Dva hacky za viac ako 40 miliónov dolárov

Kryptomeny sa, čo sa adopcie týka, posúvajú stále naozaj vpred. Napriek tomu, že ešte Bitcoinom len tak hocikde nezaplatíte (aj keď tam pomaly smerujeme), kryptomeny ako také majú stále jeden obrovský problém, ktorý sa musí vyriešiť predtým, ako by sme mohli pozerať na celosvetovú, masovú adopciu. Týmto problémom je bezpečnosť, ktorá ani zďaleka nie je ideálna, čo iba v posledných dvoch dňoch potvrdili dva hacky. Jeden hack sa týka málo-známej burzy Bilaxy, ktorá stratila cez 20 miliónov dolárov, druhý zasiahol DeFi protokol Cream, ktorý stratil taktiež takmer 25 miliónov dolárov.

Bilaxy prišla nielen o peniaze, ale aj o dôveryhodnosť

Bilaxy je pomerne menšou kryptomenovou burzou z Hong Kongu. Tá mala podľa informácii prísť v sobotu tento víkend o približne 21 miliónov dolárov, ktoré boli premiestnené z hot peňaženiek burzy Bilaxy na adresu neznámeho hackera. Podľa niektorých používateľov burzy ale mohlo dôjsť ku oveľa horšiemu hacku, ktorý by mohol mať výšku až 450 miliónov dolárov. To ale nie je zatiaľ potvrdené a ide skôr o špekulácie.

Daný hacker sa mal obohatiť o viac ako 295 typov ERC-20 tokenov. Medzi nimi bol napríklad aj token Hoge (HOGE), ktorého predstavitelia sa vyjadrili, že prišli o všetky tokeny, ktoré boli na danej burze. Aj kvôli tomu sa prepadla cena tohto tokenu o viac ako 35 %.

Prečítajte si tiež: Jack Dorsey s plánom na vytvorenie decentralizovanej BTC burzy

Podľa oficiálnych správ, ktoré vydala práve poškodená burza, sa aktuálne Bilaxy rozhodla všetky svoje tokeny premiestniť na cold walletky, z ktorých sa bude hackerom kradnúť kryptomeny oveľa ťažšie. Daná burza na svojom telegrame taktiež informovala, že sa rozhodla pozastaviť výbery a takisto varovala aj svojich používateľov, aby sa nepokúšali o akékoľvek presuny či výbery z burzy.

Navyše sa Bilaxy vyjadrila, že bude daný prípad vyšetrovať minimálne dva týždne. Okrem snahy dopátrať sa ku páchateľovi sa má daná burza takisto pokúšať aj o to, aby vylepšila svoju bezpečnosť a zmenila svoju architektúru. K tomu by im mal pomôcť aj nový bezpečnostný tím, ktorý už daná burza mala kontaktovať. Napriek tomu ale tieto udalosti určite burze Bilaxy na kredibilite nepridajú.

Utrpel aj projekt Cream – už druhý krát tento rok

Pokiaľ sa ale niekomu podarilo úplne stratiť kredibilitu, tak je to projekt Cream Finance. Ten bol iba dnes hacknutý, pričom tento rok ide už o druhý hack daného DeFi protokolu, keďže prvý sa stal vo februári tohto roku. Oficiálne vyjadrenia zo strany tímu stojaceho za Cream hovoria zatiaľ o strate 25 miliónov dolárov v ETH a AMP.

Daný hack ale odhalila bezpečnostná blockchain spoločnosť PeckShield. Tá upozornila na tento flash loan útok na Cream Finance, počas ktorého mala daná platforma prísť o takmer 42 miliónov AMP tokenov a takmer 1 310 ETH tokenov. Zatiaľ čo cena Etherea na tieto informácie nejako extra nezareagovala, AMP token sa prepadol o 15 %. Najhoršie na tom ale bol samotný Cream Finance, ktorého token sa prepadol o viac ako 30 %.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Spoločnosť PeckShield už informovala o konkrétnej adrese hackera, ktorý si mal odniesť všetky tokeny z tohto hacku. Rovnako povedala, že aktuálne veľmi pozorne danú adresu sleduje a akákoľvek aktivita na ňu alebo z nej bude určite zaregistrovaná.

Napriek tomu, že PeckShield sa snaží platforme Cream Finance pomôcť, tak aj tento útok opätovne poukazuje na to, že DeFi sektor, aj napriek tomu že je veľmi perspektívny, je stále nebezpečný. Takéto útoky sú stále veľmi bežné a žiaľ, istý čas aj budú, pretože svet decentralizovaných financií sa stále iba vyvíja a aj takéto hacky poukazujú na nedostatky daného sektora, ktoré v budúcnosti určite pomôžu vylepšiť bezpečnosť nových projektov.

Cream a Bilaxy ale ani zďaleka nie sú jedinými kryptomenovými projektami, ktoré boli v poslednom čase hacknuté. Práve naopak, audítorský tím spoločnosti SlowMist poukázal na to, že iba za tento mesiac  sa v kryptomenovom svete naskytlo viac ako 21 udalostí, ktoré by sa dali opísať ako hacky. Napríklad burza Liquid stratila iba pred niekoľkými týždňami viac ako 90 miliónov dolárov. Na zaplátanie tejto diery im pomohla burza FTX, ktorá jej poskytla pôžičku vo veľkosti až 120 miliónov dolárov.

Zdroje: https://cointelegraph.com, https://forkast.news, https://cryptopotato.com

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences