Americké úrady zatkli prevádzkovateľa mixéra Bitcoin Fog

Údajný správca obľúbenej platformy Bitcoin Fog bol podľa najnovších informácií zatknutý americkými úradmi. Službu sa Romanovi Sterlingovi darilo úspešne prevádzkovať viac ako 10 rokov a prešli ňou kryptomeny v hodnote viac ako 336 miliónov dolárov. Prečo sú podobné služby pravdepodobne za hranicou zákona a čo vôbec používateľom prinášajú?

Bitcoin Fog je len jednou z mnoha podobných platforiem

Jedná sa o platformy, ktoré ponúkajú anonymizáciu transakcií prostredníctvom takzvaného mixéra kryptomien. Podobné služby sú často využívané najmä na dark webe a používatelia tak skrývajú napríklad transakcie za predaj drog a iné nekalé činnosti. Obchádzajú tým skutočnosť, že väčšina kryptomien je pseudo-anonymná a je teda možné dohľadať všetky transakcie, ktoré sa následne pri neopatrnosti dajú prepojiť aj s konkrétnymi osobami.

Sterlingov bol zatknutý v utorok v Los Angeles a tento ruský a švédsky občan bol obvinený hneď v troch bodoch – prevádzanie peňazí bez licencie, pranie špinavých peňazí a pranie špinavých peňazí bez licencie. Mimochodom, posledné spomenuté obvinenie by možno stálo za preskúmanie. Existuje licencia na pranie špinavých peňazí? Nevolá sa to náhodou banková licencia?

Počas spomínaného obdobia 10 rokov, prešlo platformou viac ako 1,2 milióna BTC v hodnote, ktorá v danom čase presahuje 336 miliónov dolárov. Platforma mixovala transakcie rôznych používateľov tak, aby pre kohokoľvek, kto ich skúma na blockchaine bolo ich vysledovanie takmer nemožné. Za túto službu si účtovali poplatok 2 – 2,5% z objemu každej transakcie. Spolu si tak pravdepodobne prevádzkovatelia prilepšili o minimálne 8 miliónov dolárov v Bitcoine.

Úradom sa podarilo vystopovať Sterlingova pomocou blockchainu

Najväčším paradoxom celej situácie je pravdepodobne to, že samotný Sterlingov bol nakoniec dostihnutý tak, že sa úradom podarilo dosledovať jeho staré transakcie z roku 2011, ktoré použil na nastavenie hostingu servera Bitcoin Fog. Využili tak analýzu blockchainu, čo je presne postup, pred ktorým služba chránila jej používateľov. V oficiálnej správe sa uvádza, že Sterlingov zaplatil za hosting v roku 2011 dnes už neexistujúcou kryptomenou Liberty Reserve. Jasne ukázali prepojenia, nakoľko najprv na ranej kryptomenovej burze Mt. Gox nakúpil BTC za eurá a následne ich zamenil za spomínanú kryptomenu.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Sterlingov si dával extrémny pozor aj pri tomto nákupe a kryptomeny niekoľko krát presunul medzi viacerými elektronickými peňaženkami. Na burze však vystupoval pod svojim reálnym menom a úradom sa dokonca podarilo nájsť aj prepojenie s účtom Google, na ktorého disku bol dokument v ruskom jazyku, ktorý detailne popisoval kroky Sterlingova pri nákupe kryptomeny Liberty Reserve.

Prípad je zaujímavý aj pre budúcu prácu vyšetrovateľov

Prípad poukazuje aj na to, že Bitcoin a mnoho ďalších kryptomien v skutočnosti vôbec nie sú až tak ideálnou cestou, ako legalizovať príjmy z trestnej činnosti. Práve to je totiž častý argument štátnych orgánov a rôznych odporcov kryptomien. Pravdou je, že v rukách skúseného vyšetrovateľa je blockchain silným nástrojom a na dostihnutie páchateľov trestných činov stačí aj drobná chyba, ktorú mohli urobiť pokojne aj niekoľko rokov, či desaťročí v minulosti.

Techniky sledovania finančných tokov tak v mnohom predstihujú možnosti, ktoré majú orgány k dispozícii pri dohľadávaní FIAT peňazí. Tie majú stále často využívanú podobu cashu (mincí a bankoviek), ktoré pomerne jednoducho môžete používať na nákupy prakticky absolútne anonymne. Kryptomeny však nemajú žiadnu fyzickú podobu a každá transakcia je naveky zaznamenaná na blockchaine. Ak ste teda nadobudli prostriedky v kryptomenách nelegálne, ich míňanie bez zanechania stopy je značne náročné. Úrady v USA teda začali šliapať na päty službám, ktoré ponúkajú možnosti v tejto oblasti a čierny trh to má opäť o niečo náročnejšie.

Prečítajte si tiež: Altcoin update – VET, ALGO, MATIC či ADA

Jediné nad čím si vyšetrovatelia aktuálne lámu hlavu je to, že služba Bitcoin Fog je napriek zatknutiu jej údajného šéfa aj naďalej aktívna.Orgány činné v trestnom konaní v minulosti často prevzali podobné platformy a tým, že ich ponechali funkčné sa snažili dohľadať čo najväčšie množstvo ich používateľov. Nie je však jasné, či tak urobili aj v tomto prípade. Využívanie podobných služieb je teda v USA pre kriminálne živly aktuálne značne nebezpečné a je len otázkou času, kedy si na nich úrady posvietia aj inde vo svete.

Zdroje: coindesk.com, wired.com, decrypt.co

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences