Pre skupinu ľudí, ktorí sa kryptomenám pravidelne venujú, či už vo forme hodlingu alebo ich obchodovaniu, sa už často javia ako niečo úplne bežné. Faktom však ostáva, že túto skupinu tvorí iba zlomok svetovej populácie a kryptomeny sú tak stále iba v počiatočnej fáze ich globálneho prijatia. To sa však podľa všetkých predpokladov v najbližších rokoch určite zmení.
Skúste sa vo svojom okolí opýtať ľudí, čo sú to kryptomeny alebo blockchain. Väčšina z nich vám pravdepodobne odpovie, že netušia. Pre mnoho z nich sú to stále pojmy, ktoré pôsobia príliš technicky a zložito. Bezpečná práca s týmito technológiami si vždy bude vyžadovať istú mieru vzdelania, bez ktorého sa užívateľ zbytočne vystavuje riziku, že o svoje prostriedky príde. Obdobne sa však musel každý naučiť pracovať aj s platobnými kartami či internet bankingom, bez ktorých si dnes mnoho z nás nedokáže svoje fungovanie ani predstaviť.
Kryptomeny sú už mainstream
Časy, keď sa o kryptomenách debatovalo iba v odborných kruhoch, sú už dávno preč. Počet ich aktívnych používateľov vo svete narástol na vyše 100 miliónov. Tradične sa za globálne mainstreamové považuje čokoľvek, čo má viac ako 50 miliónov užívateľov. Nakoľko kryptomeny prekročili toto číslo už 2-násobne, dajú sa právom považovať za mainstream.
Prečítajte si tiež: Čo sú to ETF a ako ovplyvnia kryptomeny?
Výrazný podiel na tomto fakte majú samozrejme aj veľké spoločnosti z celého sveta, ktoré siahajú po kryptomenách, ale aj blockchain technológii čoraz častejšie. Dobrým príkladom je spoločnosť Tesla, ktorá vlastní bitcoin v hodnote 1,5 miliardy dolárov alebo MicroStrategy s bitcoinom za viac ako 4 miliardy dolárov. Mnoho z nich navyše pridáva aj možnosť platby kryptomenou za ich produkty. Medzi najznámejšie patria AT&T, Burger King, Microsoft a iba pár dní dozadu pridala túto platobnú metódu aj spomínaná Tesla.
Vplyv na ceny kryptomien
V princípe sa stačí pozrieť na Bitcoin. Ten sa za niekoľko rokov stal z neznámeho aktíva, obchodovaného za zanedbateľnú cenu, pojmom, o ktorom počul už celý svet a jeho trhová kapitalizácia predbehla aj hodnotu Facebooku. Ďalší nárast počtu používateľov tak bude mať určite za následok aj rast cien jednotlivých kryptomien a mnoho skúsených analytikov predpovedá tomuto odvetviu veľmi zaujímavú budúcnosť.
Nesmieme samozrejme opomenúť ani využitie kryptomien v reálnom živote a v ekonomike, bez ktorého by boli prakticky bezcenné. Kryptomeny už dávno neprinášajú iba rýchle a bezpečné platby. Odborníci sú napríklad nadšení z toho, čo prináša DeFi odvetvie. Poskytovanie pôžičiek, bez toho, aby ste sa museli s kýmkoľvek stretnúť, špekulácie bez prostredníkov, inteligentné algoritmy, ktoré dokážu optimalizovať investičné portfólia a mnoho ďalšieho. To všetko ukazuje, že DeFi je doslova nastavené tak, aby otriaslo spôsobom, akým veci robíme.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
Zaujímavým a v poslednom období často skloňovaným pojmom je aj tokenizácia. Kryptomeny priniesli možnosť previesť do digitálneho sveta takmer čokoľvek. Iba na Ethereovom blockchaine existuje viac než 350 tisíc tokenov v štandarde ERC-20. Spoločnosti tak využívajú možnosť ako prepojiť biznis reálneho sveta s digitálnymi investormi z celého sveta. Predpoklad vývoja tokenizácie hovorí, že do roku 2027 by mohol objem tohto trhu presiahnuť 24 biliónov dolárov, čo by znamenalo, že na blockchaine by bolo viac než 10% svetového HDP. Medzi odvetvia, ktoré by mohli z tokenizácie ťažiť najviac patrí napríklad zberateľstvo, nehnuteľnosti, vzácne kovy, energetika, investičné fondy, akcie a luxusný tovar.
Čaká kryptomeny svetlá budúcnosť?
Vo svete kryptomien sa toho deje skutočne veľa. Vyvíja sa množstvo technológií, ktoré priamo využívajú kryptomeny alebo blockchain. Neustále rastie počet ich používateľov po celom svete. Zapája sa čoraz viac veľkých spoločností. Vo svetle týchto informácií je budúcnosť kryptomien celkom jasná. Vidíme svet, v ktorom sa mnoho vecí tokenizuje a blockchain technológiu využíva v istom smere každý.
Potrvá ešte niekoľko rokov, kým sa dopracujeme k tomu, že blockchain a kryptomeny budú predstavovať významný prvok svetovej ekonomiky, ale určite sme na dobrej ceste. V roku 2021 nás v krypto svete čaká ešte mnoho vzrušujúcich chvíľ, nakoľko množstvo spoločností intenzívne pracuje na vývoji, takže určite ostaňte naladení.
Zdroje: cryptoslate.com, micobo.medium.com, coinmarketcap.com