Blockchainové domény nie sú v kryptomenovom sektore úplnou novinkou, avšak v poslednej dobe sa o nich hovorí čoraz častejšie. Riešia niektoré problémy, s ktorými sa pri kryptomenách stretávame a predstavujú aj veľmi zaujímavý smer budúceho vývoja internetového priestoru.
Prinášajú riešenia pre jednoduchšie posielanie aj prijímanie platieb v kryptomenách
Určite viete, ako vyzerá takzvaná verejná adresa krypto peňaženky. Jedná sa pomerne dlhý reťazec písmen a čísel, ktorý si pravdepodobne nikto nemôže len tak zapamätať. Pri odosielaní platby v krypte tak stačí, že pri zadávaní verejnej adresy prijímateľa urobíte akúkoľvek drobnú chybu a vaše prostriedky sú nenávratne stratené. Aj preto sa odporúča, aby používateľ pri každej transakcii niekoľkokrát prekontroloval správnosť údajov a až následne transakciu potvrdil.
Tento problém celkom elegantne riešia práve blockchainové domény. Tie prinášajú možnosť, ako si môžete zložité verejné adresy priradiť k jednoduchej doméne, končiacej „.crypto“. Túto doménu a jej adresu si používateľ samozrejme môže upraviť podľa svojich preferencií. Adresa pre náš portál by tak napríklad mohla mať tvar „kryptotrejder.crypto“. Použiť môžete akúkoľvek kombináciu písmen a čísel, ktorá ešte nie je registrovaná.
Táto adresa následne funguje ako vaša verejná adresa peňaženky. Pri zadávaní platby v kryptomene stačí, aby používateľ namiesto dlhého reťazca, zadal práve spomínanú novú formu verejnej adresy. Výrazne sa tým znižuje riziko chyby a následnej zbytočnej straty prostriedkov používateľa. K takejto doméne môžete pripojiť viac ako 70 rôznych kryptomenových adries, čo znamená, že budete mať rovnakú verejnú adresu pre prijímanie Bitcoinu, Etheru a akejkoľvek ďalšej podporovanej kryptomeny.
Kde už môžete využívať podobné riešenia?
Nakoľko sa jedná o celkom zásadnú výhodu a zjednodušenie práce s kryptomenami pre koncových používateľov, podpora tejto funkcie stále rastie. Spolu s rastúcou podporou viacerých kryptomien, rastie aj počet poskytovateľov služieb elektronických peňaženiek, ktoré vám umožnia zadávanie verejných adries pri odosielaní a prijímaní platieb v tomto formáte.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
Aktuálne tak môžete urobiť napríklad na peňaženkách Edge, Atomic Wallet, Coinbase Wallet, Coinomi a niekoľkých ďalších. Predpokladá sa, že v budúcnosti by sa toto riešenie mohlo stať štandardom pre všetky peňaženky, čo by sme určite privítali.
Na blockchainovej doméne môžete mať samozrejme aj svoju internetovú stránku
Už z názvu je jasné, že nakoľko sa jedná o domény, nebudú slúžiť len ako nová forma zápisu verejnej adresy elektronickej peňaženky. Na blockchainovej doméne môžete mať zverejnenú aj svoju internetovú stránku. Narozdiel od tradičných domén, ktorých správcom je napríklad Google Domains, sú .crypto domény uložené v peňaženke a figurujú teda priamo na blockchaine.
Výhodou domény, ktorá funguje na blockchaine je to, že bez privátneho kľúča k peňaženke, na ktorú je doména registrovaná, ju nemôže nikto iný žiadnym spôsobom upravovať, alebo akokoľvek zasahovať do jej fungovania.
Ak by ste však chceli, aby vaša stránka fungovala na blockchainovej doméne, v súčasnosti by ste sa stretli aj s problémami. Tie súvisia najmä s podporou zo strany prehliadačov a väčšina z nich zatiaľ zobrazovanie blockchainových domén nepodporuje. V tomto smere však len nedávno prišla dobrá správa a známy prehliadač Brave, ktorý sa zameriava na súkromie používateľov ohlásil, že bude podporovať zobrazovanie domén od poskytovateľa Unstoppable Domains. Brave tak poskytne prístup k 30 000 decentralizovaným webovým stránkam a k viac ako 700 000 doteraz registrovaným blockchainovým doménam. Svoju podporu .crypto domén však v apríli rozšíril aj prehliadač Operaa to pre všetky platformy – iOS, Android, Windows, Mac a Linux.
Na .crypto doménach sa už samozrejme začalo aj zarábať
Už v ranných internetu sa rozbehol biznis s doménami, ktorý dodnes predstavuje pomerne veľký trh. Princíp je jednoduchý. Ako jednotlivec alebo spoločnosť vyhľadávate a za malý poplatok registrujete domény, o ktoré by v budúcnosti mohol byť záujem a následne ich predáte za niekoľkonásobne vyššiu cenu. V súčasnosti sa tak robí najmä pri vznikajúcich projektoch a firmách s veľkým potenciálom, ktoré si ešte svoju doménu nestihli zaregistrovať. Dobrým príkladom zo Slovenska je stránka www.smer.sk, ktorú by logicky chcela vlastniť známa politická strana a aj sa o to pokúšala, avšak doménu si ako prvý zaregistroval niekto iný a tejto strane ju nikdy nepredal.
Prečítajte si tiež: PlanB stále verí svojmu modelu – analytici sa ale pozerajú aj na oveľa pesimistickejší scenár
Podobný biznis sa samozrejme takmer okamžite rozbehol aj pri doménach .crypto a mnoho z nich bolo zaregistrovaných práve za účelom budúceho predaja so ziskom. Poskytovateľ Unstoppable Domains však mnoho z týchto domén označuje stavom „protected“ (teda chránené), čím zabraňuje tomu, aby boli domény rôznych kryptomenových projektov zneužívané na nekalé účely.
Máte už svoju vlastnú blockchainovú domému? A ak nie, kontrolovali ste si, či ju už niekto zaregistroval? Urobiť tak môžete na webe – www.unstoppabledomains.com .
Zdroje: unstoppabledomains.com, youtube.com, cointelegraph.com