Svetovo známy Edward Snowden sa len nedávno opäť pozitívne vyjadril smerom ku kryptomenám. Reagoval na správy z amerického senátu, podľa ktorých vláda poskytne na zvládnutie krízy spojenej so šírením vírusu COVID-19 až 6 biliónov dolárov. Tento krok bude mať samozrejme výrazne negatívny vplyv na infláciu dolára, čo znamená, že cena Bitcoinu a ďalších kryptomien by mohla zareagovať rastom. Správa navyše prichádza v čase, kedy sa kryptomeny spamätávajú z výraznejšieho prepadu a americká vláda by im mohla v tomto procese výnimočne pomôcť.
Edward Snowden vidí do karát dokonca aj štátom
Tohto človeka pravdepodobne nie je potrebné obšírne predstavovať a preto sa o to pokúsime aspoň v skratke. Edward Snowden (37) bol konzultantom Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) v oblasti počítačovej inteligencie a ako kontraktor spolupracoval aj so známou agentúrou CIA. Preslávil sa najmä únikom citlivých informácii o špionážnych aktivitách USA vo svete, za ktorý bol aj obvinený a pre mnohých sa tak stal akýmsi symbolom boja za bezpečnosť a súkromie osobných dát. Jeho vyjadrenia sú preto pod drobnohľadom celého sveta a čokoľvek, čo povie, je potrebné brať s prislúchajúcou vážnosťou.
Ku kryptomenám sa Snowden nevyjadruje prvýkrát a možno si pamätáte, ako komentoval udalosti okolo Čierneho štvrtka, kedy sme v roku 2020 boli svedkami veľkého prepadu cien. Vtedy povedal, že sa jedná o príliš veľa paniky bez zjavného dôvodu. V princípe môžeme zhrnúť, že sa nemýlil, nakoľko pokles ceny Bitcoinu nebol spojený so žiadnymi negatívnymi správami a vyzeralo to skôr na manipuláciu trhu veľrybami.
Len pred pár dňami prišiel s najnovším vyjadrením, v ktorom tvrdí, že nový stimul Bidenovho kabinetu bude dobrý pre Bitcoin.
“Six trillion dollars? This is good for Bitcoin.“
Edward Snowden
Niet pochýb o tom, že Snowden vyznáva decentralizované technológie a mnohokrát sa zmienil, že kryptomeny sú hrozbou pre monopol štátov v oblasti peňazí. V roku 2016 Snowden tweetol, že nové technológie dokonca zvyšujú možnosť nezastaviteľných daňových protestov. Tento tweet síce následne zmazal, avšak ku Bitcoinu a kryptomenám sa pravidelne pozitívne vyjadruje dodnes.
Biden zachraňuje ekonomiku USA tým, že chcú tlačiť ďalšie peniaze
Americký prezident Joe Biden si myslí, že podobnými stimulmi prospieva krajine a jeho zámerom je najmä čo najrýchlejšie naštartovanie ekonomiky v post-covidovom období. Je však veľmi otázne, či práve uvoľňovanie nových peňazí ekonomike prospieva. Jedná sa totiž o značne krátkodobé riešenie, ktoré výrazne ovplyvní inflačnú mieru dolára.
Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.
Práve zle fungujúca ekonomika štátov a fiškálna politika boli prvotnými stimulmi pre vznik samotných kryptomien. Je teda samozrejmé, že podobné kroky, ktoré vedú k pumpovaniu nových peňazí do ekonomiky, budú pomáhať rozvoju siete kryptomien. Jedná sa o veľmi jednoduchú rovnicu – čím vyššia bude inflácia, tým vyššie bude rásť cena Bitcoinu a ďalších kryptomien, ktoré majú vďaka konečnému počtu jednotiek deflačný charakter.
Keď v minulosti vláda USA tlačila veľké objemy peňazí, odzrkadľovalo sa to aj na cene Bitcoinu. Nikdy v histórii sa však nejednalo o viac ako 3 bilióny dolárov. Ak vláda schváli balík stimulov v hodnote 6 biliónov, môže to s cenami kryptomien výrazne zamávať v pozitívnom smere.
Vplyv na cenu Bitcoinu a ďalších kryptomien môže byť naozaj zásadný
Budú kryptomeny skutočne výrazne cenovo ťažiť z Bidenovho rozhodnutia? Je to o niečo zložitejšia makroekonomická otázka, ale množstvo odborníkov sa zhoduje, že áno. Digitálne aktíva si aktuálne prechádzajú náročnejším obdobím (mnoho z nich takmer kompletne vymazalo zisky, ktoré si pripísali za posledné mesiace) a práve zhoršovanie fiškálnej politiky štátov v snahe o záchranu ekonomík im môže pomôcť.
Prečítajte si tiež: SEC si konečne posvietil na BitConnect – ako dopadol “Bitconnect Guy” Carlos Matos?
Cena Bitcoinu sa aktuálne pohybuje na úrovni približne 36 000 dolárov a vždy, keď sa snaží o výraznejší prieraz, opraty prevezmú medvede a cenu opäť zrazia. Schválenie spomínaných stimulov by tak mohlo predstavovať pre Bitcoin zaujímavý odrazový mostík. Pomerne rýchlo by sme sa mohli pozrieť na hranicu 40 000 dolárov, ktorá je považovaná za silnú rezistenciu. Následne by nám už nič nebránilo v tom, aby Bitcoin prekonal aj 50 000$ hranicu, kde už neočakávame až tak výrazný odpor medveďov. Všetko však záleží na informácii o tom, ako presne budú stimuly vyzerať a v akej výške budú odsúhlasené.
Zdroje: techstory.in, bitcoinist.com