Aktuálny pokles cien je najmä v mainstreamových médiách vykresľovaný ako pohroma a samozrejme sa opäť objavujú aj vyjadrenia, že Bitcoin je mŕtvy. V tých istých médiách, ktoré len nedávno zverejňovali správy o neskutočnom raste cien jednotlivých kryptomien a prispeli tak k prílevu neskúsených nováčikov. Ak sa však na ceny pozrieme v širšej perspektíve, situácia je diametrálne odlišná a väčšina relevantných kryptomien je za posledný rok v pluse.
Bitcoin medziročne narástol o percento, o akom sa môže iným aktívam len snívať
Nikto samozrejme nepopiera, že posledný pád cien kryptomien bol brutálny. Stačí si ale iba trochu „odzoomovať“ graf a odrazu sa pozeráte na úplne odlišnú situáciu. Bitcoin sa minulý rok na začiatku pandémie pohyboval na cene približne 9 500 dolárov, čo znamená, že medziročne je jeho cena napriek poklesu stále o viac ako 400% vyššia. Obdobne sú na tom aj ostatné kryptomeny.
Je dôležité uvedomiť si tiež to, že pokles cien nebol spôsobený žiadnou zásadnou informáciou, ktorá by sa týkala kryptomien ako celku. Kráľ kryptomien, Bitcoin už navyše zažil omnoho horšie obdobia a prepad o 53% je len slabším odvarom toho, čo sme zažívali v minulosti. Pokles okrem nováčikov zasiahol najmä „hit and run“ špekulantov a obchodníkov, ktorí to výrazne prehnali s long obchodovaním na páku.
Digitálne aktíva lákajú gamblerov, ktorí následne svoje zlyhania zvaľujú na kryptomeny
Podľa údajov, ktoré vyplývajú z výskumu portálu Bybt.com, boli na trhu s krypto derivátmi zlikvidované pozície v hodnote takmer 9 miliárd dolárov a spolu bolo týchto pozícií približne 800 000. Takmer 4 miliardy z tohto objemu tvorili pozície na Bitcoine a 2,3 miliardy tvoril Ether.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
Mnoho analytikov poukazuje na fakt, že kryptomeny sú stále akýmsi divokým západom investovania. Podobné vyjadrenie sú najčastejšie spojené s tým, že na kryptomenových burzách môžu obchodníci tradovať s pákou až 50x alebo 100x. Takéto pozície majú potenciál veľkého zhodnotenia, ktorý však so sebou nesie aj zodpovedajúcu úroveň rizika.
Skúsení obchodníci často nováčikom radia, aby sa obchodovaniu na páku minimálne na začiatku úplne vyhli. Zároveň sa odporúča, aby sa pri bull trende páka postupne znižovala a nie dvíhala. Ak by sa každý na trhu riadil aspoň základnými pravidlami pre bezpečné obchodovanie, podobný „výplach“ by pravdepodobne nebol možný.
Panika a kaskádový efekt sú znaky nováčikov a chamtivých obchodníkov
Práve long pozície na rôznych burzových platformách určite výrazným spôsobom prispeli k tomu, čoho sme boli v posledných dňoch svedkami. Množstvo týchto obchodov na určitých cenových hladinách spôsobilo, že likvidácie na seba nadväzovali a spustil sa kaskádový (domino) efekt. K tomu sa samozrejme pripojila aj všeobecná panika a 50% prepad trhu je na svete. Na skutočnosť, že trh a ceny sú už pravdepodobne príliš vysoko upozorňovali analytici dlhodobo. Pre trh nie je dobré, ak ho smerom nahor tlačia iba long pozície a nevytvára si na určitých úrovniach dlhodobé supporty.
Prečítajte si tiež: Budeme na PlayStation stávkovať v kryptomenách?
Z pohľadu hodlera sa toho za posledný týždeň až tak veľa nezmenilo. Bitcoin a ostatné kryptomeny jasne ukázali, aké nové úrovne dokážu dosiahnuť a aktuálny pokles cien je výbornou príležitosťou pre ďalší nákup. Mnoho z nich už túto šancu využilo a jednotlivé kryptomeny sa tak postupne spamätávajú.
Kryptomenový trh krásnym spôsobom privítal mnoho nováčikov a je dosť pravdepodobné, že táto skúsenosť sa im do budúcna zíde. Ak by sme to chceli zhrnúť – nič zásadné sa nestalo a každý, kto rozumie aspoň základným princípom trhu a nemyslí si, že kryptomeny z neho za týždeň urobia milionára, je stále úplne v pohode.
Zdroje: bitcoinist.com, cryptonews.com