Binance Coin hrá inú hru – ozývajú sa ale aj kritici

Kryptomenový token burzy Binance, Binance Coin (BNB), na seba aktuálne strháva viac pozornosti ako akákoľvek iná kryptomena. Okrem toho, že sa BNB opäť podarilo prekonať svoje ATH a dostať sa na cenový level nad 630 dolárov za BNB (pri raste približne 25% za 24 hodín) , tejto kryptomene sa podarilo celkom výrazne stiahnuť náskok Etherea v celkovej trhovej kapitalizácii. Zatiaľ čo začiatkom roka malo Ethereum trhovú kapitalizáciou okolo 126 miliárd dolárov a Binance Coin iba 5,5 miliardy dolárov, aktuálne sa trhová kapitalizácia Etherea hýbe na hranici 252 miliárd dolárov (teda dvojnásobku), pričom market cap Binance Coinu prekonal úroveň 87 miliárd dolárov (viac ako 15 násobok oproti začiatku roku).  Tento zbesilý rast nielenže dostal BNB na tretie miesto v trhovej kapitalizácii kryptomien, ale takisto aj poukázal na to, ako extrémne dobre sa tejto kryptomene darí, pričom ale fundamenty za týmto rastom začínajú byť kritizované.

Tretina trhovej kapitalizácie Etherea

Ako sme už v úvode spomenuli, pomer medzi trhovou kapitalizáciou Etherea a Binance Coinu sa za posledné 4 mesiace výrazne zmenil. Zatiaľ čo začiatkom roku netvorila trhová kapitalizácia Binance Coinu ani 5% voči ETH, aktuálne tvorí už viac ako 35%. A to sa market cap Etherea za posledné 4 mesiace zdvojnásobil, čo iba podčiarkuje akou veľkou rýchlosťou rastie samotný Binance Coin.

Prečítajte si tiež: Viete ako fungujú DeFi pôžičky?

Aj vďaka tomu, ako rýchlo Binance Coin vyletel na tretie miesto v trhovej kapitalizácii a ako suverénny náskok si tam spravil oproti kryptomenám ako Ripple, Tether, Polkadot či Cardano, sa už v kryptomenovom svete dokonca začínajú ozývať hlasy o flippeningu Etherea. Tie síce zatiaľ prúdia najmä z komunity BNB a samotnej burzy Binance, no ako sa hovorí, bez vetra sa ani lístok na strome nepohne.

Tieto vášne však ale určite treba krotiť. Ethereum má stále takmer trojnásobne väčšiu trhovú kapitalizáciu ako Binance Coin, pričom práve BNB zažil jeden z najstrmších a najšialenejších rastov za posledné obdobie, čo by mohlo spôsobiť aj rovnako šialený prepad v prípade obrátenia trhu či zmeny trendu. Opatrnosti tak nikdy nie je dosť.

Veľká centralizácia Binance Smart Chain

Keď už sme pri opatrnosti spojenej s Binance Coinom, treba určite poukázať na to, že sa iba nedávno agentúra Messari a najmä Ryan Watkins, jeden z hlavných analytikov tejto spoločnosti, o situácii okolo Binance vyjadrili nie príliš lichotivo.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Podľa neho je totižto úspech Binance Smart Chain založený na extrémnej centralizácii, čo je pri projekte, ktorý ma predstavovať konkurenciu pre Ethereum v DeFi svete (vo svete decentralizovaných financií), absolútne nemysliteľné. Ryan Watkins poukazuje na to, že Binance Smart Chain (BSC) má iba 21 aktívnych validátorov, čo je výrazne menej ako drvivá väčšina iných blockchainov. Navyše sú títo validátori vyberaní prostredníctvom Binance Chainu, ktorý má len 11 vlastných validátorov

Image
Zdroj: Twitter.com

Dôvod, prečo sa tak riešeniu BSC darí aktuálne lepšie so znižovaním poplatkov a rýchlosťou transakcií ako je tomu pri Ethereu, je viac ako jasný. Nie je za tým žiadna extrémna inovácia alebo nadradený blockchain, ktorý Binance spravuje. Naopak, podľa Ryana Watkinsa ide iba o extrémnu mieru centralizovanosti, ktorá by však s takýmito projektami nemala byť spojená.

Na druhú stranu treba ale dodať, že v aktuálnej situácii sú poplatky Ethereum transakcií naozaj šialené a preto sa nemôže nikto čudovať, že akákoľvek alternatíva (akou je napríklad BSC) sa teší zvýšenej popularite, ktorá sa samozrejme môže podpísať aj na extrémnom raste tejto kryptomeny.

Zdroje: https://cryptopotato.com/, https://cointelegraph.com/, https://u.today/

* Pozn.: Práve prebieha aktualizácia obsahu spravodajstva - migrácia obsahu zo starého webu, preto je dočasne vyplnuté filtrovanie podľa kategórie.

Coinbase navštíviť

Kryptotop navštíviť

Simplecoin navštíviť

Binance navštíviť

Crypto.com navštíviť

Revolut navštíviť

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.