Len pred niekoľkými dňami sa spoločnosti Cardano podarilo dokončiť a úspešne spustiť smart kontrakty, ktoré boli označované za kľúčovú chýbajúcu súčasť celej platformy. Stalo sa tak po ukončení hard forku s názvom Alonzo a predstavitelia Cardana zdôrazňujú, že tu práca tímu nekončí a pri dolaďovaní systému ich čaká ešte množstvo náročných výziev. Pre vytváranie smart kontraktov vyvinuli aj vlastný programovací jazyk Plutus a Cardano nadšenci sa môžu podľa informácií tešiť aj na komplexný ekosystém pre DApps. Projektu to samozrejme otvára aj dvere do odvetvia DeFi, čo bol určite jeden z hlavných motivačných faktorov pri vývoji podpory smart kontraktov. Otázkou však ostáva, prečo po tomto úspešnom kroku nevidíme aj zásadnejšiu reakciu z pohľadu ceny.
Dôležitý dátum pre Cardano – 12. september 2021
Práve v tento deň určite oslavovala celá Cardano komunita a dôvodom bol finálny hard fork Alonzo, ktorý na sieť priniesol extrémne dôležitú podporu smart kontraktov. Mnoho analytikov označovalo absenciu tejto funkcionality za kritickú, nakoľko to výrazne obmedzovalo využiteľnosť blockchainu Cardano a to najmä v inovatívnych a rýchlo rastúcich odvetviach, ako sú NFT a DeFi. Vývojárom sa však podarilo splniť to, čo sľúbili a smart kontrakty sa podarilo nasadiť na mainnet podľa plánu.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
Udalosť sa dá určite považovať za prelomový krok, ale napriek dosiahnutému úspechu Cardano zdôrazňuje, že nasadenie tejto súčasti siete je stále iba v počiatočných fázach. Hlavou víziou projektu je budovanie decentralizovaného systému, ktorý každému a kdekoľvek poskytne ekonomickú identitu a rovnaké príležitosti. Cardano aj naďalej plánuje ohroziť dominanciu blockchainu Ethereum v oblasti decentralizovaných financií (DeFi) a Web3 aplikácií.
K novinkám sa vyjadrujú aj predstavitelia spoločnosti
V nedávnom blogovom príspevku sa Tim Harrison, marketingový a komunikačný riaditeľ IOHK vyjadril, že aj keď je to pre Cardano veľký okamih, je to pre nich len začiatok. Ohliadol sa aj za náročným procesom, ktorý viedol až k tomuto dátumu a spusteniu smart kontraktov. Práve na ten nadväzuje upgrade Alonzo, ktorý bude základným stavebným kameňom pre robustný a perspektívny DeFi ekosystém.
Pre písanie smart kontraktov vyvinuli aj vlastný programovací jazyk – Plutus, ktorý vývojári opisujú ako účelovo vyvinutý jazyk a platformu na vývoj inteligentných kontraktov a implementačnú platformu využívajúcu programovací jazyk Haskell. Na Cardane už vidíme aj prvé úspešné pokusy o vydanie smart kontraktov a aktuálne ich vzniklo už viac ako 50 (prvých 23 bolo nasadených už do 10 minút od hard forku). IOHK, vývojárska spoločnosť, ktorá stojí za Cardanom má od aktualizácie veľké očakávania a predpokladajú, že v najbližších mesiacoch sa začnú realizovať desiatky nových projektov. V poslednom kvartáli tohto roka tak čakajú dynamické tempo nárastu využívania siete.
Prečo nevidíme zásadnejšiu reakciu z pohľadu ceny ADA?
Analytici predpovedali, že mnoho obchodníkov možno zvolí stratégiu obchodovania ADA – „Nakúp testnet, predaj mainnet“. Správa spoločnosti však ukazuje, že až 71% celej ponuky kryptomeny je aj naďalej zablokovaných v staking kontraktoch a počet zapojených peňaženiek presiahol číslo 825 000. Základným dôvodom, prečo sme zatiaľ nepozorovali žiaden zásadný posun v cene je pravdepodobne ten, že nasadenie nových smart kontraktov a DApps nejakú chvíľu potrvá. Počas tohto obdobia, kedy vývojári rôznych projektov intenzívne pracujú na nových riešeniach, sa bude pravdepodobne cena ADA pohybovať okolo súčasnej úrovne.
Prečítajte si tiež: Aj toto prináša kryptomenový svet – Fake news spájali Litecoin s Walmartom
Z dlhodobejšieho hľadiska však analytici vidia vývoj ceny veľmi pozitívnej. S nárastom počtu DApps a príchodom nových projektov, by mala rásť aj úroveň využitia siete a s tým samozrejme aj cena. Napríklad analytik Michaël van de Poppe povedal, že podľa jeho názoru by mohla cena ADA dosiahnuť 5 dolárov. Ešte pozitívnejší vývoj ceny vidí Simon Dedic, ktorý sa vyjadril, že cena dosiahne na úroveň 10 dolárov najneskôr do polovice nasledujúceho roka.
Zdroje: cryptoglobe.com, techstory.in, newsbtc.com, cryptoslate.com