Najviac diskutovanými kryptomenami sú okrem top hráčov na trhu najmä tie, ktorým sa podarilo dosiahnuť zaujímavé úrovne zhodnotenia, alebo naopak veľké prepady. V tomto smere by sme mohli považovať stablecoiny za omnoho „tichšie“ projekty, nakoľko iba kopírujú cenu niektorej z FIAT mien a nepodliehajú tak rôznym cenovým výkyvom. Napriek tomu sa v týchto kryptomenách točia miliardy a ich krytie národnými menami a ďalšími podkladovými aktívami je často predmetom špekulácií a pochybností.
Spoločnosť stojaca za stablecoinom Tether (USDT) čelila problémom už v minulosti
USDT sa dá považovať za hlavný kanál, ktorý prepája klasický svet financií s trhom kryptomien o objeme viac ako 2 bilióny dolárov. Obchodníci ho najčastejšie využívajú ako prostriedok pre rýchly prevod hodnoty dolára medzi burzami, aby zachytili arbitrážne príležitosti v čase, keď je bankový prevod nedostupný alebo príliš pomalý. Okrem iného slúži aj ako aktívum, v ktorom si trader môže „uzamknúť“ svoj zisk z kryptomien bez toho, aby ich musel konvertovať späť do FIAT.
Znie to celkom jednoducho – spoločnosť vydá vlastný stablecoin, ktorý 100%-ne kryje v podkladovej národnej mene a za výmenu si účtuje drobný poplatok. Presne takto funguje aj Tether, avšak s jedným podstatným rozdielom, na ktorý sústavne poukazujú jeho kritici. Rezervy, ktoré by sa v ideálnom stave mali blížiť k spomínaným 100%, sú totiž pri USDT stále veľkou neznámou. Spoločnosť si už v minulosti za toto konanie vyslúžila pokutu 18,5 milióna dolárov a ako súčasť dohody s prokuratúrou sa zaviazala k pravidelnému zverejňovaniu rozdelenie jej finančných rezerv.
Finančné rezervy, ktoré kryjú USDT spoločnosť nedrží iba v dolári
Spoločnosť sa dlhodobo snaží (alebo aspoň tvári, že sa snaží) urovnať nezrovnalosti z minulosti a 31. marca zverejnila novú správu o rezervách, ktoré kryjú stablecoin USDT. Podľa tejto správy držia 76% v hotovosti a jej ekvivalentoch, 13% v zabezpečených pôžičkách, 10% v dlhopisoch a drahých kovoch a 2% v iných investíciách vrátane kryptomien. Na prvý pohľad to možno neznie úplne zle, ale veľa z týchto položiek je značne zahmlených. Ak by ste si jednotlivé položky rozobrali na drobné, tak zistíte, že až 49% deklarovaných rezerv tvoria bližšie nešpecifikované podkladové aktíva.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
V spomínanej správe nie je jasné, aké sú ratingy cenných papierov alebo dlhopisov a tiež neuviedli, ktoré agentúry ich hodnotili. Tether rovnako odmietol zverejniť dlžníkov uvedených pôžičiek. Tieto nejasnosti opäť do značnej miery prispievajú k rastu nedôvery voči spoločnosti a jej stablecoinu. Ako problém to vidí aj Francine McKenna, profesorka na americkej univerzite Kogod School of Business, bývalá audítorka a autorka časopisu The Dig. Spomína najmä fakt, že všetky cenné papiere nie sú kvôli rôznym úverovým ratingom spoločností rovnocenné.
Spúšťačom zvýšeného záujmu o stablecoiny zo strany regulátorov môže byť Facebook
Mnoho odborníkov sa domnieva, že tokeny viazané na FIAT meny by mohli spadať pod kontrolu „tvorcov“ finančnej politiky. Podľa Rohana Graya, profesora práva na Willamette University a jedného z architektov návrhu zákona, ktorý minulý rok predložili členovia kongresu USA, predstavujú všetky stablecoiny iba tieňové bankovníctvo, ktoré by malo byť regulované ako súčasť bankového systému.
Prečítajte si tiež: Horúca novinka od našich susedov: Daňové zaťaženie kryptomien znížia o polovicu
Svoje zámery v sektore stablecoinov naďalej prezentuje aj gigant v oblasti sociálnych médií – Facebook. Práve Facebook by so svojim projektom pod názvom Diem (predtým Libra) mohol pritiahnuť zvýšený záujem zo strany regulátorov. Jonathan Knegtel, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Blockdata sa k tejto téme vyjadril o niečo opatrnejšie. Podľa jeho názoru si táto téma bude v najbližších rokoch vyžadovať rozsiahlu geopolitickú diskusiu a rozhodujúci bude pohľad regulačných orgánov a centrálnych bánk štátov, ktorých národné meny stablecoiny kopírujú.
Stablecoiny nepredstavujú priamu investičnú príležitosť a ich transparentnejšie správanie vďaka tvrdším reguláciám je tak pravdepodobne v záujme aj tých najväčších odporcov zásahov štátov do kryptomien. Tether a ďalšie podobné spoločnosti majú obrovskú príležitosť, ako pomerne jednoducho zarábať na poplatkoch na vstupe a výstupe. Akékoľvek investovanie ich finančných rezerv je tak výhradne na prospech týchto spoločností, pričom riziko za nich znášajú ľudia, ktorí tieto stablecoiny v dobrej viere nakupujú.
Zdroje: cryptonews.com, coindesk.com