Tento týždeň nám v kryptomenovom svete ponúkol naozaj zaujímavú jazdu. V takých červených číslach, v akých sme sa ocitli v posledných dňoch, sme neboli už niekoľko mesiacov a po rôznych sociálnych sieťach, od Twitteru až po Facebook, sa v kryptomenových skupinách začína rozmáhať pomerne negatívny sentiment (minimálne z krátkodobého hľadiska). Práve v takýchto časoch je veľmi jednoduché zabudnúť na to, čo všetko sa už kryptomenovému svetu podarilo a rovnako je jednoduché aj ignorovať to, že za posledných 6 mesiacov sa hodnoty takmer všetkých kryptomien zniekoľkonásobili. Aj napriek tomu ale treba povedať, že posledný týždeň ukázal aj pozitívne, aj negatívne udalosti, ktoré si aspoň čiastočne zhrnieme v tomto článku.
1.Kryptomeny sú stále rizikové a volatilné
Či už sa to kryptomenovým fanúšikom a podporovateľom páči alebo nie, posledných 7 dní nám opäť ukázalo, že kryptomeny sú jednoducho stále extrémne volatilné a rizikové aktívum. Pokiaľ tento trh vedia totálne rozhádzať 3-4 negatívne správy a spôsobiť prepady viac ako 40-50%, tak je jasné, že sa treba k týmto aktívam stále stavať veľmi opatrne.
Samozrejme, že pokiaľ ste dlhodobý hodler, tak vám takéto prepady nemajú ako uškodiť a sú iba súčasťou trhu, avšak obchodníkov či neskúsených investorov vedia takéto pohyby poriadne vystrašiť, či dokonca finančne zabolieť. Preto treba byť na tomto trhu stále opatrný a investovať či obchodovať rozumne, nie chamtivo.
2.Burzy sa musia zmeniť
Tradičný kryptomenový prepad a s ním spojené aj tradičné kryptomenové problémy. Je však priam až desivé si uvedomiť, koľko popredných búrz malo opäť počas toho najväčšieho prepadu problémy. Coinbase, Binance, Kraken či Kucoin, všetko renomované burzy, ktoré nie sú v tomto sektore pár mesiacov, ale niekoľko rokov, majú milióny zákazníkov a denne zobchodujú miliardy v kryptomenách.
Prečítajte si tiež: Bitcoin Pizza Day je tu – čo to pre kryptosvet znamená a prečo sa oslavuje?
Ani to ich však stále nijako „nepripravilo“ na to, aby sa naučili brániť voči kryptomenovým prepadom. Či už je to ich neschopnosť alebo nevôľa, tak takéto (a aj horšie) prepady s kryptomenovým sektorom spojené sú a pokiaľ im nedokážu burzy odolávať, tak kryptomeny sa nikdy nedostanú tam, kam by sme všetci chceli.
3.Zmena musí prísť nielen na burzách
Keď už hovoríme o zmene, tak zmenu treba uskutočniť nielen v kryptomenových burzách, ale takisto aj v celom kryptomenovom sektore. Ten je teraz pochopiteľne plný nováčikov a neskúsených investorov, ktorí vo väčšine zažili za posledný týždeň prvý veľký prepad. Samozrejme, že väčšina z nich sa splašila a pokiaľ nepredala, tak minimálne boli veľmi blízko k tomu, aby tak urobili. Často sa o svoje pocity, otázky či myšlienky delili v kryptomenových skupinách na Facebooku či Telegrame, avšak rozumných odpovedí dostali len minimálne.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
No a to je ten problém. Ja samozrejme rozumiem, že kto by chcel seriózne poradiť človeku, ktorý ešte pred mesiacom shilloval Dogecoin, Safemoon či Akita Inu. Na druhú stranu treba ale povedať, že pokiaľ sa na nováčikov bude len ukazovať ako na neschopných či hlúpych (čo sa žiaľ neustále deje), tak sa môžeme rozlúčiť s celosvetovou adopciou kryptomien. Čím viac ľudí bude z tohto sektora „vyhnaných“ nevhodnými poznámkami či neadekvátnym prístupom, tým viac ľudí bude všeobecne bojovať proti kryptomenám. A to určite kryptomenový sektor nechce.
4.Strach je mocný pán
Práve v spojení s nováčikmi sme mohli vidieť aj veľa strachu. A teraz nehovorím iba o Fear and Greed Index, ktorý je takmer na nižších hodnotách ako v čase oficiálneho vyhlásenia Covid-19 za pandémiu. Hovorím najmä o tom, ako veľa krát už bolo spomenuté, že Bitcoin pôjde na 20 000 dolárov, pod 20 000 dolárov, či už klasicky aj to, že Bitcoin umrie alebo bublina spľaskla.
Skúsenejší kryptomenoví obchodníci ale vedia, že o nič podstatné nejde a že sa v dlhodobom horizonte nič zásadné pre kryptomeny nezmenilo. A to je práve to, čo si treba uvedomovať pri tak negatívnom sentimente, aký sa šíri kryptomenovým svetom.
5.Kryptomenové fundamenty sú v najlepšej kondícii
Napriek tomu, že sa môže zdať, že tento týždeň nám ukázal iba negatívne veci a to, ako „hrozný“ tento sektor je, tak si treba uvedomiť, ako ďaleko to už kryptomeny dotiahli. Trhová kapitalizácia s maximom cez 2 bilióny dolárov, záujem stoviek až tisíciek spoločností, investície v hodnote miliárd dolárov do kryptomien a tohto rozvíjajúceho sa sektora a mnoho mnoho ďalších skvelých správ.
Už iba samotný fakt, že Bitcoin je po takmer 50% korekcii na sume cez 35 000 dolárov nasvedčuje tomu, ako veľmi sa tejto kryptomene (ale aj celému sektoru) darilo. Práve preto určite netreba zúfať nad tým, čo sa udialo, pretože kryptomeny určite nekončia. Nech stálo za týmto prepadom čokoľvek, nech by nás dokonca mal čakať aj bear market, kryptomeny nezaniknú, či už sa to niekomu páči alebo nie. Pokiaľ vás tak aktuálna situácia neteší, tak hlavu hore, vypnúť grafy a pozerať sa na dlhodobý časový rámec. Ten totižto určite ukrýva skvelé veci pre celý kryptomenový sektor.