Anonymná kryptomena Firo má za sebou 51 % útok – hrozí jej koniec?

Kryptomena Zcoin (XZC), ktorá sa po rebrandingu z novembra 2020 zmenila na Firo (FIRO), za sebou nemá práve najlepší deň. Iba dnes nadránom bolo totižto oznámené, že táto anonymná kryptomena bola napadnutá takzvaným 51 % útokom, kedy sa útočníkovi alebo útočníkom podarí kontrolovať viac ako 51 % siete. Napriek tomu, že ide o veľmi negatívnu udalosť, ktorá vie uškodiť akejkoľvek kryptomene, tak Firo nemusí byť úplne v koncoch.

Útočník, aj jeho motív, nie je známy

51 % útok patrí ku jedným z najklasickejších foriem útoku, s ktorým sa musia vysporiadať proof-of-work protokoly. Napriek tomu, že nie pri každej kryptomene, ktorá PoW využíva, je dosiahnutie 51 % útoku možné, pri Fire sa to podarilo. Oficiálne stanovisko zo strany tejto kryptomeny sa na Twitteri objavilo ráno, pričom sa v ňom nachádzalo nasledovné:

„Aktuálne sa nachádzame pod 51 % útokom. Odporúčame nerobiť žiadne transakcie až pokým sa nám nepodarí vrátiť sieť do normálneho štádia. O všetky novinky sa budeme s vami deliť ihneď, ako ich budeme mať. Nejde pritom o chybu v kóde, ale o problém PoW.“

Napriek tomu, že sa tento útok malo podariť odhaliť pomerne včas, útočník bol schopný rollbacknúť viac ako 300 blokov. Na túto udalosť pochopiteľne reagovala aj cena, ktorá sa od momentu útoku pobrala smerom nadol. Posledných pár týždňov sa pritom kryptomene Firo darilo, keď za menej ako 15 dní narástla o viac ako 190 % na sumu 7,95 doláru. Následne však prišiel problém s 51 % útokom a cena sa iba za posledných pár hodín prepadla až na sumu 4,6 doláru, s viac ako 43 % stratou.

Prečítajte si tiež: Grayscale si připisuje další rekord, nakoupil o 194% více Bitcoinu, než bylo možné vytěžit

Divné načasovanie útoku

Čo je pri tomto konkrétnom útoku pomerne podozrivé, je načasovanie, kedy k nemu došlo. Iba o niekoľko týždňov malo totižto dôjsť ku implementovaniu funkcie Chainlocks na hlavnú sieť, ktorá má za úlohu zminimalizovať šancu práve na 51 % útok. Ak by tak bola funkcia Chainlocks aktivovaná, útočník by musel nielen vlastniť 51 % ťažobnej sily, ale takisto aj viac ako polovicu master uzlov, čo by výrazne skomplikovalo šance na úspešný 51 % útok.

Firo je pritom vo fáze testovania Chainlocks funkcie, ktorá má byť pripravená do niekoľkých týždňov. Napriek tomu ale ostáva najmä zodpovedať otázku, prečo došlo ku tomuto útoku až teraz. Firo už istý čas nespravilo žiadny veľký upgrade, okrem Lelantusu, ktorý by však vo veľkom tento útok nijako neobmedzil.

Preto je otázkou, prečo došlo ku 51 % útoku teraz a nie oveľa skôr. Je veľmi pravdepodobné, že daný útočník musel vedieť o tejto chybe alebo možnosti na útok už istú dobu. Riskovať tak, že budú implementované Chainlocks, ktoré by tento útok znemožnili, tak nedáva zmysel. Jediné, čo mohlo pribrzdiť daného útočníka je fakt, že na daný útok nebol pripravený a potreboval získať potrebnú väčšinu v sieti.

Tento útok mal ovplyvniť najmä Firo tokeny držané na burzách ako Binance. Tá má už s tímom z Firo komunikovať, aby vyriešili problémy svojich klientov. Tím kryptomeny Firo zdá sa pracuje na tom, aby používatelia a držitelia tejto kryptomeny neboli nijako zasiahnutí. Aj keď 51 % útok určite dokáže poriadne naštrbiť povesť, ani zďaleka nemusí hneď znamenať koniec pre danú kryptomenu. Podobné útoky napríklad iba v roku 2020 zažili kryptomeny ako Ethereum Classic (ETC) či Grin (GRIN). Hodnota ETC 51 % útoku pritom bola viac ako 5,6 milióna dolárov a aj napriek tomu táto kryptomena stále žije a nachádza sa v TOP 50 podľa trhovej kapitalizácie.

Zdroje: https://decrypt.co/, https://cryptopotato.com/, https://cointelegraph.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences