Marathon priblížil Bitcoin o krok bližšie k Taprootu

Bitcoinová ťažiarska spoločnosť Marathon podľa najnovších vyhlásení prestane ťažiť OFAC kompatibilné bloky a začne signalizovať aktiváciu Taproot. Jedná sa o najrozsiahlejšiu aktualizáciu na Bitcoinovom blockchaine od roku 2017, kedy bola nasadená aktualizácia SegWit. Priniesla by so sebou mnohé dôležité novinky a na ťahu sú aktuálne ťažiari, ktorí ju musia podporiť. Stane sa tak už čoskoro?

Čo je to Taproot a čo prinesie Bitcoinovej sieti?

Aktualizácia Taproot bola navrhnutá v roku 2018 a vznikla pod taktovkou Gregoryho Maxwella, ktorý je podieľa na vývoji Bitcoin Core a bol tiež CTO blockchainovej spoločnosti Blockstream. Jej nasadenie sa očakáva už v novembri, avšak najprv musí jej podporu signalizovať aspoň 90% všetkých ťažiarov (musí byť signalizovaná na 90% vyťažených blokov). Bitcoinovú sieť posilní najmä z pohľadu smart kontraktov a súkromia. Novinkou by bolo aj využitie nového skriptovacieho jazyka Tapscript. Aktualizácia by zmenšila objem dát pre smart kontrakty a tým samozrejme aj transakčné poplatky.

Jedná sa o najväčšiu aktualizáciu od soft forku SegWit, ktorý bol aplikovaný v roku 2017 a odstránením podpisových dát z transakcií navýšil limit veľkosti bloku. Aj táto aktualizácia však bola obklopená rôznymi kontroverziami a časť siete sa ju rozhodla neprijať, pričom hard forkom vznikli Bitcoin Cash a Bitcoin Gold.

Proces prijatia aktualizácií na Bitcoine nie je vôbec jednoduchý. Vyžaduje sa konsenzus

Ako teda vidíme aj na tomto príklade, Satoshi Nakamoto vytvoril decentralizovanú sieť, kde neexistuje žiadna autorita, ktorá by rozhodovala o aktualizáciách alebo zmenách v protokole. Záleží len na kľúčových zainteresovaných stranách siete a tie sa musia dohodnúť na tom, aké aktualizácie budú implementované. Dosiahnutie konsenzu v tak rozmanitej a rozptýlenej skupine účastníkov je vždy veľkou výzvou a preto sa pozornosť aktuálne upriamuje najmä na veľké ťažiarske spoločnosti.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Pre uľahčenie sledovania procesu prijatia Taprootu bolo vytvorené rozhranie Taproot Activation (https://taproot.watch), kde môžete naživo sledovať úroveň podpory tejto aktualizácie. V aktuálnom signalizačnom období to vyzerá viac než nádejne a dobrou správou prispela aj ťažiarska spoločnosť Marathon, ktorá oznámila, že jej dcérska spoločnosť Mara Pool začne signalizovať podporu Taprootu. V čase písania článku je v signalizačnom období (2016 blokov) z 371 vyťažených blokov iba 8 takých, ktoré nesignalizujú podporu Taprootu.

Nasadenie aktualizácie Taproot sa očakáva už v novembri tohto roka

Podľa tlačovej správy, spoločnosť Mara Pool aktualizuje svojich ťažiarov na najnovší softvér Bitcoin Core 0.21.1, ktorý signalizuje aktiváciu Taprootu a zastavuje cenzurovanie transakcií. CEO spoločnosti Marathon uviedol, že sa hlásia k základným princípom Bitcoinovej komunity, medzi ktoré patrí decentralizácia a nulová cenzúra. Dúfajme, že spoločnosť pretaví svoje vyjadrenia aj do reality, nakoľko v minulosti až polovica nimi vyťažených blokov Taproot nesignalizovala.

Prečítajte si tiež: Yao Qian: Čínska CBDC by mala konkurovať Alipay

Ak Mara Pool skutočne prestane cenzurovať transakcie a Taproot sa uzamkne ako aktualizácia protokolu Bitcoinu na november, rok 2021 by sa stal veľmi dôležitým medzníkom pre budúcnosť tejto siete.

Zdroje: forkast.news, bitcoinmagazine.com

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences