Iba za posledných pár dní vyšlo hneď niekoľko zaujímavých vyjadrení zo strany centrálnych bánk, či členov daných inštitúcii, na adresu kryptomien, digitálnych mien centrálnych bánk či budúcnosti týchto finančných nástrojov. Niekoľko z daných vyjadrení si ale protirečí a tak je celkom zaujímavé sa pozrieť na to, ako sa vyvíjajú názory v rôznych kútoch sveta.
Zmiešané správy z Indie
India sa za posledných pár rokov stala akýmsi expertom na zmiešané správy ohľadom kryptomien a digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC). Iba od roku 2018 tu prišlo ku zákazu obchodovania kryptomien, k jeho zrušeniu a následne snahe o ešte prísnejšej zákaz všetkých kryptomien, ktoré nie sú vydané centrálnou bankou. Snaha o schválenie tohto zákona dokonca pretrváva doteraz.
Do toho sa ale iba v posledných dňoch vyjadrila centrálna banka tohto štátu (RBI – Reserve Bank of India), že sa pokúsi výrazne pokročiť vo vývoji vlastnej CBDC – digitálneho rupee. Guvernér tejto banky, Shaktikanta Das sa vyjadril, že si myslí, že India má potenciál na to, aby do konca roka prišlo ku prvým testom danej digitálnej meny centrálnej banky.
Podľa jeho slov postupuje daná centrálna banka veľmi opatrne vo vyhodnocovaní pre a proti vlastnej digitálnej meny. Dokonca má zvažovať aj výhody a nevýhody využívania centralizovaných a decentralizovaných systémov a technológii v spojení s danou digitálnou menou. Do toho sa má nielen centrálna banka, ale takisto aj vláda v danom štáte stále pozerať na možnosti, ako oficiálne zakázať digitálne meny a kryptomeny, ktoré sú vydané privátnymi spoločnosťami.
No a tu vidí problém s daným prístupom jeden z predchodcov Saktikanta Dasa, Raghuram Rajan. Ten si myslí, že kryptomeny môžu mať potenciál v budúcnosti. Na to, aby sa tak ale stalo, si musia nájsť najmä uplatnenie a využitie. V očiach tohto bývalého centrálneho bankára a aktuálne profesora na University of Chicago Booth School of Business sa tak už ale deje a postupne sa kryptomeny dostávajú do reálneho sveta. Podľa jeho slov treba vytvoriť potrebnú infraštruktúru najmä pre stablecoiny, ktoré by následne výrazne navýšili kryptomenovú adopciu.
Čína má úplne iný názor
Názor centrálnej banky Číny (People´s Bank of China) sa ale od názoru Rajana dosť odlišuje. Iba podľa najnovších vyjadrení (ktoré ale nie sú prekvapujúce) si predstavitelia tejto inštitúcie myslia, že Bitcoin či iné, jemu podobné kryptomeny, nemajú žiadnu skutočnú hodnotu a preto nemôžu byť brané ako oficiálne platidlá.
Toto stanovisko má ale hneď niekoľko jasných dier. Prvou z nich je fakt, že Čína sa už dlhodobo radí medzi nie príliš prívetivé krajiny pre kryptomeny, čo potvrdila aj tento rok, kedy sa tak povediac svojimi zákazmi postarala o to, že prišlo ku „veľkej migrácii minerov.“ Okrem toho sa už dlhodobo táto krajina snaží o svoju vlastnú CBDC, ktorá je už vo veľmi pokročilom štádiu a dá sa očakávať, že sa čoskoro dostane už medzi ľudí. Súkromné digitálne meny by pre takúto CBDC predstavovali veľkú konkurenciu a tak sa nie je čomu diviť, že sa banka, ktorá dané CBDC bude vydávať, snaží očierniť kryptomeny.
Prečítajte si tiež: Budweiser investoval do blockchainovej domény
Poslednou, ale takisto podstatnou kritikou voči tomuto stanovisku je fakt, že Bitcoin už je oficiálne uznaný ako platidlo v Salvádore. Napriek tomu, že táto krajina nie je nejakou veľmocou, tak sa aktuálne zdá, že bude čoskoro doplnená hneď o niekoľko ďalších krajín, ktoré sa chystajú na podobný krok. Jednou z nich je podľa dnešných vyjadrení aj Kuba.
Centrálna banka Kuby sa zamýšľa nad kryptomenami
Podľa oficiálnych správ priamo z danej krajiny sa má Kuba aktívne zaujímať o to, ako zahrnúť kryptomeny do svojej infraštruktúry. Vyjadrenia centrálnej banky tejto krajiny naznačujú, že boli k tomuto kroku z časti dotlačený najmä kvôli prehnaným reštrikciám a sankciám zo strany predošlého amerického prezidenta, Donalda Trumpa.
Podľa odhadov niektorých popredných politikov Kuby dokonca prišla táto krajina kvôli daným reštrikciám o viac ako 20 miliárd dolárov. Aj preto sa má aktuálne Kuba, ktorá je rovnako ako Salvádor, vo veľkom závislá na americkom doláre, pozerať po možnostiach, ako zlúčiť súčasný finančný systém s tým kryptomenovým.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
Niekoľko rôznych návrhov napríklad hovorí o tom, že by mali byť v krajine poskytované oficiálne licencie pre biznisy spojené s kryptomenovým svetom. Rovnako ako v Salvádore by ale aj v tejto krajine mohlo dôjsť k tomu, že by sa z kryptomien (pravdepodobne hlavne Bitcoinu) stalo oficiálne platidlo v krajine. To by malo pre technologicky pomerne pokročilé obyvateľstvo byť krokom vpred nielen z hľadiska finančnej slobody, ale takisto aj z hľadiska vytvorenia väčšej nezávislosti od USA.
Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://forkast.news/, https://u.today/, https://cryptopotato.com/