Len nedávno sme zverejnili článok, ktorý informoval o zatknutí čelného predstaviteľa Bitcoin mixéra, známeho pod názvom Bitcoin Fog. Skutočnosť poukazuje na to, že podobné služby sa pravdepodobne pohybujú na tenkom ľade napriek tomu, že v mnohých jurisdikciách sa zatiaľ oficiálne nepovažujú za vyslovene nelegálne. Na tieto zistenia začínajú postupne reagovať aj kryptomenové burzy a niektoré zakazujú odosielanie na adresy, spojené s mixovaním kryptomien.
Niekde legálne, inde im idú tvrdo po krku
Pravdepodobne každému je asi jasné, že služby mieriace k takmer dokonalému skrytiu kryptomenových transakcií väčšinou nevyužívajú bežní ľudia. Často sa jedná o legalizáciu príjmov z trestnej činnosti, napríklad platby za drogy alebo zbrane. Po nedávnej správe o zatknutí prevádzkovateľa Bitcoin Fogu sa rozprúdili debaty o legálnosti podobných služieb. V USA je teda situácia jasná a prevádzkovatelia, ale aj používatelia rôznych mixérov by si mali začať dávať veľký pozor.
Vo väčšine jurisdikcií sveta sú tieto služby zatiaľ legálne. To je však s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené len tým, že vládne inštitúcie čakajú na to, ako sa vyvinie toto nové odvetvie a až následne sa rozhodnú, čo je potrebné regulovať a zakázať. Spolu s príchodom širších regulačných rámcov môžeme teda očakávať, že služby mixérov budú postavené úplne mimo zákon. Štáty výrazným spôsobom tlačia napríklad na kryptomenové burzy, aby prostredníctvom KYC a AML prísne verifikovali každého klienta. Ak by teda ponechali mixovanie kryptomien v legalite, šli by sami proti sebe a obmedzili by si možnosti vymáhania predpisov.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
Je dobrou správou, že štátne orgány si začínajú uvedomovať, že kryptomeny nie sú v skutočnosti až tak anonymné, ako si mnohí myslia. Aj k spomínanému zatknutiu došlo po vykonaní blockchainovej analýzy a páchateľa vystopovali vďaka transakciám, ktoré vykonal pred 10 rokmi. Pri väčšine kryptomien je tak v rukách vyšetrovateľov a prokurátorov blockchain veľmi silným nástrojom, ktorý prispeje k vyšetrovaniutrestnej činnosti.
Viete ak funguje mixér kryptomien v praxi?
Ako sme už spomínali vyššie, väčšina kryptomien a ich transakcií je pomerne ľahko dohľadateľných a to aj ďaleko do minulosti. Problémom páchateľov je tak legalizácia príjmov z trestnej činnosti, aby si následne mohli tieto prostriedky užívať v bežnom živote. Samotné transakcie nie je možné prepojiť s IP adresami alebo osobami, ktoré ich vykonali. Jedinou možnosťou, ako zachytiť tieto platby je práve ich kontakt s burzami, alebo platobnými bránami.
Prečítajte si tiež: Stane sa tento karibský ostrov už čoskoro Bitcoin rajom?
Práve mixéry prinášajú možnosti, ako si užívať príjmy z rôznych nelegálnych aktivít. Funguje to tak, že služba zamieša veľké množstvo transakcií, ktoré sú následne takmer absolútne nedohľadateľné. Často využívaným spôsobom je aj obchodovanie na decentralizovaných burzách. Páchatelia takto prepierajú aj ukradnuté kryptomeny, ktoré získali prostredníctvom hacku nejakej platformy. Zamedzenie podobnej činnosti je tak pravdepodobne v záujme nás všetkých.
Na túto situáciu už čoraz častejšie reagujú aj samotné burzy, ktoré blokujú odosielanie transakcií na adresy služieb mixérov. Je otázne, či tak robia z vlastného presvedčenia, alebo ich týmto smerom tlačia regulácie v jednotlivých krajinách, kde pôsobia. Faktom ostáva, že pseudo-anonymita, ktorú prinášajú kryptomeny je pre väčšinu používateľov úplne dostatočná. Vyššiu mieru anonymity potrebujete prakticky len v prípade, že vaše prostriedky sa nedajú považovať za „čisté“. Napomáhanie praniu špinavých peňazí určite nie je v záujme nikoho z nás a nevylepšuje to ani pohľad na samotné kryptomeny.
Zdroje: bitcoinmagazine.com, theverge.com, cointelegraph.com