Zmiešané správy z bánk voči Bitcoinu – jedna ho ponúka klientom, druhá ho kritizuje

Popredné americké banky aktuálne vnímajú najväčšiu kryptomenu veľmi odlišne. Zatiaľ čo jedna sa rozhodla umožniť svojim klientom investovanie do Bitcoinu, ďalšia na Bitcoin poriadne „naložila.“ Správa o sprístupnení investície do Bitcoinu prostredníctvom banky Morgan Stanley uzrela svetlo sveta včera. Táto novinka je samozrejme braná ako bullish správa, pričom by sa mohlo zdať, že banky tak pomaly menia názor na kryptomeny. To potvrdila aj banka BNY Mellon, ktorá sa pridala ku skupine inštitucionálnych investorov, ktorí investovali až 133 miliónov dolárov do kryptomenového startupu Fireblocks. Zatiaľ čo tieto dve správy hovoria o jasnom záujme z pohľadu bánk voči kryptomenám, Bank of America vo svojom novom reporte vytkla najmä niekoľko negatívnych vlastností Bitcoinu.

Morgan Stanley umožní klientom držať Bitcoin

Pravdepodobne najviac bullish správa tohto týždňa sa týka obrovskej americkej banky Morgan Stanley, ktorá spravuje pre svojich klientov dokopy 4 bilióny dolárov. Na základe včerajšieho oznámenia Morgan Stanley je jasné, že táto banka čoskoro umožní svojim klientom nakupovať a držať Bitcoinu.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

To však príde s veľmi striktnými pravidlami a obmedzeniami. Prvé z nich je, že do BTC budú môcť investovať iba jednotlivci s viac ako 2 miliónmi dolárov na účte alebo investičné firmy s viac ako 5 miliónmi dolárov na účte. Navyše, výška pozície Bitcoinu v portfóliu nemôže presahovať 2,5 % a držiteľ účtu, či už jednotlivec alebo investičná spoločnosť, musí byť klientom banky viac ako 6 mesiacov.

Zoznam obmedzení je teda pomerne veľký, avšak to nič nemení na tom, že do Bitcoinu sa vďaka tomuto kroku môžu opäť priliať nové milióny (až miliardy) práve prostredníctvom banky Morgan Stanley. Tá totižto predstavuje bezpečnú alternatívu, akou môžu veľkí investori do Bitcoinu vstúpiť. Jedným dychom ale treba dodať, že je to stále iba banka, ktorá bude držať Bitcoin za svojich klientov a tak sa v ničom nelíši od služieb, ktoré ponúka Revolut či PayPal. Maximálny rozdiel môže byť vo výške pozície, ktorú si bude môcť klient prostredníctvom Morgan Stanley otvoriť v porovnaní s práve Revolutom či PayPalom.

BNY Mellon investuje do kryptomenového startupu

Viac ako 133 miliónov dolárov bolo vyzbieraných počas Series C investičného kola kryptomenového startupu Fireblocks, ktorý sa zaoberá custody a transakčnými službami v kryptomenovom svete. Tento izraelský startup je už celkovo ohodnotený na viac ako 900 miliónov dolárov, pričom bol založený iba v roku 2018.

Najnovšie do tohto kryptomenového startupu investovala aj Bank of New York Mellon, ktorej presná výška investície nie je známa. Podľa oficiálnych vyjadrení má byť však BNY Mellon zodpovedná za väčšinový podiel v 133 miliónovej investícii.

Bank of America: Bitcoin je príliš volatilný a špekulatívny

Úplne iný pohľad na kryptomeny ako predošlé dve banky má ale Bank of America. Podľa jej reportu, ktorý sa zaoberal najmä Bitcoinom, je jasné, že najväčšia kryptomena nemá u tejto inštitúcie dvere otvorené. BoA v danej správe poukázala hneď na niekoľko fundamentálnych aspektov Bitcoinu, ktoré daná inštitúcia vníma ako kľúčové k tomu, prečo investíciu do BTC neodporúčajú.

„Celkovo sme zistili, že Bitcoin nie je príliš dobrou možnosťou inflačného hedžu, keďže komodity a dokonca aj akcie poskytli lepšiu koreláciu k inflácii. Preto si myslíme, že hlavným dôvodom na držanie Bitcoinu nie je diverzifikácia, zníženie volatility či ochrana od inflácie, ale čistá cenová špekulácia, faktor, ktorý závisí iba na tom, že dopyt musí stále rásť.“

To je iba kúsok z oficiálneho stanoviska, ktoré okrem iného kritizovalo aj schopnosť Bitcoinu pôsobiť ako platobná sieť. Veľký vplyv na najväčšiu kryptomenu má mať podľa BoA volatilita, ktorá spôsobuje, že Bitcoin nemôže byť ani vhodným držiteľom hodnoty ani platobným systémom.

Prečítajte si tiež: Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk prodává svoje první NFT – techno skladbu o NFT

Klasicky bol proti Bitcoinu využitý aj argument o spotrebe elektrickej energie. Podľa zistení Bank of America je Bitcoin zodpovedný za takú veľkú ročnú spotrebu elektrickej energie, akú má Grécko. Takýchto prirovnaní je viac ako dosť takmer v každom reporte o Bitcoine, ktorý má poukazovať na jeho negatíva.

Rovnako bolo opäť podotknuté, ako veľmi „centralizovaná je najväčšia decentralizovaná kryptomena.“ Určite je pravda, že Bitcoin je vo veľkej miere centralizovaný o čom svedčí podľa BoA fakt, že viac ako 95 % BTC je držaných iba 2,5% peňaženkami. Na druhú stranu treba povedať, že množstvo z týchto peňaženiek je buď custodian wallets alebo peňaženky kryptomenových búrz, ktoré držia kryptomeny pre svojich klientov. Na oko centralizácia tak nemusí byť až takým veľkým problémom, ako sa z neho robí.

Aký je váš názor? Prístup ktorej z bánk je správny? Morgan Stanley s jej sprístupnením kryptomenových investícii? Alebo prístup BNY s investíciou do kryptomenového startupu? Či nebodaj tvrdá kritika zo strany BoA, ktorá Bitcoin zamieta a neodporúča to svojim klientom a zákazníkom? O svoje názory či komentáre sa neváhajte podeliť v sekcií nižšie alebo prostredníctvom našich sociálnych sietí.

Zdroje: https://cryptobriefing.com/, https://dailyhodl.com/, https://cryptopotato.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.