Je možné získať stratené kryptomeny späť?

Odhaduje sa, že kvôli strateným privátnym kľúčom je z celkového počtu 18,8 milióna navždy stratených až 20% všetkých BTC a tento problém sa samozrejme netýka iba najväčšej kryptomeny. Veľké množstvo z nich „padlo za obeť“ najmä v minulosti, kedy sa takmer nikde neobchodovali, nedalo sa nimi nikde platiť a nárast ich ceny nebol nijak zvlášť zaujímavý. Dá sa teda predpokladať, že tempo strácania kryptomien sa spolu s rastom trhu a množstvom dostupných informácií postupne spomaľuje. Stále sa však stretávame s príbehmi o zabudnutí hesiel k elektronickým peňaženkám, ktoré držia značné objemy digitálnych aktív. Dajú sa teda takto stratené kryptomeny opätovne získať?

Prečo ľudia strácajú svoje kryptomeny?

Dôvod je pomerne jednoduchý a jeho základ pramení už zo samotnej podstaty kryptomien. Tie svojim používateľom prinášajú vysokú úroveň slobody a to tak, že sa stávajú jediným správcom svojho bohatstva. Spolu s absolútnou slobodou však prichádza aj nemenej dôležitá absolútna zodpovednosť za daný majetok a práva tá je kameňom úrazu. Ľudia sú zvyknutí, že ak na nejakej platforme svoje heslo zabudnú, tak im ho jednoducho obnoví nejaký správca. Pri bankovom účte môžete stratiť platobnú kartu, zabudnúť PIN a svoje heslo do internetbankingu a napriek tomu sa vám pri včasnej reakcii v princípe nič nestane.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

V kryptomenovom svete je táto situácia úplne opačná. Ľudia si často neuvedomujú ani len to, že blockchain neriadi žiadna centralizovaná autorita. Z rovnakého sa dôvodu sa obávajú aj toho, že im digitálnu menu niekto ukradne, čo samozrejme pri dodržaní bezpečnostných pravidiel tiež nie je možné. Prichádzajúc zo sveta tradičných financií, ktorý ich nijak neučí k zodpovednosti za svoje osobné dáta, tak často podceňujú zabezpečenie a to zákonite vedie k problémom.

Dá sa prístup k strateným kryptomenám obnoviť?

Ak by sme mali odpovedať úplne jasne, odpoveď by bola jednoznačne nie. Jediný prístup ku kryptomenám na elektronickej peňaženke predstavuje privátny kľúč a ak je stratený, k svojmu digitálnemu bohatstvu sa už nikdy nedostanete. Vašou jedinou možnosťou je spomenúť si na tento údaj a práve na tento aspekt sa zameriava aj spoločnosť Crypto Asset Recovery, ktorá vznikla v roku 2017.

Ich taktika získavania hesiel je pomerne jednoduchá a pri svojej činnosti sa musia doslova ponoriť do mysle zákazníkov. Metodika obnovy kryptomenových aktív zahŕňa získanie zoznamu hesiel, ktoré klient predtým použil a extrapoláciu všetkých možných kombinácií, ktoré mohol vytvoriť. Generujú stovky miliónov, alebo miliárd variácií vzorov hesiel a následne ich testujú v šifrovanej elektronickej peňaženke.

V rozhovore opisujú aj zaujímavý prípad, kedy ich navštívil klient, ktorý mal na svojej peňaženke krypto aktíva v hodnote 250 000 dolárov a stratil heslo. Doniesol im aj 9 rôznych hesiel, o ktorých vedel, že ich v minulosti používal. Ako sa takmer ihneď ukázalo, jedno z nich bolo správne a celé „dešifrovanie“ tak trvalo iba 5 sekúnd. Takto jednoduché to však nebýva príliš často.

Stratené kryptomeny majú hodnotu v miliardách

Nedávny prieskum uskutočnený spoločnosťou Cryptovantage zistil, že takmer 40% z 1 000 amerických vlastníkov kryptomien tvrdí, že zabudli heslo do svojej elektronickej peňaženky a utrpeli tak stratu v priemernej hodnote 2 870 dolárov. Štatistiky a odhady tiež hovoria, že až 20% všetkých BTC bolo nenávratne stratených.

Prečítajte si tiež: Prieskum: 77% Rusov by radšej držalo kryptomeny ako zlato či fiat meny

V spoločnosť Crypto Asset Recovery však veria, že z tohto objemu by vedeli obnoviť približne 68 110 – 92 855 BTC. Pri aktuálnej trhovej hodnote Bitcoinu by sa jednalo spolu o 6,3 miliardy dolárov, čo by mohla dostatočná motivácia pre majiteľov stratených kryptomien a samozrejme aj pre samotnú spoločnosť. Tá si totiž z obnovených prostriedkov účtuje províziu 20%. Môže sa to zdať ako veľa, ale ak ste bývalý majiteľ peňaženky so značným obnosom, 80% vašich peňazí je o 80% viac ako 0. Ak sa im proces obnovenia prístupu nepodarí, nebude to klienta stáť nič.

A čo vy? Podarilo sa vám už stratiť prístup k niektorej zo svojich elektronických peňaženiek?

Zdroje: hitechglitz.com, cryptonews.com

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences