Preteky o prvú globálnu CBDC (central bank digital currency) sú stále v plnom prúde. Aj napriek tomu, že už niekoľko menších pokusov o vlastné CBDC bolo vytvorených (napríklad bahamský „Sand dollar“), tak na prvú globálnu CBDC sa stále ešte čaká. Ak sa však pozrieme na vývoj digitálnych mien centrálnych bánk ako digitálne euro, digitálny dolár či digitálny yuan, tak nám musí byť jasné, ktorá z týchto mien má najbližšie ku spusteniu. Je ňou samozrejme digitálny yuan, o ktorom nedávno prezradil pár slov Yao Qian, bývalý predseda Digital Currency Research Institute pre Čínsku ľudovú banku.
Ethereum či Diem?
Na International Finance Forum 2021, ktorého jarné stretnutie sa uskutočnilo len nedávno, sa Yao Qian vyjadril, že prístup ku CBDC musí byť zvolený veľmi presne a efektívne. Podľa neho by sa centrálne banky mali pozerať na 7 rôznych aspektov pri vytváraní CBDC. Sú nimi technologická inovácia, reprezentujúce hodnoty, architektúra celého projektu, nárast záujmu, distribúcia, implementácia smart kontraktov a problémy s reguláciou.
Prečítajte si tiež: Edward Snowden: Stimul americkej vlády vo výške 6 biliónov dolárov je pre Bitcoin dobrou správou
Pomerne prekvapivými aspektom je zahrnutie smart kontraktov, o ktorých sa vrámci CBDC doteraz tak veľmi nehovorilo. Yao Qian ale spomenul hneď niekoľko pohľadov, ktoré doteraz neboli často spomínané. Pri tejto príležitosti aj vyzdvihol niekoľko centrálnych bánk, ako napríklad European Central Bank, Bank of Japan či Bank of Canada, ktoré podľa neho robia veľmi dobrú prácu práve v spojení so smart kontraktami. Rovnako ale povedal, že ide iba o jeho názory a preto nedochádza ku oficiálnemu vyjadrovaniu akejkoľvek inej oficiálnej centrálnej banky, či jej pobočky. Na danom summite okrem iného povedal aj nasledovné:
„Vieme si predstaviť, že ak by digitálne meny centrálnych bánk boli vytvorené na blockchainových sieťach ako napríklad Ethereum alebo Diem, potom by mohli centrálne banky používať ich BaaS služby na priame poskytovanie digitálnej meny centrálnej banky do rúk používateľov bez potreby tretích strán.“
CBDC ako konkurencia pre kryptomeny?
Už iba toto tvrdenie samotné poskytuje hneď niekoľko zaujímavých pohľadov na CBDC, ktoré sú v kryptomenovej komunite stále opovrhované. Niet sa ale pritom čomu diviť, keďže sa s CBDC spája aj akákoľvek strata anonymity či finančnej slobody. To sa však Yao Qian snažil vyvrátiť.
„Digitálny yuan musí nájsť balans medzi ochranou súkromia používateľov a vymáhateľnosti voči praniu špinavých peňazí, daňovým únikom či financovaniu terorizmu.“
No a ako banky a finančných regulátorov poznáme, tak „rozprávka“ o financovaní terorizmu či praniu špinavých peňazí prostredníctvom kryptomien (či digitálnych mien, keďže CBDC kryptomeny určite nie sú) vždy vyhrá. Aj preto nie je veľmi pravdepodobné, že by bola nielen pri digitálnom yuane, ale aj pri akejkoľvek CBDC, doprianá väčšia anonymita či ochrana súkromia pre používateľov.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
Yao Qian sa postaral ešte o niekoľko zaujímavých komentárov či názorov. Okrem toho, že spomenul Ethereum či Diem (nikto netuší prečo práve Diem), ako možné blockchainy, na ktorých by mohli byť CBDC postavené, povedal aj to, že úlohou CBDC bude súperenie s inými, súkromnými platobnými systémami. Príkladom má byť Alipay, avšak nám všetkým musí byť viac ako jasné, že do tejto kategórie budú skôr či neskôr zapadať aj kryptomeny, keďže z reálneho hľadiska sú práve tieto meny najväčšou hrozbou pre akúkoľvek digitálnu menu centrálnej banky.
Zdroje: https://u.today/ , https://forkast.news/, https://cointelegraph.com/ ,