Pridá sa Španielsko k Salvádoru a podporí kryptomeny?

Zdá sa, že Španielsko by sa mohlo stať po Salvádore ďalšou krajinou, ktorá do sveta vyšle jasný signál, že kryptomeny nie sú ani zďaleka iba špekuláciou a ich využiteľnosť siaha do mnohých oblastí ekonomiky a našich životov. Ide samozrejme o omnoho väčšiu krajinu a silnejšiu ekonomiku, čo by mohlo spôsobiť, že nad výhodami kryptomien a blockchainovej technológie začnú premýšľať aj ďalšie štáty. Argumenty, ako dopady na životné prostredie a kriminálna činnosť sa tak postupne stávajú nástrojom predstaviteľov vlád, ktorí si zjavne nedali ani tú námahu, aby si pred kritizovaním dôkladne naštudovali technológiu a porozumeli jej.

Zákonodarcovia v Španielsku zvažujú zákon umožňujúci platby hypotéky kryptomenou

Podľa skupiny novín 20 Minutos zákonodarcovia v krajine zvažujú nový návrh zákonu, ktorý by umožnil, aby obyvatelia mohli svoje hypotéky splácať v kryptomenách. Realitnému sektoru by chceli povoliť na nákup hypoték v Španielsku aj používanie vlastných kryptomien. Nový zákon by však neumožňoval iba to a pravdepodobne by zahŕňal aj množstvo ďalších opatrení na legitimizáciu technológie kryptomien, blockchainu a umelej inteligencie. Súčasťou návrhu sú aj daňové stimuly pre spoločnosti pôsobiace v tomto inovatívnom sektore.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Jedná sa o nápad vládnucej Ľudovej strany (PP), ktorá sa snaží v krajine podporovať používanie kryptomien a ďalších moderných technológií. Strana má v úmysle modernizovať bankovú infraštruktúru a tiež povzbudiť spoločnosti, aby sa nebáli pracovať s novými technológiami vo svojej každodennej prevádzke. Nová iniciatíva okrem toho navrhuje na účely poradenstva vytvorenie Národnej rady pre kryptomeny, ktorá by spájala zástupcov Generálneho riaditeľstva pre financie, Národnej komisie pre trh s cennými papiermi a Banky Španielska.

Zákonodarcovia sa pripravujú na širšiu reformu celého hypotekárneho systému a splácanie hypoték v kryptomenách by malo byť súčasťou práve tejto reformy. Rovnako navrhujú, aby banky využívali blockchain na správu celého hypotekárneho systému. Veľké možnosti uplatnenia blockchainovej technológie vidia aj potravinárskom priemysle pri sledovaní pôvodu potravín, v zdravotníctve pri dokumentovaní lekárskych rozhodnutí a zefektívnení vedenia lekárskych záznamov obyvateľov. Navrhujú dokonca aj využitie smart kontraktov pri poistenía ako najväčšiu výhodu vidia urýchlenie riešenia poistných udalostí.

Ak sa k Salvádoru pridá aj Španielsko, mohlo by to odštartovať domino efekt

V prípade týchto dvoch krajín môžeme hovoriť o veľmi zaujímavom prístupe k inovatívnym technológiám a obe v nich vidia veľkú príležitosť pri zefektívnení procesov riadenia štátu. Tento pohľad je v absolútnom kontraste s inými krajinami a napríklad v USA stále váhajú s prijatím kryptomenových právnych predpisov. Ich senátorka Elizabeth Warren len nedávno opäť útočila na digitálne aktíva, pričom používala už takmer únavné a mnohokrát vyvrátené argumenty o spojení kryptomien s kriminálnou činnosťou a dopadom ťažby na životné prostredie. Tým samozrejme iba potvrdila, že technológii vôbec nerozumie, čo by určite mala, ak sa k nej chce verejne vyjadrovať a rozhodovať o jej budúcnosti.

Prečítajte si tiež: Má Ether našliapnuté na predbehnutie Bitcoinu?

Salvádorský zákon o prijatí Bitcoinu za zákonné platidlo bol skutočne prelomovým, no na druhej so 6,5 miliónmi obyvateľov nemôžeme túto krajinu v globálnom meradle považovať za veľkého hráča. Ak by sa však k tejto iniciatíve pridalo aj Španielsko so 14. najväčším HDP na svete, zvyšné krajiny by už mohli pred kryptomenami zatvárať oči len ťažko. Správa o novom zákone prišla len niekoľko dní po tom, čo prijali legislatívu, ktorá požaduje od obyvateľov, aby deklarovali vlastníctvo kryptomien. Jedná sa o súčasť úsilia krajiny bojovať proti daňovým únikom a rôznym podvodom. Cieľom je rozšíriť pôsobnosť regulácií trhu s kryptomenami a ustanoviť nové pravidlá pre držanie a obchodovanie kryptomien.

Zdroje: cointelegraph.com, techstory.in, cryptoslate.com

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences