BIS vníma CBDC ako prioritu pre rok 2021- Čína vo veľkom testuje digitálny yuan

V roku 2020 sme sa dočkali veľkých zmien v sektore digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC). Tie sa síce vo veľkom ešte neimplementovali, avšak pokrok sa udial takmer v každej významnejšej centrálnej banke na svete. Niektoré iba oficiálne priznali, že sa o CBDC pomaly zaujímajú, iné že sa snažia získať dostatok informácii o tom, ako by mohli CBDC fungovať a ďalšie tvrdo pracujú na ich implementácii. Ako sa však zdá, tak CBDC nie sú témou iba centrálnych bánk, ale takisto aj vyšších finančných inštitúcii a organizácii, ako napríklad BIS (Bank for International Settlements – Banka pre medzinárodné zúčtovanie), ktorá má v roku 2021 veľké plány o tom, ako s vývojom CBDC pomôže.

CBDC ako priorita

Banka pre medzinárodné zúčtovanie iba pred nedávnom oznámila, že novou a kľúčovou prioritou jej Innovation Hubu (BISIH) na rok 2021, bude práve vývoj CBDC. BISIH, jedna z častí danej organizácie, bude mať za úlohu preskúmať možné prepojenia rôznych digitálnych mien centrálnych bánk, ktoré by mali pomôcť ku lacnejším a efektívnejším medzinárodným transakciám. Rovnako má na zozname aj preskúmať sektory ako suptech, regtech, green finance či cybersecurity.

Práca na týchto projektoch sa udeje v troch rôznych centrách, v Hongkongu, Švajčiarsku a Singapure. Tieto centrá budú slúžiť najmä na komunikáciu s lokálnymi centrálnymi bankami, no každá z nich má aj špecifickú úlohu, na ktorej bude pracovať. BISIH centrum v Singapure má za úlohu vytvoriť medzinárodnú platformu na spracovanie transakcii, na ktorej budú môcť regulované, finančné inštitúcie a centrálne banky vykonávať svoje transakcie rôznych CBDC mien.

Prečítajte si tiež: Bidenova administratíva pozastavuje návrh kryptomenových regulácii od FinCENu

Centrum v Hongkongu by sa malo postarať o tokenizáciu green bonds (zelených dlhopisov), pričom ale hlavnou úlohou tohto centra bude vytvorenie prepojenia na obchodovanie v rôznych menových pároch pri CBDC. Taktiež sa bude táto časť BISIH pozerať na stablecoiny a ich tvorbu či využitie v reálnom svete.

Posledné centrum, nachádzajúce sa vo Švajčiarsku má za sebou už skúšku dvoch „proof-of-concept“ platobných systémov, ktoré by umožnili tokenizáciu špecifickej skupiny CBDC. Táto iniciatíva má pracovný názov „Project Helvetia.“

Hlavný predstaviteľ BISIH, Benoit Couré, sa na túto tému vyjadril nasledovne:

„Tento pracovný program poukazuje na našu motiváciu nájsť tie najefektívnejšie spôsoby, ako môžeme čo najlepšie zužitkovať technologické zmeny pre benefit centrálnych bánk a vytvoriť verejné statky na podporu globálneho finančného systému.“

V Číne sa opäť testovalo

Zatiaľ čo sa štáty po celom svete ešte rozhodujú, či budú alebo nebudú vytvárať svoju vlastnú CBDC, Čína má v tomto jasno. CBDC v tejto krajine určite bude a pravdepodobne môže byť už aj tento rok. Nasvedčuje tomu množstvo testovaní, ktoré sa v tejto ázijskej veľmoci dejú, pričom ďalšie z nich sa skončilo len nedávno.

Opäť pritom išlo o hromadné testovanie v meste Shenzhen, pričom bolo viac ako 100 000 ľuďom, ktorí boli na dané testovanie vybraní, poslané peniaze v hodnote približne 30 dolárov vo forme e-CNY (digitálneho yuanu). Celkovo tak boli na testovanie preposlané takmer 3 milióny dolárov vo forme e-CNY, ktoré mohli využiť obyvatelia v obchodoch po celom meste.

Podľa spätnej väzby niekoľkých testujúcich, má CBDC v tejto forme niekoľko výhod aj nevýhod. Výhody sú napríklad v jednoduchosti a rýchlosti, v akej došlo ku transakciám pri využití CBDC. Podľa nich má ísť o pomerne zaujímavé riešenie, ktoré však stále má niekoľko nedostatkov.

Okrem toho, že sa stretávali s problémami ako doplnenie či dobitie karty, rovnako sa im ani nepozdávala aktuálna forma digitálnej peňaženky, ktorá podľa nich potrebuje ešte značne vylepšiť. Taktiež si myslia, že WeChat či Alipay sú rovnakou vhodnou alternatívou pre digitálne platby, z čoho len vyplýva, že CBDC e-CNY bude musieť stále zapracovať na svojom vývoji a pridať výhody práve nad spomenutými platobnými systémami ako WeChat či Alipay.

Zdroje: https://www.coindesk.com/, https://cointelegraph.com/, https://forkast.news/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences