Znamenajú regulácie FATF koniec krypto anonymity?

Anonymita bola pokladaná za jednu z elementárnych základov kryptomien. Zničí regulácia kryptomeny? Pravdepodobne nie. Európskej únia si stanovila za cieľ „odkryť anonymitu,“ volajúc ju „najväčším problémom v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu teroristov.“ Regulácia je nevyhnutným krokom v procese dospievania trhu a veľkým a významným krokom k omnoho širšej adopcii.

Na summite G-20 v Japonsku sa 20 ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk formálne zaviazalo k implementácii usmernení Finančnej akčnej skupiny (FATF). Nedostatok regulácie na krypto trhoch môže podporovať pranie špinavých peňazí, financovanie teroristov, daňové úniky a pod. Preto nie je prekvapujúce, prečo majú usmernenia FATF za cieľ ukončiť anonymitu na krypto trhu.

Vlastne, po tom, ako sa G-20 odhodlala k prispôsobeniu sa štandardom FATF, čoskoro uvidíme ich implementáciu vo svete a krypto užívatelia budú musieť odložiť nabok ich súkromie, a niektorí aj ich ideológiu, aby mohli využívať služby pod kontrolou regulátora.

Biele vs. čierne krypto trhy

Možno čoskoro budeme mať dve oddelené skupiny krypto adries: čisté krypto a krypto na čiernom trhu. Aby ste sa dostali do čistej skupiny, musíte nahlásiť vaše krypto adresy, čísla účtov, informácie o lokácii, meno príjemcu atď. Ak sa rozhodnete, že neposkytnete tieto informácie, budete automaticky zaradení do skupiny čierneho trhu.

Štandardy vyžadujú, aby krypto burzy vykonávali rozsiahle Know Your Client (KYC) a Anti-Money Laundering (AML) procedúry. Každá adresa bude identifikovaná a pripojená ku konkrétnemu človeku a nebudú existovať žiadne anonymné adresy, prichádzajúce a odchádzajúce z búrz. Toto by mohol byť koniec krypto sveta, ako ho poznáme.

Zatiaľ čo množstvo užívateľov bude smútiť za stratou ich súkromia, svetlou stránkou týchto štandardov je ich schopnosť integrovať krypto trh do tradičných finančných trhov, čo môže viesť k významnému nárastu použitia a možnosti zmeniť si krypto na fiat v rámci bankového systému.

Avšak, kvôli anarchistickej povahe budú existovať niektorí, ktorí sa rozhodnú ponechať si ich súkromie a byť súčasťou skupiny čierneho trhu. Ako povedal Jeff Horowitz, vedúci úradník zodpovedný za túto oblasť v Coinbase:

„Rozumiem, prečo to chce FATF spraviť. Ale aplikovanie bankových regulácií na tento priemysel by mohlo prinútiť viac ľudí k uskutočňovaniu transakcií z osoby na osobu, čo by viedlo k menšej transparentnosti pri presadzovaní práva.“

A preto je nevyhnutné opatrné zváženie toho, na ktorú stranu patriť pretože, keď raz pôjdete na čierny trh, už sa nikdy nemôžete vrátiť. Ak si zvolíte, že budete mať vaše adresy na čiernom trhu, bude náročné „byť čistý“ a používať ich bez rizika toho, že budete čeliť kriminálnym obvineniam.

A čo dane?

Všetci sledujú americký daňový úrad (IRS), ktorý po tlaku amerického Kongresu ohľadom podávania daňových priznaní v prípade príjmov z krypto vydal objasnenie, ktoré určilo konkrétne metódy a identifikáciu na vypočet krypto dane.

Zatiaľ čo konkrétny identifikačný spôsob identifikuje ten Bitcoin, ktorý užívateľ predal a vypočíta daňovú zodpovednosť z predaja daného Bitcoinu na základe blockchain dôkazov, first-in-first-out (FIFO) metóda neberie ohľad na aktivitu užívateľa v reálnom čase. V podstate, na to, aby ste počítali pomocou FIFO spôsobu, si musíte spraviť zoznam všetkých nákupov a ďalší zoznam všetkých predajov.

Aby ste mohli počítať, používajúc konkrétny identifikačný spôsob, musíte identifikovať – pomocou dôkazov z blockchainu – dátumy nákupov a predajov všetkých Bitcoinov, ktoré prišli z vašej peňaženky v tom istom daňovom roku. Následne musíte spojiť dátumy kúpy a predaja a ceny toho istého Bitcoinu pomocou dát z blockchainu, a nakoniec vypočítať daňovú zodpovednosť.

Konkrétny identifikačný spôsob bude, presne ako nová FATF regulácia, vyžadovať od krypto daňových poplatníkov, aby poskytli všetky ich krypto adresy. Bude toto IRS vyžadovať.

Anonymita bola pokladaná za jednu z elementárnych základov kryptomien, ale zničí táto regulácia kryptomeny? Pravdepodobne nie. Medzitým si Európskej únia stanovila za cieľ „odkryť anonymitu,“ volajúc ju „najväčším problémom pri boji proti praníu špinavých peňazí a financovaniu teroristov.“ Regulácia je nevyhnutným krokom v procese dospievania trhu a veľkým a významným krokom k omnoho širšej adopcii.

Prispôsobia sa krypto burzy novej regulácii úspešne alebo je to technická výzva, ktorú nie sú schopné implementovať? Bude IRS taktiež vyžadovať poskytnutie krypto adries? 

Zdroj: https://cointelegraph.com/news/fatf-regulations-is-it-the-end-of-crypto-anonymity

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart