Ray Dalio: Bitcoin môže byť zakázaný

Bridgewater Associates, najväčší hedžový fond na svete, ktorý spravuje pre svojich klientov viac ako 150 miliárd dolárov bol založený a je stále vedený investičnou a finančnou ikonou, Rayom Daliom. Ten je taktiež známy aj svojimi knižkami, z ktorých je veľmi populárna najmä kniha „Principles: Life and Work.“ Dalio tak vďaka svojej práci a najmä výsledkom patrí dlhodobo medzi najväčšie kapacity vo finančnom svete, pričom sa dá povedať, že ide o rovnakú kapacitu akú predstavuje napríklad Warren Buffett. Aj preto sú jeho vyjadrenia často veľmi pozorne sledované, pričom tie posledné, v ktorých sa venoval aj Bitcoinu, nie sú príliš pozitívne pre túto kryptomenu.

Bitcoin môže byť zakázaný

V nedávnom rozhovore s Andym Serwerom z Yahoo Finance sa jedna z najvplyvnejších osôb vo finančnom svete zaoberala témami ako Bitcoin, jeho zákaz či postavenie v spoločnosti. Podľa Raya Dalia je totižto stále viac pravdepodobné, že vlády po celom svete sa pokúsia postaviť Bitcoin mimo zákon. Prirovnáva to dokonca ku situácii z roku 1934, kedy americká vláda zakázala ľuďom vlastniť zlato. Práve v danom období sa mala vláda v USA báť konkurencie zo strany zlata ako platobného systému a formy peňazí a preto ho mala podstaviť mimo zákon.

„Každý štát sa snaží si chrániť svoj monopol v dopyte a ponuke peňazí. Nechcú, aby vznikali iné druhy peňazí a aby súperili s ich menami, pretože by sa im to mohlo vymknúť spod kontroly. Preto si myslí, že je veľmi pravdepodobné, že za určitých podmienok môže byť Bitcoin postavený mimo zákon tak, ako zlato.“

Pokaľ by tak prišlo ku postaveniu Bitcoinu mimo zákon vládami po celom svete, je pravdpodobné, že dopyt po tejto kryptomene by výrazne klesol, čím by klesla aj jeho cena. Navyše, Dalio tiež poznamenal, že si nemyslí, že súkromie, ktoré Bitcoin poskytuje, by umožnilo ľuďom aby porušovali zákon kvôli tomu, že by sa k nim mohli príslušné úrady dopátrať.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Rovnako Dalio upozorňuje, že India je teraz na najlepšej ceste takýto zákaz spraviť, pričom si myslí, že pokiaľ by prišlo ku jeho schváleniu, tak by mohli nasledovať aj iné štáty. India sa navyše chystá spraviť toto rozhodnutie aj napriek tomu (alebo možno práve kvôli tomu), že v krajine narástol počet kryptomenových transakcií na burzách o viac ako 30 %.

FUD ako možnosť nákupu?

V čase, kedy sa Bitcoinu aj tak nedarí priveľmi rásť (z krátkodobého hľadiska, z dlhodobého všetci dobre vieme ako je na tom), sa tak Ray Dalio možno pokúsilo o čiastočný FUD. Žeby sa snažil poslať cenu trošku nižšie aj on, aby si stihol ešte prikúpiť? To nikto nevie a samozrejme, že ide iba o špekulácie, avšak pravdou je, že ešte koncom minulého roka a začiatkom tohto roka sa Ray Dalio o Bitcoine vyjadroval oveľa odlišnejšie.

„Bitcoin si za svoj krátky čas vybudoval svoje miesto. Nebol nikým hacknutý. Dokázal si vytvoriť obrovské množstvo nasledovníkov. Vo svojom zmysle ide o veľmi špecifický držiteľ hodnoty. Rovnako je braný aj ako digitálna hotovosť. To všetko sú jeho plusy.“

Tak zneli slová Raya Dalia ešte v januári tohto roku. Iba mesiac predtým sa dokonca vyjadroval, že Bitcoin je úžasnou technológiou a že si myslí, že konečne pochopil, prečo sa tejto kryptomene podarilo prežiť až doteraz. A to sa ešte v novembri 2020, kedy bola mimochodom cena Bitcoinu okolo 17 000 dolárov vyjadroval, že táto kryptomena bude čoskoro zakázaná vládami a že neslúži ako držiteľ hodnoty.

Prečítajte si tiež: “Vlk z Wall Street zmenil pohľad na Bitcoin: Predpokladá 100 000 dolárov”

Pokiaľ by sme tak sledovali všetky vyjadrenia Raya Dalia o Bitcoine iba za posledného pol roka, tak by to bola pomerne bláznivá jazda. Či ide o skutočné menenie kabátov alebo sa snaží Dalio svojimi vyjadreniami aj skutočne niečo dosiahnuť nikto nevie.

Cash is still trash

Napriek tomu ale stále platia jeho vyjadrenia o tom, že hotovosť je odpad (cash is trash), ktoré zaznievajú z jeho úst čoraz častejšie. Dalio sa pritom má snažiť presvedčiť investorov o tom, aby nemali zbytočne veľa hotovosti, ale naopak, aby ju investovali do dobre rozloženého portfólia.

Rovnako si myslí, že pokiaľ bude aktuálna situácia spojená s monetárnou politikou centrálnych bánk pokračovať, tak sa napríklad americký dolár, ale aj iné fiat meny, stanú nechcenými pre kapitalistov a tí sa postupne budú obracať na iné možnosti. Najlepšou má byť podľa Dalia pre nich práve možnosť správne nastaveného a rozloženého portfólia.

Zdroje: https://finbold.com/, https://u.today/, https://cointelegraph.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.