Bitcoin whales a Ethereum whales sa správajú inak – čo za to môže?

Pojmom whales (veľryby) je v kryptomenovom svete označený ktokoľvek, kto má na svojom účte výrazný počet mincí alebo tokenov určitej kryptomeny. To ale nezmenená, že pokiaľ vlastníte 1 000 DOGE, tak patríte medzi Dogecoin veľryby. Avšak ak vlastníte 1 000 BTC (najprv úprimne gratulujeme), tak určite medzi Bitcoin veľryby patríte. No a správanie takýchto veľrýb na Bitcoin a na Ethereu sa aktuálne líši. Prečo je to ale tak?

Bitcoin veľryby predávajú – končí sa bullrun?

Podľa informácii, ktoré zverejnil denník CoinDesk sa aktuálny počet Bitcoin whales prepadol. Podľa štatistík zo spoločnosti Glassnode, ktoré popísal práve CoinDesk, má byť počet Bitcoin veľrýb o 8 % nižší, ako na začiatku februára. Aktuálne sa pritom dostáva tento počet na hladinu, ktorú sme naposledy zažili v decembri 2020.

Prečítajte si tiež: Morgan Stanley plánuje kúpiť podiel v kryptomenovej burze Bithumb

Túto stredu bol počet BTC whale adries na čísle približne 2 275, pričom ešte na začiatku februára to bolo viac ako 2 485 adries, čo poukazuje na pokles o viac ako 200 Bitcoin veľrýb. Medzi cenou Bitcoinu a počtom adries, ktoré držia aspoň 1 000 BTC, sa tak po dlhšom čase robí pomerne veľká divergencia. Zatiaľ čo cena má stále rastovú tendenciu, tak počet adries Bitcoin whales sa prudko prepadol, čo môžete vidieť aj na grafe nižšie.

Zdroj: Coindesk.com

Podľa kryptomenového analytika trhu, Larka Davisa, však toto správanie veľrýb nie je vôbec prekvapujúce. Sám si myslí, že ide najmä o predaje za účelom vyberania ziskov najmä preto, že Bitcoin neustále prekonáva svoje ATH. Nájdu sa totižto aj ľudia, ktorí poukazujú, že táto metrika slúži ako prediktor toho, čo sa na trhu môže stať vzhľadom na veľký vplyv veľrýb na dianie v kryptomenovom svete. Na základe tejto logiky by tak ľudia mohli začať panikáriť a očakávať, že sa cena Bitcoinu poberie takisto stmrhlav dole, ako to spravil počet Bitcoin whales adries. Podľa Larka Davisa je však predpoklad toho, že by sa mohla cena nejako závratne pohnúť dole alebo že by prišlo nebodaj ku koncu bull marketu, čiastočne prehnaný.

Správanie Ethereum whales je markantne odlišné

Zatiaľ čo Bitcoin veľryby postupne odpredávajú svoje profity počas neustáleho prekonávania ATH najväčšej kryptomeny, veľryby tej druhej najväčšej kryptomeny sa správajú úplne inak. Počet ETH whales, v tomto prípade adresy s viac ako 10 000 ETH, sa za posledné obdobie totižto zmenil veľmi nepatrne. Aj napriek tomu, že Ethereum sa neustále snaží o prekonanie svojho ATH na cene 2 042 dolárov z dňa 20.februára, počet whales ani zďaleka neklesá tak rýchlo, ako pri Bitcoine.

Image
Zdroj: Twitter.com

Podľa informácii z analytickej spoločnosti Santiment zaoberajúcej sa on-chain dátami, počet Ethereum adries s viac ako 10 000 ETH sa za posledné 4 mesiace zmenšil iba o 0,9 %. Pre porovnanie, v tom istom čase sa počet adries, ktoré držia 100 až 10 000 ETH, prepadol o viac ako 7,2 %. Už len z tohto jasne vyplýva, že „tí najbohatší“ vo svete Etherea sa správajú odlišne ako „tí najbohatší“ vo svete Bitcoinu.

Hlavným dôvodom, prečo sa veľryby ETH správajú inak ako veľryby BTC môže byť hlavne staking či využívanie rôznych DeFi locking služieb na generovanie pasívneho príjmu. Práve sektor decentralizovaných služieb je takmer celý vytvorený na Ethereu, čím poskytuje obrovskú škálu možností pre tých, ktorí chcú využiť rôzne staking služby tejto kryptomeny na obohatenie sa. Aj preto je možné, že počet ETH whales je pomerne konštantný, keďže profit-taking nemusí byť až tak podstatný vzhľadom na pasívny príjem, ktorý je neustále generovaný rôznymi projektami v DeFi svete.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

No a rast uzamknutého Etherea v rôznych DeFi službách nasvedčuje tomu, že najväčší altcoin je stále častejšie využívaný ako kolaterál či locked asset v rôznych projektoch decentralizovaných financií. Podľa štatistík zo stránky DeFiPulse, je aktuálne viac ako 9 miliónov ETH uzamknutých v DeFi (približne 10 % z celkových ETH v obehu), pričom tento počet neustále rastie. Iba 3 milióny ETH majú byť pritom locknuté na Makeri, pričom Sushiswap, Compound, Uniswap majú mať každý po 1 milióne ETH na svojej platforme.

Zdroje:https://www.cryptoglobe.com/, https://www.coindesk.com/

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences