John McAfee je obvinený z trhovej manipulácie, podporovania pump and dump skupín a podvodov!

John McAfee je v kryptomenovom svete veľmi známa, ale rovnako kontroverzná postava. Jeho názory či shillovanie si všetci určite pamätáte hlavne z rokov 2017 a 2018, kedy sa preslávil hlavne svojou stávkou. Tá znela, že pokiaľ Bitcoin nepresiahne cenu 1 milión dolárov do roku 2020, tak si zje svoj pohlavný úd. To sa samozrejme nestalo (ani jedna z možností) a vyjadrenie Johna McAfeeho hovorilo o tom, že išlo jednoducho o vtip a srandu. Rovnako vysmial každého, kto reálne jeho stávke naletel. Aj napriek tomu, že tieto jeho tweety nemali príliš veľký dopad, či už pozitívny alebo negatívny, niekoľko iných tweetov a vyjadrení sa aktuálne berie ako trhová manipulácia, ktorú budú vyšetrovať americké súdy.

Manipulácia trhov, pump and dump skupiny a podvody

No a John McAfee má toho na rováši viac ako dosť. Minimálne to si myslí generálna prokurátorka zo Southern District of New York, Audrey Strauss, ktorá obvinila Johna McAfeeho hneď z niekoľkých prehreškov. Pri zozname obvinení je však slovo „prehreškov“ možno priveľké zľahčenie situácie, keďže je John McAfee obvinený z bezpečnostných podvodov, prania špinavých peňazí, vedomého ovplyvňovania trhov a verejnej mienky, zverejňovania nepravdivých informácii za cieľom osobného obohatenia, podarovania pump and dump skupín a množstva iného.

Prečítajte si tiež: Nákupy BTC nepomáhajú – akcie spoločnosti MicroStrategy zažívajú obrovský prepad

Rovnako má na tom byť aj jeden z členov jeho „kryptomenového tímu,“ Jimmy Watson, ktorý mal byť hlavým predstaviteľom „McAfee tímu“ a bude čeliť tiež podobným obvineniam. Spoločne sa mali tieto dve osoby obohatiť odhadom až o 13 miliónov dolárov prostredníctvom platenej reklamy, ktorá navyše nebola priznaná.

Najčastejším a takisto aj najjednoduchším spôsobom, akým sa mali obohacovať bol nákup malých a neznámych coinov, ktoré následne v spolupráci s rôznymi pump and dump skupinami verejne ospevovali, pričom po náraste ceny spôsobenej kúpou retail investorov, mali McAfee aj Watson predať svoje mince a dumpnúť tak cenu. Vo vyhlásení generálnej prokurátorky sa píše aj nasledovné:

„Obžalovaní mali používať Twitter účet pána McAfeeho na zverejňovanie správ stokám tisíc sledovateľnom a ospevovať rôzne kryptomeny prostredníctvom nepravdivých a zvádzajúcich informácii iba v prospech svojich záujmov.“

 Majú šancu sa z toho dostať?

Zdá sa, že karma týchto dvoch špekulantov skutočne dobehla. Zatiaľ čo Watson bol zatknutý v Texase a aktuálne je v rukách polície, McAfee je už dlhodobo v rukách španielskej polície, ktorá ho má držať za nedodržiavanie daňových povinností. Okrem toho má John McAfee problémy aj s ďalším americkým finančným regulátorom, SEC, ktorý ho vyšetruje taktiež z trhovej manipulácie a účasti na dvoch ICO (Initial Coin Offering), ktoré mali dopadnúť v prospech McAfeeho, avšak v neprospech investorov.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Zdá sa tak, že zatiaľ čo menej známy z tohto prípadu, Jimmy Watson, bude stíhaný v Amerike a možno by mal teoretickú šancu na to, aby z tejto situácie vyviazol s menším trestom, John McAfee má so súdmi viac ako dosť problémov a to nielen v Amerike. Jeho šanca na slobodu je tak viac ako mizivá, pričom je jasné, že v USA bude mať problémy nielen s trhovou manipuláciou či pump and dump skupinami, ale taktiež aj s neplatením dane, ku ktorému sa niekoľkokrát aj verejne priznal prostredníctvom svojich tweetov a príspevkov na rôznych sociálnych sieťach.

Zdroje: https://www.forbes.com/, https://cointelegraph.com/, https://www.justice.gov/,https://www.theblockcrypto.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences