Vo svete kryptomien, ktorému vládne Bitcoin a Ethereum, sa často rôzne zaujímavé projekty odsúvajú na druhú koľaj. Záujem nováčikov je zase nasmerovaný na kryptomeny, ktorých cena raketovo rastie a takmer nikomu sa nechce študovať zložitejšie ekosystémy. Práve tie však do krypta prinášajú najväčšiu hodnotu a za jeden z nich sa dá určite považovať aj Polkadot.
Prečo vlastne Polkadot vznikol a čo by mal riešiť
Všetci vieme, že Bitcoin nie je úplne dokonalý a čelí najmä problémom, ktoré sa týkajú škálovateľnosti. Práve táto skutočnosť otvorila brány blockchainu Ethereum. Ten priniesol omnoho flexibilnejšiu sieť podporujúcu smart kontrakty, ktoré umožňujú fungovanie decentralizovaných aplikácií a tiež množstva nových projektov.
Ich rastúci počet však výrazne zvyšuje zaťaženie siete a tiež tlačí poplatky za jednotlivé transakcie do astronomických výšok. Vzniká tak príležitosť pre konkurenčné projekty, akým je aj Polkadot. Ich natívny token DOT sa dostal medzi TOP10 kryptomien podľa celkovej trhovej kapitalizácie len pár mesiacov po uvedení na trh a dnes sa nachádza na ôsmom mieste.
Za Polkadot stojí Gavin Wood, britský počítačový vedec a spoluzakladateľ Etherea. Sám označuje Polkadot ako odpoveď na Ethereum 2.0a pozornosť sústreďujú najmä na vytvorenie škálovateľnej heterogénnej siete. Švajčiarska organizácia Web3 Foundation, ktorá sieť prevádzkuje, popisuje Polkadot ako blockchain novej generácie. V roku 2020 odovzdali správu siete do rúk držiteľov DOT tokenov a podarilo sa im tak dosiahnuť jeden z cieľov – stať sa plne decentralizovanou platformou.
Token DOT má v sieti Polkadot hneď niekoľko funkcií
Ako sme už spomínali, jedná sa o ôsmu najväčšiu kryptomenu podľa market capu a tento token slúži v sieti na riadenie, bonding a staking. Funkcia riadenia umožňuje držiteľom DOT vykonávať kontrolu nad sieťou Polkadot a môžu napríklad určovať poplatky siete, dynamiku aukcií a harmonogram pridávania nových parachainov. Môžu tiež rozhodovať o aktualizáciách a opravách platformy.
DOT zohráva aktívnu úlohu aj pri zabezpečení samotnej siete. Nakoľko funguje na Proof-of-Stake protokole, držitelia DOT overujú transakcie naprieč sieťou a aby používatelia mohli tieto transakcie overovať musia stakovať tokeny DOT.
Poslednou hlavnou úlohou je pridávanie nových parachainov, na čo potrebujete takisto držať tokeny DOT a tento proces je známy pod názvom bonding.
Polkadot je zložený z 3 typov chainov a pridáva aj niečo navyše
Prvým a hlavným blockchainom je Relay Chain, ktorý predstavuje srdce protokolu Polkadot. Zodpovedá za bezpečnosť, konsenzus a cross-chain interoperabilitu siete. Jeho zjednodušená funkcionalita mu poskytuje vyššiu rýchlosť a podľa správy z roku 2020 dosiahol rýchlosť spracovávania 1 000 transakcií za sekundu (TPS).
Ďalšiu úroveň predstavujú takzvané Parachainy, ktoré sú vlastne samostatné a nezávislé blockchainy hostené na platforme Polkadot. Vytvárajú sa na dosiahnutie konkrétnych účelov a riešenie špecializovaných výziev pre konkrétne projekty. Aby bol projekt oprávnený prevádzkovať parachain na Polkadote, musí si prostredníctvom aukcie prenajať slot v Relay Chaine.
Najnižšou úrovňou tohto ekosystému sú Parathready, ktoré s niekoľkými drobnými rozdielmi zdieľajú rovnakú funkcionalitu ako Parachainy. Sú určené najmä pre menšie projekty, ktoré nepotrebujú vlastný slot v Relay Chaine a ani nepretržitý prístup k sieti.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
Medzi ďalšie funkcie Polkadot patria napríklad Bridges („mosty“), ktoré plnia cieľ interoperability siete. Umožňujú jej pripojiť sa a komunikovať s ďalšími sieťami. Aktuálne prepojenie s Bitcoinom a Ethereom plánuje spoločnosť rozšíriť aj o ďalšie blockchainy. Sieť Polkadot funguje na modernejšom protokole konsenzu – Nominated Proof-of-Stake (NPos), ktorý stakerom prináša možnosť nominovať validátora, o ktorom si myslia, že prispeje k lepšej úrovni bezpečnosti siete. Zároveň sú vystavení strate svojho staku, ak nominujú zlého validátora.
Čo má Polkadot nové a na čo sa môžeme tešiť
Gavin Wood v príspevku na blogu uviedol, že Polkadot vstupuje do štvrtej a poslednej fázy spustenia mainnetu, ktorá zahŕňa nasadenie parachainov do siete Kusama. Kusama je sesterská sieť Polkadot, ktorá slúži na testovanie. Vývojárske krídlo, spoločnosť Parity Technologies predstavila aktualizáciu Polkadot 0.9 pre sieť Kusama a uviedli, že spustenie parachainov prebehne po kompletnom audite novej verzie systému. Konkrétne časový harmonogram nie je známy ale Wood sa vyjadril, že audit bude dokončený v blízkej budúcnosti.
Prečítajte si tiež: Peter Schiff vidí v aktuálnom prepade jeden veľký problém
Polkadot a ich vývojári tak urobili významný krok k dosiahnutiu ich cieľov a po úspešnom otestovaní parachainu na Kusame môžeme očakávať aj aktualizáciu na Relay Chaine. Malo by sa jednať aj o výrazný impulz pre rast ceny tokenu DOT, ktorá sa aktuálne pohybuje na hranici 41 dolárov s celkovým market capom na hodnote viac ako 38 miliárd dolárov.
Zdroje: coinmarketcap.com, cointelegraph.com, forkast.news, medium.com