práve v kategórii „národných hrozieb.“ Eric Balchunas, popredný ETF analytik pre spoločnosť Bloomberg, si napríklad myslí, že práve toto je dôvodom, prečo ešte stále neboli schválené Bitcoin spot ETF. Iba za posledný týždeň sme pritom videli zo strany regulátora  SEC odmietnutie či presunutie termínov na schválenie ďalších Bitcoin ETF od spoločností Fidelity či Skybridge.

Stále zlý kryptomenový naratív

Tieto správy sa dajú vnímať dvoma rôznymi spôsobmi, ktoré ale nič nemenia na celkovom výsledku. Prvý je, že všetci regulátori a poprední predstavitelia štátov ako práve USA, jednoducho nevedia o kryptomenách ani „prd“ a preto sa len držia toho, aký naratív majú kryptomeny už 5 rokov. Pritom všetci zainteresovaní, čo do tohto sveta vidia vedia, že to už ani zďaleka nie je pravda.

Že kryptomeny nie sú využívané pre zločin či nezákonné aktivity (a ak sú tak v oveľa menšom merítku ako internet či hotovosť, ktoré zakázané nie sú). Rovnako ani zďaleka nie je pravda, že kryptomeny podporujú terorizmus či akúkoľvek nenávistnú propagandu. Existuje niekoľko on-chain analytických spoločností, ktoré sa zaoberajú práve sledovaním toho, ako sa kryptomeny hýbu a na čo sú používané a práve ich transparentnosť z nich robí jeden z najhorších nástrojov na to, aby boli používané na takéto účely.

Druhou možnosťou je, že regulátori a politici v krajinách ako je USA dobre vedia, na čo sú kryptomeny používané a práve to ich desí. V kryptomenách vidia hrozbu nie z pohľadu „terorizmu alebo prania špinavých peňazí,“ ale z pohľadu toho, že strácajú svoj peňažný monopol. A to môže byť pre nich oveľa horšie. Avšak samozrejme, že na to, aby verejnosť nemala problém s ich novými reguláciami, tak takýto naratív by bol oveľa horší. Veď posúďte sami. Povedať, že sa budú kryptomeny regulovať preto, lebo dávajú až príliš veľa moci do rúk ľudí je oveľa horšie, ako tvrdiť, že sa budú regulovať preto, lebo sú používané na nelegálne aktivity. Aj z toho pohľadu tak musia jednotne regulátori tvrdiť, že kryptomeny proste musia byť regulované, či dokonca zakázané preto, lebo tvoria hrozbu pre systém.

Zdroje:

https://cointelegraph.com/, https://www.barrons.com/, https://bitcoinmagazine.com/, https://finbold.com/

 

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences