Turecko a kryptomeny – čo všetko sa za posledné dni udialo?

Za posledný týždeň sa toho udialo v kryptomenách ( a nielen v nich) naozaj veľmi veľa. A nemyslíme tým teraz iba prepady na cene, ktoré sme v takomto rozsahu nezažili už niekoľko mesiacov. Na mysli máme napríklad informácie spojené s Tureckom, ktorého kryptomenový sektor má za sebou poriadne krušné obdobie. Aj preto sme sa rozhodli najpodstatnejšie informácie z tohto štátu pre vás pripraviť a spojiť do jedného článku.

Zákaz používania kryptomien na platobné účely

O tejto správe sme informovali ako o prvej ešte minulý týždeň, kedy vyšlo oficiálne vyhlásenie zo strany centrálnej banky Turecka, ktorá informovala o svojich plánoch zakázať kryptomeny na platobné účely. Daný zákaz má nastať dňa 30.4. a má sa vzťahovať na akékoľvek produkty či služby, za ktoré by malo byť platené v kryptomenách.

Podľa oficiálnych vyjadrení banky ku takémuto kroku došlo najmä kvôli nejasnosti regulácii a legislatívy okolo kryptomien, ktorá momentálne nemá pomáhať v kryptomenovej adopcii. Na druhú stranu ale predseda Tureckej centrálnej banky, Sahap Kavcioglu uviedol, že celoplošný zákaz kryptomien aktuálne nepripadá v úvahu. To znamená, že nákup, predaj či držanie kryptomien v krajine by mali ostať nezmenené a tak by sa nemala ovplyvniť možnosť občanov na využitie týchto služieb či už prostredníctvom lokálnych alebo celosvetových kryptomenových búrz.

Thodex a 2 miliardový útek

Samozrejme, že možnosť na využívanie lokálnych búrz budú mať obyvatelia Turecka len vtedy, ak im tam nejaké kryptomenové burzy vôbec ostanú. Tento týždeň sa totižto hneď dve z nich rozhodli ukončiť svoju činnosť, čo sa ihneď stretlo s veľkou pozornosťou zo strany polície, ktorá začala veľmi intenzívne konať najmä v prvom prípade.

Prečítajte si tiež: Bitcoin ako monetárna rezerva? V Louisiane to vyzerá nádejne

Ten sa spája s kryptomenovou burzou Thodex, ktorá mala koncom tohto týždňa pozastaviť možnosť obchodovania na svojej platforme, čo sa ihneď stretlo s nevôľou obchodníkov a investorov, ktorí danú burzu využívali, a taktiež aj s pozornosťou miestnych úradov. Podľa informácii mal totižto majiteľ danej burzy odletieť z Turecka do neznámej destinácie (pričom sa povráva o Thajsku alebo Albánsku), kde má mať k dispozícii 2 miliardy dolárov, ktoré boli súčasťou burzy Thodex.

Viac ako 390 000 poškodených tak teraz nielenže nemôže svoje aktíva na danej burze obchodovať, ale sa k nim ani nemôže dostať. Miestne úrady ale začali ihneď konať, pričom už v piatok zadržali približne 62 osôb v 8 rôznych mestách v Turecku. Tie mali byť spojené s týmto „exit scamom,“ ktorý je mnohým označovaný aj za jednu z príčin, prečo na kryptomenovom trhu vidieť razantnejší prepad.

CEO a zakladateľ tejto kryptomenovej burzy, Faruk Fatih Ozer, tak čelí niekoľkým obvineniam, ktoré sú spojené s nelegálnou činnosťou či finančnými podvodmi. Sám sa ale pritom vyjadril, že má v pláne klientov burzy odškodniť a vrátiť sa naspäť do Turecka, kde bude čeliť spravodlivosti. Kde sa však nachádza alebo kedy by malo k takémuto kroku dôjsť neuviedol a preto sa dá očakávať, že ide iba o ďalšie klamstvá v jeho podaní.  

Vebitcoin „úspešne“ nasledovala Thodex

Aby toho nebolo málo pre tureckých kryptomenových fanúšikov či investorov, tak ďalšia kryptomenová burza, Vebitcoin, sa rozhodla ukončiť svoje služby. Podľa oficiálneho a veľmi krátkeho vyjadrenia z ich strany malo dôjsť v posledných dňoch ku extrémne vysokým výberom z danej burzy (pravdepodobne kvôli blížiacemu sa zákazu), čo malo spôsobiť nedostatok likvidity a takisto finančné a existenčné problémy.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

S denným objemom zobchodovaných aktív približne 60 miliónov dolárov patrila táto burza medzi najväčšie v krajine, čo spôsobilo takisto ako aj pri Thodexe, nielen nevôľu zo strany používateľov, ale takisto aj prilákalo pozornosť polície a úradov, ktoré už údajne mali zatknúť 4 ľudí. Podľa všetkého majú patriť tieto osoby medzi hlavných predstaviteľov burzy, ktorí majú byť aktuálne vyšetrovaní kvôli možnosti „exit scamu.“

Turecko tak zažilo v krátkom slede 3 pomerne negatívne správy. Je možné, že pokusy o exit scam v prípade búrz Thodex a Vebitcoin boli iba reakciou na prvotnú správu zo strany centrálnej banky. Tá však svoje vyjadrenia niekoľkokrát ešte spresnila, pričom taktiež povedala, že do dvoch týždňov má výjsť ďalšie vyjadrenie spojené s kryptomenami. Aj to budeme určite sledovať, pretože môže ovplyvniť minimálne kryptomenový trh v danej krajine, ktorá patrí dlhodobo ku štátom, kde je tento typ aktív využívaný veľmi výrazne.

Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://u.today/, https://finbold.com/, https://zycrypto.com/, https://beincrypto.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.