IMF (International Monetary Fund – Medzinárodný menový fond) sa rovnako ako iné celosvetové finančné inštitúcie z času na čas vyjadrí aj ku kryptomenám. Rovnako ako väčšina regulátorov či inštitúcii tohto kalibru sa ale aj Medzinárodný menová fond iba sporadicky vyjadruje o kryptomenách pozitívne. Drvivú časť komentárov na adresu týchto digitálnych aktív tak tvoria najmä negatívne správy a názory ako napríklad ten, že kryptomeny sa využívajú iba n na nelegálne aktivity či spotrebúvajú extrémne veľa elektrickej energie. Rovnako sa IMF často vyjadruje aj v spojení s rizikami, ktoré majú kryptomeny obnášať, pričom sa presne v tomto duchu nieslo aj ich posledné vyjadrenie, ktoré bolo ale spojené aj so Salvadorom.
Pohrozilo IMF Salvadoru?
Včera na večer sme sa z radov IMF dočkali vyhlásenia, ktoré čiastočne zmiernilo ošiaľ, ktorý sa začínal šíriť v spojení so Salvadorom, ktorý oficiálne schválil Bitcoin ako legálne platidlo vrámci krajiny iba v utorok večer. Reakcia zo strany IMF na seba nenechala dlho čakať, pričom prišla v takom znení, v akom sa dala očakávať. Podľa hovorcu IMF, Gerryho Ricea, sa IMF týmto rozhodnutím Salvadoru aktuálne veľmi intenzívne zaoberá.
„Adopcia Bitcoinu ako legálnej meny so sebou prináša niekoľko makroekonomických, finančných a legálnych problémov, ktoré potrebujú veľmi podrobnú analýzu. Preto veľmi pozorne sledujeme situáciu a budeme pokračovať v našich konzultáciách s autoritami.“
Aj to zaznelo z úst Gerryho Ricea. Ten okrem iného ešte poukázal aj na to, že kryptomeny stále vnášajú do finančného sveta mieru neistoty a rizika a preto je ich začlenenie do tradičného finančného sveta, o aké sa teraz postaral Salvador, z pohľadu IMF pomerne rizikové. Gerry Rice pokračoval nasledovne:
„Krypto aktíva môžu vytvárať signifikantné riziko. Efektívne kroky regulátorov tak budú veľmi dôležité na to, aby boli tieto riziká zmiernené.“
Hoci je iba malá pravdepodobnosť, že by musel Salvador toto svoje rozhodnutie zvrátiť, aktuálne sa táto krajina uchádza o pomoc zo strany IMF vo výške 1 miliardy dolárov. No a minimálne z tohto pohľadu je tak jasné, že schválenie Bitcoinu ako oficiálneho platidla v krajine, Salvadoru určite nepomôže s obdržaním pôžičky v danej veľkosti. Na druhú stranu ale treba dodať, že IMF nemôže politicky zasahovať do suverenity tohto štátu a tak bude pomerne zaujímavé sledovať, ako sa celý tento konflikt vyvinie nielen z finančnej a právnej stránky, ale takisto aj z hľadiska politiky či diplomacie.
Prečítajte si tiež: Zmení India výrazne svoj postoj voči Bitcoinu?
Salvador aj napriek tomu valí ďalej
Navyše, Salvador nenecháva nič na náhodu a aktuálne sa vo veľkom pustil do prestavby svojho štátu na „crypto-friendly.“ Okrem rôznych zákonov či zaujímavých ponúk, ktoré aktuálne vo veľkom na svojom Twitter profile prezentuje prezident Salvadoru Nayib Bukele, sa mu už aj podarilo spojiť s elektrickou spoločnosťou LaGeo.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
Ide o najväčšiu elektráreň vlastnenú štátom, s ktorou sa mal Bukele aktuálne dohadovať na tom, ako umožniť čo najefektívnejšiu a hlavne čo najviac „zelenú“ (environmentálne prijateľnú) ťažbu Bitcoinu vrámci krajiny. Aj napriek tomu, že konkrétne riešenia či kroky ešte nie sú jasné, Bukele plánuje využitie skvelých geotermálnych podmienok z elektrární Ahuachapán a Berlín.
Zdroje: https://www.bloomberg.com/, https://cointelegraph.com/, https://bitcoinist.com/, https://forkast.news/, https://www.theblockcrypto.com/