Pribudne do kryptomenového sveta ďalšie zaujímavé meno? Podľa správy zo strany Financial Times je možné, že už čoskoro začne do kryptomien investovať ďalší obrovský hedžový fond – Marshall Wace. Ten má v správe približne 55 miliárd dolárov a podľa najnovších informácii od ľudí blízkych tejto spoločnosti a jej plánom, sa má aktuálne tento fond pozerať po niekoľkých možnostiach, ako vstúpiť do kryptomenového sveta.
Rôzne typy investícii do kryptomien
Iba tento týždeň v utorok sa kryptomenovým svetom začalo šíriť, že do kryptomien môže vstúpiť ďalší významný hedžový fond. Napriek tomu, že ide o neoverené informácie, keďže zatiaľ neprišlo ku oficiálnemu stanovisku Marshall Wace, v kryptomenovom svete nastal pomerne značný optimizmus, ktorý sa rozšíril hneď všetkými poprednými denníkmi či magazínmi.
Prečítajte si tiež: Binance zastavuje SEPA platby na neurčito
Stalo sa tak aj preto, že podľa zdrojov blízkych danému hedžovému fondu, sa má Marshall Wace zapojiť hneď do niekoľkých druhov investovania do kryptomien. Aj tým chce diverzifikovať svoje riziko. Najhlavnejším spôsobom majú byť na začiatku investície do startupov či kryptomenových spoločností v ich neskorých vývojových fázach. Hlavnými bodmi záujmu majú byť najmä spoločnosti zaoberajúce sa blockchain technológiou, platobnými systémami pre digitálne meny či dokonca stablecoiny.
Práve so stablecoinami už Marshall Wace skúsenosti má. Tento hedžový fond bol totižto jedným z investorov do spoločnosti Circle, ktorá stojí za vývojom stablecoinu USD Coin (USDC). V danom investičnom kole sa tejto spoločnosti podarilo vyzbierať viac ako 440 miliónov dolárov, pričom je jasné, že práve takéto typy investícii bude teraz Marshall Wace vyhľadávať viac.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
Okrem takéhoto začlenenia do kryptomenového sveta má ale Marshall Wace údajne plánovať aj obchodovanie s kryptomenami. K tomu by ale malo dôjsť až neskôr, pričom timeline vstupu tohto hedžového fondu do kryptomien nie je jasná. Rovnako nie je jasná ani veľkosť investičného portfólia, ktoré by malo byť dedikované iba na investovanie do kryptomien a kryptomenových startupov.
Jasné by však malo byť najmä to, kto bude toto portfólio spravovať. Malo by ísť o Amita Rajpala, hlavného predstaviteľa Marshall Wace pre Áziu. Ten má skúsenosti aj priamo s FinTech sektorom, keďže bol spoluzakladateľom spoločnosti Niyogin, ktorá poskytuje pôžičke pre malé spoločnosti. Práve on by sa mal stať hlavným predstaviteľom „Marshall Wace Crypto.“
Ani zďaleka nejde o prvý hedžový fond v kryptomenách
Kryptomeny naberajú medzi hedžovými fondami na popularite. Svedčí o tom nielen Marshall Wace, ktorý bol založený ešte v roku 1997 (Sirom Paulom Marshallom a Ianom Wacom), ale aj prístup takých „legiend“ spomedzi hedžových fondov, akým je napríklad Renaissance Technologies, legendárny fond pod hlavičkou miliardára Jima Simonsa. Ten iba minulý rok uviedol, že ku investícii do kryptomien (najmä Bitcoinu) môže dôjsť už čoskoro. Navyše tento hedžový fond už dokonca aj vlastní podiely v spoločnostiach ako Canaan alebo Marathon, takže už teraz vieme povedať, že došlo aj ku nepriamej investícii do kryptomien aj zo strany Renaissance Technologies.
Podobný prístup ako Marshall Wace má napríklad aj hedžový fond Brevan Howard. Ten sa taktiež plánuje sústrediť najmä na investíciu do kryptomenových startupov, pričom už teraz Brevan Howard investoval do technologickej spoločnosti Copper.co, ktorá sa taktiež zaoberá custody službami digitálnych aktív. Rovnako investoval aj do kryptomenovej trading aplikácie Kikitrade.
Okrem toho aj tento prieskum z júna 2021, ktorý sa zameral na 100 hedžových fondov, potvrdil, že záujem o kryptomeny medzi týmito inštitúciami rastie. V časovom horizonte 5 rokov totižto plánuje hneď niekoľko z nich výrazne navýšiť svoje kryptomenové portfólio, ktoré by malo robiť v priemere približne 7 % zo všetkých spravovaných aktív. Celkovo by tak podľa odhadov mohlo byť do tohto sektora investovaných približne 300 miliárd dolárov iba z hedžových fondov.
Nie všetky z nich majú ale taký pozitívny či pokrokový prístup. Napríklad fond Elliott Management sa pre svojich investorov vyjadril, že kryptomeny môžu byť bez problémov jedným z najväčších finančných podvodov v histórii. Takýto názor od nich pritom nezaznel v roku 2017, kedy bol pomerne populárny, ale iba na začiatku tohto roka, čo jasne poukazuje na to, že nie všetky hedžové fondy majú taký prístup, ako napríklad Marshall Wace.
Zdroje: https://www.ft.com/, https://u.today/, https://zycrypto.com/, https://www.theblockcrypto.com/