Burza Binance má na krku ďalší závažný problém

Pomaly sa začína stávať zvykom, že v pomerne krátkych časových intervaloch informujeme o stále nových problémoch najväčšej kryptomenovej burzy. Väčšina z nich je spojená najmä s reguláciami v rôznych jurisdikciách, ktoré Binance zjavne v minulosti podcenil. Burza je dlhšiu dobu pod drobnohľadom aj v USA, kde sa najnovšie začalo vyšetrovanie komisie Commodity Futures Trading Commission (CFTC) kvôli možnému obchodovaniu s využitím dôverných informácií a manipulácie s trhom. V prípade potvrdenia podozrení by sa jednalo o veľmi vážne zlyhanie predstaviteľov a zamestancov spoločnosti, ktoré by s najväčšou pravdepodobnosťou malo aj trestno-právnu dohru. Na zreteľ treba brať aj nepretržite rastúcu obľúbenosť platforiem decentralizovaných búrz, ktoré by tieto problémy Binance mohli využiť vo svoj prospech a prebrať im množstvo zákazníkov.

Vyšetrovanie podozrenia z insider tradingu a manipulácie s trhom

Binance je iba jednou z kryptomenových spoločností, ktoré sa so zvýšeným dohľadom úradov a regulátorov vyrovnávajú len s problémami. V USA sú predstavitelia týchto inštitúcií stále viac znepokojení tým, ako by spotrebitelia mohli byť zasiahnutí v dôsledku nedostatku právnych predpisov upravujúcich tento sektor. Obchodovanie s využitím dôverných informácii (tzv. insider trading) a manipulácia s trhom by pri potvrdení vytvorili tlak na ešte prísnejšie regulácie sektora kryptomien a kryptomenových búrz.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Spoločnosť a ani jej predstavitelia zatiaľ neboli obvinení z ničoho konkrétneho, ale prebiehajúce vyšetrovanie naznačuje, že úrady majú vážne podozrenie, ktoré je údajne založené aj na výpovediach svedkov. Predmetom vyšetrovania budú zamestnanci Binance, ktorí mohli zneužívať informácie získané pri výkone ich pracovnej činnosti.

Komisia už vykonáva šetrenie, ktoré sa týka nedovoleného predaja kryptomenových derivátov, čo je na území USA bez predchádzajúcej registrácie v rozpore s predpismi. Ministerstvo vnútra a ministerstvo spravodlivosti zároveň skúmajú aj závažné obvinenia z prania špinavých peňazí. Treba si uvedomiť, že Binance je najväčšou burzou s miliónmi zákazníkov a akékoľvek obvinenia sa tak extrémne rýchlo premietajú do ich reputácie a samozrejme aj do ceny ich vlastnej kryptomeny – Binance Coin (BNB).

Zneužíva Binance svojich zákazníkov?

Binance sa ako najväčšia burza podieľa na dohľade nad rozsiahlou obchodnou činnosťou a ich klienti denne nakupujú a predávajú kryptomeny v hodnote miliárd dolárov. Existujú obavy a podozrenia, že spoločnosť Binance a jej zamestnanci zneužívajú to, že majú prístup k informáciám o transakciách svojich klientov a k ich obchodným príkazom. Tie následne môžu vykonávať skôr, alebo úplne bez toho, aby exekuovali príkazy samotných klientov.

Prečítajte si tiež: Spoločnosť Evergrande spôsobila na trhoch chaos – prečo reagoval aj Bitcoin?

To, že sa začalo vyšetrovanie v spomínaných skutočnostiach samozrejme neznamená, že ich pravdivosť bude s určitosťou aj potvrdená. Niektoré z minulých vyšetrovaní rovnako neviedli k vzneseniu konkrétnych obvinení. Na Binance to však vrhá zlé svetlo a problémy po celom svete sa im stále hromadia. Z pohľadu veľkého konkurenčného boja s ďalšími centralizovanými kryptomenovými burzami a tiež decentralizovanými platformami, sa jedná o mínusové body, ktoré v konečnom dôsledku môžu v budúcnosti zapríčiniť stratu dôvery klientov a ich prechod ku konkurencii.

K tejto situácii sa vyjadril aj hovorca spoločnosti Binance a pre média povedal, že majú zavedenú politiku nulovej tolerancie k akýmkoľvek nekalým praktikám. V prípade zistenia pochybenia zo strany ich zamestnancov je minimálnym postihom pozastavenie ich pracovného pomeru. Spoločnosti tak neostáva nič iné, iba čakať na závery vyšetrovania CFTC, ktorá sa v posledných týždňoch zameriava na vyhľadávanie potencionálnych svedkov týchto skutočností.

Zdroje: techstory.in, cryptoslate.com

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences