Binance pridá obchodovanie ďalších akciových tokenov – pomôže to ale kryptomenám?

Kryptomenová burza Binance patrí ku gigantom v tomto svete, pričom si svoju pozíciu medzi týmito typmi inštitúcii neustále upevňuje. Svedčí o tom aj Binance Smart Chain na ktorom je postavených množstvo decentralizovaných (vrámci možnosti) projektov, ktoré majú tvoriť konkurenciu pre Ethereum. Zdá sa ale, že to burze Binance nestačí, keďže jej aktuálne kroky naznačujú, že sa táto burza chystá „zaútočiť“ aj na tradičné trhy a burzy, ktoré obchodujú  s akciami spoločností.

Zalistovanie tokenov známych spoločností

Podľa oficiálneho vyhlásenia burzy Binance príde v najbližších dňoch ku zalistovaniu trhoch akciových tokenov (či tokenizovaných akcií) medzi produkty ponúkané touto spoločnosťou. Konkrétne má ísť o akcie (vo forme tokenov) spoločností Apple, Microsoft a MicroStrategy. Tie majú byť zalistované postupne tento týždeň, pričom prvá z nich, MicroStrategy, má byť zalistovaná už dnes. Nasledovať má Apple v stredu a v piatok sa majú dočkať na burze Binance aj tokenizovaných akcií spoločnosti Microsoft.

Prečítajte si tiež: Čo je to vlastne staking kryptomien?

Zatiaľ čo zvolenie spoločností ako Microsoft a Apple nie je určite žiadnym prekvapením, keďže ide o najväčšie spoločnosti sveta, výber akcií MicroStrategy môže čiastočne prekvapiť. Pre fanúšikov kryptomien ale tento výber určite dáva zmysel, keďže MicroStrategy patrí medzi spoločnosti, ktoré sa do kryptomenového sveta dostali veľmi intenzívne a ktoré patria medzi jeho najväčších podporovateľov a investorov.

Uvedenie takýchto produktov na trh prostredníctvom Binance umožnila spolupráca s nemeckým poskytovateľom finančných služieb CM-Equity AG a so švajčiarskou spoločnosťou Digital Assets AG. Tieto spoločnosti sú práve tými, ktoré budú držať skutočné akcie daných spoločností v mene kryptomenovej burzy Binance, čo znamená, že ide ku „krytiu“ akcií s akciovými tokenmi v pomere 1:1. Aj vďaka tomu je možné, že držitelia akciových tokenov tak budú môcť dostať dividendy z daných akcií či iné benefity, ktoré ich držanie obnáša.

Obchodné páry MicroStrategy (MSTR/BUSD), Apple (AAPL/BUSD) a Microsoft (MSFT/BUSD) budú zatiaľ tvorené iba s Binance USD stablecoinom.  Pridajú sa tak už do existujúcej ponuky akciových tokenov, ktoré aktuálne tvoria akcie spoločností Tesla (TSLA) a Coinbase (COIN).

Binance Stock Tokens, ako sa oficiálne tieto typy finančných produktov nazývajú, ale nebudú prístupné všetkým. Podľa aktuálneho nastavenia týchto aktív sa nemôžu zúčastniť ich obchodovania ľudia z Číny, Turecka, Spojených Štátov a niekoľkých ďalších krajín alebo ľudia, ktorí nemajú správne verifikovaný Binance účet. Tieto obmedzenia by sa ale nemali týkať drvivej väčšiny európskych štátov.

Aj prostredníctvom tohto kroku tak opäť dochádza ku prepojeniu kryptomenového sveta s tradičným finančným svetom. To už sme videli nielen vstupom akcii Coinbase na tradičné finančné trhy, ale aj prostredníctvom takej platformy, akou je napríklad Synthetix. Prostredníctvom tejto DeFi platformy sa dajú obchodovať „syntetické akcie“ ako Synthetic Apple (sAAPL), Synthetic Amazon (sAMZN), Synthetic Netflix (sNFLX), Synthetic Facebook (sFB) či Synthetic Google (sGOOG) – kolektívne známe ako „FAANG“ akcie. Obchodovanie produktov tradičného finančného sveta v tom kryptomenovom tak nie je novinkou, avšak zdá sa, že to postupne bude stále normálnejším a bežnejším spôsobom obchodovania najmä pre retail.

Centralizuje Binance kryptomenový svet?

Aj pri takýchto krokoch sa ale naskytá otázka, že či nie je to, čo robí Binance, až príliš. Niekedy sa totižto môže zdať, že kryptomenový svet začína byť až príliš o burze Binance, ktorá sa snaží byť medzi špičkou v každom jednom ohľade, čo potvrdzuje aj tento prípad. Skutočná otázka pritom je, či je obchodovanie takýchto akcií či akciových tokenov (alebo tokenizovaných akcii) skutočne potrebné k tomu, aby mohli kryptomeny napredovať alebo ide iba o spôsob burzy Binance, ako si navýšiť svoje zisky?

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Napriek tomu, že je táto burza  v mnohom inovatívna a určite už teraz výrazne prospela k rozkvetu celého kryptomenového sveta, je nutné sa sem tam treba zamyslieť aj nad tým, či nie je tak veľká (a centralizovaná) entita priamo v strede sektora, ktorý sa snaží šíriť myšlienku o decentralizácii, čiastočne tŕňom v oku.

Čo si o tom myslíte vy? Môže závislosť kryptomenového sveta na Binance prerásť až do takého problému, ktorý by v prípade problémov tohto kryptomenového burzového gigantu spôsobil obrovské škody pre tento svet? O svoje názory a pohľady sa s nami neváhajte podeliť na našej stránke, sociálnych sieťach ako Facebook, Telegram či Instagram alebo v sekcií komentárov nižšie pod článkom.   

Zdroje: https://cryptoslate.com/, https://cryptopotato.com/, https://u.today/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.