Blockchain Ethereum očakáva spustenie dôležitej platformy

Ethereum už pomerne dlhú dobu čelí oprávnenej kritike, ktorá sa týka priepustnosti transakcií a výšky transakčných poplatkov. Na komplexné riešenie tejto situácie v podobe upgradu na Ethereum 2.0 a prechodu na Proof-of-Stake si asi ešte chvíľu počkáme. Už zajtra sa však spustí platforma Arbitrum a práve tá by mohla aspoň čiastočne riešiť spomínané problémy.

Prichádza Arbitrum: Platforma, ktorá vznikla spojením vývojárov Offchain Labs a Alchemy

Spoločná platforma vývojárov Offchain Labs a Alchemy by mala byť podľa zverejnených informácií spustená už v piatok 28. mája. Stane sa tak po tom, čo bola od roku 2020 testovaná na testnete. Na trh prichádza vo veľmi vhodnom čase, nakoľko škálovacie platformy sa aktuálne tešia rastúcemu záujmu najmä zo strany vývojárov. Dobrými príkladmi sú projekty ako Polygon, Optimism a Matter Labs’ zkSync, ktoré v poslednom období získali značné objemy financovania a prudko narástli aj ceny ich tokenov. Zaujímavosťou je, že Arbitrum nemá žiadny vlastný token.

O predčasný prístup k Arbitrum už dokonca požiadalo viac ako 150 rôznych projektov. Platforma však určite nebude prínosom len pre vývojárov a používatelia sa môžu tešiť na 2. vrstvu, ktorá ponúka výrazne vyššiu priepustnosť transakcií a až 270-násobne nižšie poplatky. Alchemy aktuálne pomáha vývojárom k jednoduchšiemu vstupu na novú sieť a dáta hovoria, že poháňa až 70% najdôležitejších aplikácií na sieti Ethereum. To predstavuje viac ako 30 miliárd dolárov v on-chain transakciách.

Ďalšou zásadnou a prekvapivou štatistikou je to, že za posledný mesiac objem ETH transakcií predbehol objem BTC. Investori teda začínajú vnímať Ethereum ako obrovskú príležitosť. Zo strany niektorých analytikov dokonca padajú vyjadrenia, v ktorých poukazujú na to, že Ethereum nenápadne a pomaly dobieha Bitcoin aj z pohľadu celkového market capu a jedného dňa ho možno prebehne.

Ako fungujú podobné platformy

Táto technológia sa často označuje ako „rollup“ a je kľúčom k škálovaniu aplikácií na Ethereu. V podstate sa jedná o postranný chain, ktorý prostredníctvom smart kontraktu agreguje transakcie a tie následne v istom okamihu vyrovná aj na hlavnom blockchaine. Tým výrazne znižuje množstvo on-chain transakcií na Ethereu.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

V prípade Arbitrum sa jedná o „optimistic rollup“, čo znamená, že jednotlivé transakcie sú kontrolované jednoduchším spôsobom. Každý používateľ však môže označiť rôzne podvodné transakcie. Tie sú následne vrátené a ich aktéri sú potrestaní priamo prostredníctvom protokolu.

Jedná sa o zásadné riešenie, ktoré trh očakáva

Cieľom Arbitrum je stať sa základnou 2. vrstvou pre používateľov a vývojárov blockchainu Ethereum. Podporu už ohlásila aj známa kryptomenová burza OKEx, ktorá chce prostredníctvom tejto platformy svojim používateľom priniesť nižšie poplatky za vklady a výbery. Niečo podobné zaznelo aj od Adama Haydena, zakladateľa decentralizovanej burzy Uniswap, ktorý sa v tweete vyjadril, že na Arbitrum vydajú svoje v3 smart kontrakty. Údajne už začali pracovať na užívateľskom rozhraní a spustenie plánujú čoskoro. Jedná sa o dôležité vyhlásenie, nakoľko Uniswap je najväčším „žrútom“ poplatkov na Ethereu. Poplatky za obchodovanie na tejto burze by tak pri použití Arbitra mohli klesnúť zo šialených 50 dolárov (pri extrémnych situáciách aj 200$ a viac) rádovo na centy.

Prečítajte si tiež: K avizovaným zmenám miningu v Číne sa vyjadril aj veľký ťažiar

Ako sme spomínali, o prístup požiadalo viac než 150 rôznych projektov a môžeme teda určite očakávať aj ďalšie zaujímavé spolupráce. Na plnú integráciu projektov si samozrejme budeme musieť nejakú dobu počkať, ale výsledok by mal podľa všetkých predpokladov stáť za to. Treba si tiež uvedomiť to, že s rastúcim počtom projektov a protokolov, ktoré budú fungovať na druhej vrstve, bude výrazne klesať aj počet transakcií vykonávaných na hlavnom blockchaine Ethereum. To teda samozrejme povedie k zásadnému zníženiu poplatkov aj na prvej vrstve.

Joey Krug tvrdí, že vývojárska platforma Alchemy a Arbitrum, ako 2. vrstva od spoločnosti Offchain Labs, sú dva najdôležitejšie nástroje pre vývojárov. Jedná sa o investičného riaditeľa spoločnosti Pantera, ktorá do Arbitrum investovala. Dodáva, že tieto projekty predstavujú zásadnú zmenu a vývojárom prinášajú prístup k spoľahlivej a škálovateľnej infraštruktúre, na ktorej sa dá ďalej stavať.  

Zdroje: youtube.com, coindesk.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart