Samotný zakladatelia projektu, za ktorým stojí token Shiba Inu (SHIB), ho označujú sa „Dogecoin killer“. S Dogecoinom majú pravdepodobne spoločnú iba záľubu v psích plemenách a narozdiel od neho sa nejedná o projekt, ktorý vznikol iba ako vtip. Shiba Inu vlastní dokonca aj známy zakladateľ siete Ethereum a z čiastky, ktorú v tomto novom tokene na svojej peňaženke drží sa vám možno zatočí hlava.
Čo sa skrýva za týmto novým psíkom, ktorý pobláznil trh s kryptomenami
Na stránkach spoločnosti sa dočítate, že plánujú spustiť decentralizovanú burzu ShibaSwap a token Shiba Inu bude prvým, ktorý sa bude na tejto burze obchodovať. Podľa zverejnených informácií aktuálne s poskytovaním služieb decentralizovaného obchodovania čakajú na dokončenie auditu smart kontraktu. Napriek tomu, že spoločnosť vlastne ešte oficiálne nič nespustila, v tejto kryptomene sa už točia miliardy. Aby sme sa bavili v konkrétnych číslach, jej celková trhová kapitalizácia presiahla 12,5 miliardy dolárov a v rebríčku podľa coinmarketcap.com tak obsadila 19. priečku.
Cena Shiba Inu si za posledný mesiac pripísala viac ako 61 000%, čo samozrejme malo za následok obrovský boom kryptomeny. Tento token dokonca nechýba ani v peňaženke zakladateľa Etherea, Vitalika Buterina a ten sa aktuálne môže tešiť z vlastníctva Shiba Inu v hodnote viac ako 8 miliárd dolárov. Vitalik sa však nerozhodol pre nákup tejto kryptomeny svojvoľne a tokeny získal úplne zdarma. Jedná sa o obľúbenú marketingovú stratégiu začínajúcich projektov, ktoré takto chcú zviditeľniť svoje digitálne aktívum. V úvodných fázach projektu jednoducho zašlú veľké množstvo takmer bezcenných tokenov na túto peňaženku a vedia, že jej zostatky sú ostro sledované trhom.
Nový ošiaľ si nenechala ujsť ani najznámejšia burza Binance
Pravdepodobne hádate správne a tomuto tokenu sa už podarilo dostať aj na najznámejšiu kryptomenovú burzu Binance. Okrem zalistovania sa však na tejto platforme SHIB dopracoval aj k vlastným Futures a novú kryptomenu tak môžu obchodníci z celého sveta tradovať na 25-násobnej páke. Je zaradený do takzvanej inovačnej zóny a samotný Binance varuje, že kryptomeny v tejto sekcii môžu podliehať väčšiemu riziku z pohľadu volatility. Dodávajú, že obchodníci by mali tieto riziká dostatočne zvážiť a pred začatím obchodovania SHIB by sa mali v čo najväčšej možnej miere oboznámiť s detailmi projektu.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
Horúčka okolo kryptomeny SHIB prekvapila aj ostrieľaných obchodníkov. Tweet Anthonyho Sassana, spoluzakladateľa EthHub informuje, že niekto nakúpil pred 276 dňami SHIB v hodnote 10 ETH a táto investícia prekročila v aktuálnej hodnote sumu 460 miliónov dolárov.Pravdepodobne sa ani zďaleka nejedná o jediný podobný prípad.
Obrovský potenciál zisku je vždy spojený aj s veľkými rizikami
Aj keď príbehy o rozprávkovom zbohatnutí znejú skvele, investori by si na podobné projekty mali dávať extrémny pozor. Podobné pumpy často lákajú aj menej skúsených obchodníkov, ktorí takmer vôbec nepozerajú na obrovské riziká a vidia len zisky. Je potrebné chápať, že cenu SHIB aktuálne tlačí najmä celosvetový ošiaľ a tá tak môže byť len obrovská bublina, ktorá môže kedykoľvek prasknúť. Napriek tomu, že v projekte plánujú spustiť decentralizovanú burzu, zatiaľ sa tak neudialo a je teda potrebné byť obozretný.
Prečítajte si tiež: Rýchly update na Dogecoin – prečo strmhlav padol a čo očakávať ďalej?
Ak sa však rozhodnete do tohto, alebo podobného projektu investovať, vždy tak urobte len s kapitálom, o ktorý si môžete dovoliť bez väčších problémov prísť. Na druhú stranu, ak si projekt dôkladne naštudujete a identifikujete veľký potenciál, zhodnotenie môže byť naozaj zaujímavé.
Zdroje: cryptoslate.com, coinmarketcap.com, shibainu.com