Prišiel víkend a s ním aj čas trošku všetko upokojiť. Napriek tomu, že kryptomeny sa dajú kupovať 24/7 a tak si obchodníci a traderi určite prídu na svoje aj teraz, po tak divokom týždni, aký sme na trhoch zažili, stojí určite za zváženie nechať obchodovanie obchodovaním a radšej si oddýchnuť či trošku zreflektovať. Dá sa totižto očakávať, že ešte minimálne najbližší týždeň bude vo veľmi podobnom duchu, keďže sa celá „aféra“ s akciami GameStop, Koss, AMC Entertainment Holdings či BlackBerry určite neskončila. Čo sme sa však o trhoch dozvedeli tento týždeň a čo to znamená pre najbližšie dni, ale takisto týždne či mesiace?
Obchodníci sa vedia správať naozaj iracionálne
Pre niekoho, kto obchoduje alebo investuje na finančných trhoch už istý čas nie je pravdepodobne žiadnou novinkou to, že obchodníci sa dokážu správať naozaj iracionálne. Posledný týždeň bolo toho dôkazom, keď sa obrovská skupina „retail investorov“ a podporovateľov skupiny WallStreetBets rozhodla vo veľkom skupovať akcie spoločností, ktoré hedžové fondy extrémne shortovali.
Ich správanie pritom malo následky nielen na cene daných akcii, ale takisto aj na tom, že sme sa čo do dozvedeli o aktuálnom stave trhu. Tá najpodstatnejšia správa evidentne je, že či už je vo svete pandémia alebo nie, ľudia majú evidentne extrémne veľa peňazí na to, aby ich investovali do spoločností s nie najlepšími fundamentami. Určite pritom nechceme povedať, že spoločnosti ako GameStop či AMC si zaslúžia, aby boli „preshortované“ až na smrť hedžovými fondami.
Avšak nakupovať akcie len na základe toho, aby dokázali hedžovým fondom opak, či len na základe zopár memes či vtipov, určite nie je dostatočný dôvod na investovanie. Ľudia preto musia mať dostatočný kapitál na to, aby sa nielenže nerozhodli si v čase pandémie a potenciálne v čase kríze peniaze šetriť, ale aby ich dokonca stavili na extrémne pofiderné nákupy.
Prečítajte si tiež: Prehľad (bláznivého) trhu – Dogecoin, Musk, či problémy kryptomenových búrz
Áno, určite môžete pritom tvrdiť, že na tomto pohybe sa dalo zarobiť. A určite sa nájdu aj takí, čo na ňom zarobili. Lenže toto nie je ani investovanie a ani obchodovanie. Toto je čistý hazard, ktorý sa teraz síce mohol vyplatiť, ale v budúcnosti sa vyplatiť nemusí. A to je druhý bod, ktorý nám tento týždeň ukázal. „Investovanie či obchodovanie“ sa stalo hazardom či zábavkou pre každého. Stačí na to hocijaká aplikácia, ktorých je už viac ako dosť (a mnohé z nich tento týždeň tiež čo to povyvádzali) a zrazu môže byť na trhu každý.
Samozrejme, že o tom by mal byť „free market,“ ale ten by mal byť aj o tom, že sa podporujú akcie takých spoločností, ktoré do sveta niečo prinesú, majú fundamenty či hodnotu pre spoločnosť. Čistá špekulácia, davová manipulácia (že Elon?), či obchodovanie na základe memes je viac ako scestné.
Pokazil si WSB message?
Skupina “WallStreetBets” sa však istý čas vyjadrovala, že ich „správa“ je oveľa podstatnejšia ako to, čo aktuálne robia. Podľa nich si hedžové fondy a „veľkí hráči“ na finančných trhoch spravili úplný monopol a nielenže ničia aj solídne spoločnosti, ale takisto oni bohatnú a chudobnejší chudobnejú. Práve preto sa im rozhodli takto postaviť a vyslať do sveta správu, že dav je jednoducho mocnejší ako pár vybraných jednotlivcov a že aktuálne je čas na to, aby oni prerobili a bežní ľudia zarobili.
Správa je to určite silná a pravdepodobne nikto nebude namietať, že aj správna. Pozícia veľkých finančných inštitúcii začína byť naozaj nedotknuteľná a tak môže byť aj takýto počin minimálne dvihnutým varovným prstom pre tieto spoločnosti, aby si predsa len dávali pozor na masy. Hedž fondy, ktoré totižto vo veľkom shortovali vyššie zmienené spoločnosti mali iba za tento týždeň spraviť kumulatívnu stratu až 20 miliárd dolárov (niektoré odhady a prepočty dokonca hovoria až o 80 miliardách dolárov). To už nie je najmenšia čiastka ani pre tieto spoločnosti, čo vidno aj na existenčných problémoch napríklad Melvin Capital či Citron Research.
-
Členstvo vo VIP skupineZľavnený produkt
Od €98.00Od €90.00
Ak sa však ale táto správa mala skutočne dostať do sveta a nemalo ísť iba o „pump and dump,“ tak následné akcie týchto investorov nedávajú priveľký zmysel. Najkrajším príkladom je doslova vystrelenie kryptomeny Dogecoin „to the moon.“ Prekonanie svojho ATH, obrovské objemy, chvíľkový návrat do TOP 10 kryptomien podľa trhovej kapitalizácie, či celkovo pumpa až o 1 000 %. To všetko zažil Dogecoin len na základe tejto skupiny investorov.
Prečo to však spravili? Myslia si, že hedžové fondy vo veľkom shortujú Dogecoin a snažia sa ich tak obrať o peniaze? Alebo chcú ukázať, akú majú aktuálne moc na trhu či veľmi rýchlo zarobiť na tých, ktorí sa do trhu dostanú neskôr? Či sa jednoducho len nechali pritlačiť davom a emóciami na „meme-coin“ a tak podporili komunitu iba vrámci srandy?
Nech už bol dôvod k tomuto počinu akýkoľvek, isté je len jedno. Tej pôvodnej „správe,“ ktorú sa snažili hedžovým fondom dodať, určite nepomohol.
Musk vie ovplyvniť trh rovnakým spôsobom
Tento týždeň nám ale aj Elon Musk ukázal, že jednoducho ešte stále vie kryptomenami poriadne zamávať. Bitcoin vyletel takmer o 5 000 dolárov len niekoľko momentov potom, čo Elon Musk na svojom Twitteri zmenil svoju Bio na #Bitcoin.
Prečo to spravil, čo z toho mal alebo akú message chcel týmto vyslať do sveta on, nie je jasné, no jasné je to, že cena najväčšej kryptomeny reagovala úplne raketovo a odvtedy sa pomaly, ale isto, dostáva naspäť na tie levely, na ktorých bola predtým, ako sa najbohatší muž na svete rozhodol s kryptomenovým trhom “trošku pohrať.” Do budúcna si určite treba dávať pozor na to, čo sa objaví práve na jeho Twitteri, keďže ako nám predvčerom ukázal, stále vie kryptomenový trh ovplyvniť.
Short squeeze aj na striebre či pumpa Ripple?
Naspäť ale ku WSB, keďže táto skupina ešte ani zďaleka nemusela povedať svoje posledné slovo. Približne od stredy či štvrtka sa totižto vo veľkom diskutuje o tom, že sa táto obrovská skupina „retail investorov“ aktuálne pozerá na to, že začnú vo veľkom skupovať striebro. O zlate a najmä o striebre sa totižto dlhodobo hovorí ako o najviac manipulovaných trhoch na svete. Či je to tak alebo nie sa pravdepodobne nedozvieme. Vieme však to, že WSB aktuálne plánuje spraviť zo striebra „druhé GME.“
Internetom sa totižto začal šíriť ich ďalší pokus o „vypálenie rybníka“ shortérom, keďže sa majú pokúsiť dostať striebro z hodnoty 25 dolárov až na 1 000 dolárov (aktuálne približne na hodnote 27 dolárov). Cieľ je to tak obrovský a pravdepodobne až prehnaný, čo opäť potvrdzuje len to, že títo „investori“ pravdepodobne stratili čiastočne spojenie s realitou. Nie je však vôbec vylúčené, že aj napriek tomu sa o to pokúsia a tak môžu najbližšie dni či týždne priniesť vyššiu volatilitu striebra.
Podobne na tom má byť aj Ripple (XRP). Táto kryptomena sa síce nenachádza v hľadáčiku priamo tejto skupiny, avšak posledné dni sa šíri kryptomenovým svetom oznámenie o veľkej pumpe XRP, ktorá má trvať celý február a má sa začať presne 1.februára. Opäť sa za tým dá vidieť len dávka iracionality a hlavne trhovej manipulácie, takže pokiaľ nechcete extrémne riskovať, radšej sa držte stranou.
Takéto „investičné možnosti“ totižto môžu priniesť zisk, avšak miera rizika je opäť tak vysoká, že ide skorej o hazard. Preto chceme naozaj upozorniť, že nielen s aktuálnym Reddit/WSB ošiaľom, ale takisto aj s príchodom kryptomenového bullrunu je šanca na prerobenie peňazí prostredníctvom podvodov či „pump and dump” skupín výrazne vyššia a tak buďte na trhoch obzvlášť opatrní.