Americká senátorka Elizabeth Warren sa opäť ostro pustila do kryptomien – budúcnosť vidí v CBDC

Názory hodné politika. Aj tak by sa dali zhrnúť najnovšie vyjadrenia z úst americkej senátorky Elizabeth Warren na tému kryptomien a digitálnych mien. V posledných dňoch sa hneď niekoľkokrát vyjadrila na adresu nielen kryptomien, ale takisto aj ich regulácii, budúcnosti, či sa celkovo pozrela na finančný svet ako taký. No a aj keď sa dá povedať, že hneď v niekoľkých prípadoch veľmi presne pomenovala problémy aktuálneho finančného systému, jej riešenia sa kryptomenovým fanúšikom nebudú páčiť ani zďaleka.

Banky zlyhali – nahradiť ich majú CBDC

Asi najzaujímavejšie komentáre z pohľadu kryptomenovej komunity, dala Elizabeth Warren počas svojho krátkeho vystúpenia pre CNBC Squawk Box v interview s Andrewom Sorkinom. Okrem iného sa na situáciu spojenú s aktuálnym finančným svetom pozerá takto:

„Môžeme vidieť enormné zlyhanie zo strany veľkých bánk, ktoré sa nedokázali poriadne dostať ku spotrebiteľom v krajine. Digitálne meny a hlavne digitálne meny centrálnych bánk by mohli priniesť odpoveď.“

Vyjadrenia o tom, že veľké banky stále nepomohli s vyriešením situácie tých, ktorí patria do kategórie „unbanked“ či „underbanked“ sú určite na mieste. Aj napriek tomu, že tento problém nie je v USA až tak kritický, najmä v Afrike či menej vyvinutých štátoch Južnej Ameriky či Ázie je tento problém stále extrémny. Problémom to je ale určite aj v USA, čo nemôže nikto poprieť a preto je jasné, že sa aj táto senátorka snaží na daný problém upozorniť a vyriešiť ho. Jej návrh riešenia sa ale kryptomenovým nadšencom ale určite pozdávať nebude.

Senátorka Warren totižto v posledných rozhovoroch či svojich prejavoch hneď niekoľkokrát spomenula najmä benefity CBDC a možnosti či spôsoby, akými by mohli tieto nové digitálne meny pomôcť práve s danou problematikou. Keďže však CBDC vyzdvihuje, tak sa rovnako musí uistiť aj o tom, že jasne oddelí kryptomeny od digitálnych mien, čo spravila viac „okato.“

„Nechcem čakať na to, ako veľké množstvo ľudí, veľké množstvo najmä malých traderov, príde úplne o všetky svoje peniaze.“

Rovnako tiež už klasicky prirovnala kryptomeny ku drogám, na ktorých sa snažila vysvetliť dôvody, prečo je lepšie, aby boli kryptomeny oveľa prísnejšie regulované a ako to môže pomôcť ku ich adopcií. To, že extrémna regulácia zo strany štátnych orgánov nikdy nebola cieľom kryptomenových podporovateľov či fanúšikov už asi nie je argument, ktorý by ju vedel presvedčiť.

Prečítajte si tiež: Burza Binance predstavuje nástroj pre vykazovanie daní

Tieto názory samozrejme najmä na kryptomenovom Twitteri priniesli hneď vlnu všelijakých komentárov. Väčšina z nich pochopiteľne nebola vôbec pozitívna. Napríklad kryptomenový podnikateľ a influencer Anthony Pompliano sa celkom zasmial na tom, že sú kryptomeny opäť prirovnávané ku drogám. Zakladateľ a CEO spoločnosti Galaxy Digital, Mike Novogratz, bol pritom o niečo agresívnejší vo svojej reakcií.

„Ak by bola transparentnosť bánk na takej úrovni ako sú DeFi protokoly, tak by sme nikdy nemali hypotekárnu krízu. DeFi vyhrá, pretože je jednoducho lepšie.“

Plány na zdanenie kryptomien

Vyjadrení zo strany senátorov či popredných amerických úradníkov bolo pritom v poslednom čase oveľa viac (čo sa kryptomien týka). Nový návrh zákona, ktorý sa bude v USA riešiť v najbližších mesiacoch bol na poslednú chvíľu doplnený o striktnejšie pravidlá pre kryptomenové biznisy. Ten by mal viesť aj ku vyšším daňovým odvodom, ktoré by celkovo mohli narásť do výšky až 28 miliárd dolárov.

Celý dokument zatiaľ nie je dostupný pre verejnosť, avšak to najpodstatnejšie z neho bolo predstavené a odprezentované rôznymi senátormi. Napríklad senátor  Rob Portman z Ohia povedal, že Kongres vyjadril svoje znepokojenie spojené so zdanením kryptomien a aj preto sa aktuálne hľadajú čo najefektívnejšie riešenia, ktoré by mohli pomôcť k tomu, aby sa kryptomeny „správne regulovali.“

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Samozrejme, že v tomto prípade znamená „správne“ čo najviac vyzbieraných peňazí do štátnej kasy. Ruka v ruke by s tým mala ísť aj čo najväčšia compliance či prepojenie na Internal Revenue Service, čím by prišlo ku výraznému okliešteniu slobody a hlavne súkromia kryptomenových investorov. Na to ale samozrejme senátori „určite prihliadajú.“

Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://u.today/, https://bitcoinist.com/, https://www.theblockcrypto.com,

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences