Iba včera došlo ku oficiálnej inaugurácii nového amerického prezidenta Joa Bidena, ktorý však nezaháľal, a ihneď sa pustil do práce. Potom, čo sa na základe jeho rozhodnutia USA opäť pripojí ku Parížskej dohode o zmene klímy (Paris agreement), sa rozhodol pozastaviť aj tvorbu akýchkoľvek zákonov alebo návrhov na zákony, dokým nepríde ku kompletnej výmene vo všetkých potrebných úradoch. Rovnako sa bude čakať aj na prehodnotenie daných návrhov, ku ktorým sa bude pristupovať jednotlivo a pod dohľadom novozvolených politikov či úradníkov.
Ako táto správa zasiahla kryptomeny?
Pozastavenie tvorby nových zákonov malo pritom aj priamy dopad na kryptomenový sektor v USA. Vďaka tomuto „freezu,“ sa pozastavil aj návrh regulátora FinCEN na to, aby boli prísne KYC pravidlá pri kryptomenových transakciách. Podľa nich by mali kryptomenové burzy a poskytovatelia kryptomenových služieb poskytovať informácie americkým úradom o oboch stranách akejkoľvek kryptomenovej transakcie, ktorej hodnota je nad 10 000 dolárov. Navyše, by mali taktiež poskytovať úradom aj údaje o akomkoľvek používateľovi, ktorý za jeden deň spraví prevody vo výške 3 000 dolárov a viac.
-
ČLENSTVO KRYPTOTREJDER + TRADER 2.0.Od €149.00
Tento návrh zo strany už bývalej Trumpovej administratívy však nebol ani zďaleka ten najlepší. Okrem toho, že pre kryptomenové burzy či spoločnosti by mohla úschova daných dát predstavovať logistický problém, keďže napríklad pri smart kontraktoch nemusí dôjsť ani ku zverejneniu daných informácii o prijímateľovi transakcie, išlo by taktiež aj o bezpečnostnú hrozbu. Týmto by tak mohlo prísť ku výraznému obmedzeniu činnosti amerických, kryptomenových búrz, či dokonca ku ich úplnému koncu. Aj preto sa daný návrh stretol s obrovskou mierou kritiky a odporu zo strany kryptomenovej komunity.
Už ste si zakúpili náš report roku 2020? Ak nie, na tomto linku nájdete všetky potrebné informácie o ňom a taktiež aj zľavu, ktorá končí už túto nedeľu! Neváhajte a zakúpte si report teraz alebo ho získajte ku novému členstvu úplne ZADARMO!
Tá bojovala nielen proti návrhu samotnému, ale takisto aj proti tomu, akým spôsobom mal byť schválený. Trumpova vláda sa totižto rozhodla, že namiesto 60 dňovej čakacej doby, počas ktorej môže verejnosť vyjadriť svoje názory na takýto návrh zákona, malo pri návrhu FinCENu prísť len ku 15 dňovej čakacej lehote. Týmto krokom sa tak výrazne skrátila doba, kedy sa mohli spoločnosti z kryptomenového sektora ku danému návrhu vyjadriť a poskytnúť iné, vhodnejšie riešenia.
Prečítajte si tiež: Anonymná kryptomena Firo má za sebou 51 % útok – hrozí jej koniec?
Čo sa udeje ďalej?
Vďaka tomuto pozastaveniu sa tak môže kryptomenová komunita v USA pripraviť na to, ako by vyzerala ich reakcia prípade, že sa FinCEN spolu s ministerstvom financií v USA opäť pokúsi o schválenie tohto zákona. Na teraz sa však niekoľko predstaviteľov z tohto sveta vyjadrilo, že ostávajú pomerne optimistickí. Napríklad Jake Chervinsky, predstaviteľ Compound Finance sa vyjadril nasledovne:
„Veľmi tvrdo sme bojovali a preto si zaslúžime oddych a možnosť na reset. Janet Yellen nie je Steve Mnuchin. Som optimistický.“
Jake Chervinsky sa tak vyjadril aj ku zmene na ministerstve financií v USA, ktorá môže veľmi veľa napovedať ku tomu, kam sa bude kryptomenový sektor uberať. Práve zmena zo Steva Mnuchina na Janet Yellen je však minimálne z pohľadu kryptomenovej komunity vnímaná pomerne pozitívne. Nie však preto, že by Janet Yellen bola kryptomenová fanúšička, skôr preto, že Steve Mnuchin bol čistý kryptomenový hater.
„Po prvé, hocikto je lepší, ako Mnuchin, ktorý sa už pred niekoľkými rokmi rozhodol, že nenávidí všetko o kryptomenách. Po druhé Dr.Yellen nemusí byť úplne fanúšikom kryptomien, avšak myslím si, že bude otvorená ku učeniu a počúvaniu a takisto bude férovo dohliadať na prijímanie nových regulácii. To je dobre.“
Tak znel názor práve Chervinskeho na obmenu na ministerskom poste. Aj napriek tomu, že množstvo podporovateľov kryptomien sa zľaklo potom, čo sa Yellen vyjadrila, že kryptomeny sú používané iba na nelegálne aktivity, kryptomenový sektor ostáva stále voči tejto osobe optimistický.
Ako aj Jake Cherminsky povedal, iba málo popredných politikov, úradníkov či ekonómov, ktorí mali možnosť sa dostať na pozíciu Treasury Secretary, je horších ako Steven Mnuchin, čo dáva svetielko optimizmu ku zaujímavým kryptomenovým reguláciám, ktoré môžu byť prospešné pre všetkých. Najprv sa však bude musieť nová vláda vysporiadať s návrhom, ktorý ostal po Trumpovej administratíve.
Zdroje: https://www.coindesk.com/, https://decrypt.co/, https://cointelegraph.com/