Kryptomenový projekt Facebooku definitívne končí

Od predstavenia novej myšlienky jednej z najväčších spoločností na svete prešli iba dva roky a zdá sa, že jej zakladateľ Mark Zuckerberg si ďalší podnikateľský úspech na svoje konto nepripíše. Plánovaný stablecoin Diem (najskôr pod názvom Libra), ktorý mal predstavovať alternatívu k fiat peniazom pre 2-miliardovú užívateľskú základňu, neuzrie svetlo sveta. Spoločnosť Meta (predtým Facebook) po tvrdom boji s regulátormi odpredala duševné vlastníctvo a všetky ďalšie aktíva súvisiace s operáciami Diem Payment Network.

 

Všetko začalo veľkolepými plánmi iba v roku 2019

 

Práve v tomto roku vydala spoločnosť Facebook whitepaper k svojmu projektu potenciálne globálnej kryptomeny pod názvom Libra. Do tejto iniciatívy sa navyše nepúšťali osamote a do konzorcia Libra Association vstúpili aj ďalšie veľké spoločnosti ako napríklad Mastercard, PayPal, Visa, Stripe, eBay, Coinbase, Uber a ďalšie. Najväčšia sociálna sieť plánovala aj vývoj a prevádzkovanie vlastnej elektronickej peňaženky Calibra. Za najväčšiu a pravdepodobne aj jedinú konkurenčnú výhodu celého projektu môžeme určite považovať už spomínanú obrovskú 2-miliardovú užívateľskú základňu.

Projekt už vo svojich začiatkoch nebol prijatý s veľkým nadšením a vyčítali mu najmä centralizovanosť a s tým spojenú bezpečnosť. Zástancovia kryptomien správne spochybňovali aj štatút Libry ako kryptomeny, nakoľko jej chýbala prakticky akákoľvek zo základných charakteristík - verejná, neutrálna, odolná voči cenzúre a bez hraníc. Pochyby boli určite spojené aj so zlým menom, ktoré si vytvorila samotná spoločnosť Facebook. Už od roku 2010 sa stále častejšie objavovali otázky ohľadne nedostatku súkromia, etike a tiež nefunkčnom riadení.

 

Tlak regulátorov z celého sveta sa rýchlo stupňoval

 

Dalo by sa povedať, že táto stránka zlomila krk celému projektu. Predstavitelia Facebooku boli podrobení dlhým výsluchom pred senátom USA a k plánu na vydanie vlastnej meny sa vyjadril aj vtedajší americký prezident Donald Trump. Ten Facebooku odkázal, že ak sa chcú stať bankou, tak musia požiadať o licenciu a následne sa riadiť všetkými príslušnými predpismi. Podobné vyhlásenia prichádzali aj z iných krajín sveta a francúzsky minister financií Bruno Le Maire vyhlásil, že jeho krajina a celá Európa nebudú tolerovať nový projekt Facebooku, pretože ohrozuje menovú suverenitu štátov. Bank of England vydala varovanie, že na to, aby sa Libra stala v ich krajine legálnou, bude musieť spĺňať všetky potrebné štandardy tradičného bankového sveta.

 

Po prvotných problémoch prišla vlna odchodov spoločností z tohto projektu a opustili ho PayPal, Visa, Mastercard a tiež eBay. Situácia sa dokonca vyhrotila natoľko, že v Európe sa verejne hovorilo o možnosti prerušenia akéhokoľvek bankového kontaktu so spoločnosťou Facebook. Odpoveďou na problémy s regulátormi bol iba prechod na stablecoin, ktorý mal byť krytý národnými menami a následný marketingový ťah v podobe zmeny názvu na Diem. Tieto kroky nijak významne neprispeli k zlepšeniu situácie a rôzne komplikácie sa projektom Diem ťahali prakticky až do súčasnosti.

Príbeh kryptomeny s potenciálne najväčšou užívateľskou základňou tak končí scenárom, ktorý bol považovaný za nevyhnutný už dlhšiu dobu. Meta podľa zverejnených informácií odpredala duševné vlastníctvo a všetky ďalšie aktíva spoločnosti Silvergate Capital Corporation. Z pohľadu technológie sme pravdepodobne neprišli o nič zaujímavé a jediné, o čo sme sa skutočne zaujímali, bol iba nárast adopcie kryptomien, ktorý mohla zabezpečiť najväčšia sociálna sieť na svete.

 

Odborníci od vzniku projektu poukazujú na nepochopenie základných princípov fungovania kryptomien a diskutujú o tom, že v prípade spojenia s dôveryhodným decentralizovaným bitcoinom, sa mohlo jednať o nezastaviteľný tandem. V spoločnosti Meta (Facebook) však uprednostnili vlastné finančné záujmy, ktoré vzbudili vlnu nevôle zo strany štátov a projekt tak odsúdili na neúspech.

 

Zdroje:

techstory.in, cryptopotato.com

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences